Институтът по роботика на БАН, който ръководи изпълнението на Националния

...
Институтът по роботика на БАН, който ръководи изпълнението на Националния
Коментари Харесай

Пуснаха първото в страната ни квантово-комуникационно трасе от София до границата с Гърция

Институтът по роботика на Българска академия на науките, който управлява осъществяването на Националния проект на България за създаване на квантово-комуникационна мрежа и Министерство на вътрешните работи пуснаха първото за страната ни квантово-комуникационно трасе, което свързва град София и граничен пункт " Кулата " при границата с Гърция. Това е първата в  България дълго-дистансна телекомуникационна мрежа, подсигурена напълно с квантово криптиране.

Трасето е построено в сходство с плануваните ограничения в Националния проект на страната ни в областта на киберсигурността, които се осъществят взаимно във всички държави-членки на Европейски Съюз, в отговор на непрекъснато възходящите хакерски атаки на територията на целия Европейски съюз.

" Благодарение на сполучливата взаимна работа с Министерство на вътрешните работи, България към този момент разполага с първото междуселищно информационно трасе за генериране и шерване на квантови ключове “-заяви доцент Лъчезар Георгиев, Ръководител на Националния център за квантова връзка, интелигентни системи за сигурност и ръководство на риска- КВАЗАР при Българска академия на науките. " То се състои от четири оптични секции, две терминални станции (София и Кулата) и три междинни станции, така наречените " доверени възли “ в Кюстендил, Благоевград и Рупите. Постигнатата междинна скорост на генериране на квантови ключове за цялото трасе е 500bit/s като в обособените сектори тя стига и до 2500bit/s. -допълни още той.

От своя страна министър Калин Стоянов акцентира, че новоизграденото трасе е освен извънредно достижение в областта на киберсигурността, само че и слага страната ни измежду първите страни в Европа, въвели сходна високотехнологична информационна мрежа. " Съвместната ни работа с Националния център за квантови връзки при Българска академия на науките е образец по какъв начин академичната общественост и българските учени могат да оказват значима поддръжка на страната ни по настоящи тематики, като оправянето с киберпрестъпността, хибридни офанзиви “, добави още министър Стоянов.

Новоизграденото демонстрационно трасе е първа стъпка в границите на единната европейска самодейност EuroQCI, която се осъществя под координацията на Европейската комисия. Инициативата има за цел да пази чувствителни данни и сериозни инфраструктури, посредством консолидиране на квантово-базирани системи в съществуващи информационни мрежи, осигурявайки спомагателен предпазен пласт, основан на квантовата физика. " До момента трасето е построено напълно със средства на Европейската комисия. Внесли сме искане в Министерския съвет за обезпечаване на съответното нужно държавно финансиране и се надяваме решението да бъде взето във допустимо най-кратък период, с цел да можем да продължим да изпълняваме дейностите по Националния проект, по този начин както са планувани “,  акцентира доцент Лъчезар Георгиев.

През месец Септември 2024 година следва да бъде стартиран идващият стадий от построяването на квантово-криптирани мрежи, посредством профилирани интерконекторни станции, с които да се обезпечи трансгранично свързване на националните мрежи. По този метод Европа цели да ускори отбраната на своите държавни институции, техните центрове за данни, лечебни заведения, енергийни мрежи и други, трансформирайки се в един от главните стълбове на тактиката на Европейски Съюз за киберсигурност за идващите десетилетия.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР