Иновативните фирми в Силиконовата долина не са място за жени.

...
Иновативните фирми в Силиконовата долина не са място за жени.
Коментари Харесай

Сделките се сключват в клубове за стриптийз”

Иновативните компании в Силиконовата котловина не са място за дами. В това най-малко са уверени доста от мъжете, основали сполучливи компании. Един от тях даже признава: „ Не одобрявам метода на мислене у жените”.

Млади, динамични, прагматично насочени, с професионални знания в програмирането и на първо място едно: от мъжки пол. В Силиконовата котловина точно по този начин си показват бъдещия правоприемник на Марк Зукърбърг и Стийв Джобс. Жените в този свят на процедура са нежелани. „ Не одобрявам метода на мислене у жените”, декларирал един тамошен вложител, който Катрин Такър му показала концепцията си за нова интернет-апликация, предопределена за родители.

Един от създателите на мобилното приложение за запознанства в интернет „ Тиндър” споделя следното: "Жена в управителния съвет ще ни направи за посмешище ". Въпросният създател на всичкото от горната страна засяга някогашната си другарка Уитни Уолф, която също е била в екипа на основателите на приложението. Уолф напуща компанията и я упреква пред съда в сексизъм. По-късно основава портала "Women first ", който е най-успешният уебсайт за запознанства паралелно с „ Тиндър”.

"Третираха ме като слугиня, която прави кафета и стои като надзирател пред вратата, когато се организират съвещания ", споделя Лакшми Балахандра. В продължение на дълги години тя е била единствената жена в една от огромните инвеститорски компании. Балахандра споделя, че понасяла всички унижения, тъй като желала да я одобряват в кръга на сътрудниците и да я почитат. Съгласявала се даже да съпровожда мъжете на игрището за голф или в клубове за стриптийз, тъй като „ точно това е мястото, на което се подписват покупко-продажбите, и в случай че не си там, пропускаш шансове ".

Не е индивидуален случай

Според настояща анкета на Стенфордския университет, 60 на 100 от дамите в Силиконовата котловина са били жертва на полов тормоз от страна на сътрудници. Унизителни мнения са били подхвърляни към 90 на 100 от дамите. Приблизително една втора от засегнатите обаче не са повдигали обвиняване - от боязън, че ще провалят кариерата си.

Наказанията за тези, които издевателстват над дами, по принцип са необичайност. Основателите на новаторски компании нормално не оставят властта напълно в непознати ръце и не могат да бъдат отстранени. Един от дребното сходни случаи е обвързван с американската компанията за транспорт на пасажери "Юбер " (Uber) чиито създател е бил заставен да подаде оставка в резултат на големия напън, извършен над него.

Това се случва обаче едвам откакто сътрудничка на компанията обществено разказва в блога си какво е претърпяла. Преди това акцията просто пренебрегнала недоволствата й. "Станалото в „ Юбер ", не е индивидуален случай ", споделя Балахандра. Проблемът със половия тормоз, съгласно нея, произтича от това, че във въпросните компании работят прекомерно малко дами.

Според настоящи данни на "Крънчбейз ", едвам 9% от създателите на новаторски компании в Силиконовата котловина са дами. Шефските кресла се заемат основно от мъже. Според проф. Сахил Раина от университета Албърта, това се дължи частично на обстоятелството, че прекомерно малко дами приключват механически специалности. Освен това, за разлика от мъжете, дамите не са по този начин склонни да поемат риск. "Моите проучвания сочат, че като цяло дамите основават по-малко компании, тъй като им е авансово ясно какъв брой мъчно могат да се намерят вложители ", споделя той.

През предходната година са вложени 94 милиарда $ в новаторски компании, учредени от мъже. Проекти, в които е взела участие най-малко една жена, са набрали едвам 10 милиарда вложения. От личния си опит в инвеститорска компания Лакшми Балахандра знае, че обяснението за това е доста просто: мъжете влагат най-вече в планове на себеподобни. Делът на дамите във компаниите с рисков капитал обаче е едвам 6 на 100.

Освен това дамите оферират най-вече хрумвания, ориентирани към дамите като целева група - да вземем за пример търговия с дамски чанти или приложения, описващи подобаващи цели за пътувания с деца. В сходен случай тези, от които зависи утвърждението на плана, а това по предписание са мъже, си споделят: „ Това в никакъв случай не бих го употребил, нито го разбирам, нито ме интересува, по тази причина – без мене!”, разяснява Балахандра.

По-голям женски дял във компании, основани от дами

Когато една жена успее да пробие на пазара с учредената от нея компания, това е притегля на работа и други дами. Според проучване на инвеститорската платформа "FundersClub ", в новаторски компании, основани от дами, работят двойно повече дами, в сравнение с във компании, учредени от мъже. Там делът на дамите нормално се колебае към 48 на 100, до момента в който в "Гугъл " те са 31%, във "Фейсбук " - 33%, а в "Юбер " - 36%.

Надежди за смяна вдъхват някои огромни компании, които влагат в равнопоставеността на половете. "Епъл " да вземем за пример разгласи, че ще уеднакви заплатите, "Фейсбук " пък има намерение да вложи 15 млн. $ за компютърно образование на дами.

И въпреки всичко ще мине още много време, до момента в който от съвещанията на инвеститорски компании стартират да излизат най-вече дами - със покупко-продажби за милиони в джоба.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР