Нойда, Индия – В завод за сглобяване на смартфони Motorola в покрайнините на индийската столица големи бели машини съскат и издават звукови сигнали, докато монтират процесори на дънни платки, докато лазерите гравират баркодове върху всеки елемент в облаци дим.
На друг етаж мъже и жени, облечени в еднакви сини карирани престилки и шапки, стоят в редици, натискайки високоговорители, микрофони и камери в корпусите на телефоните.
Едва две години и половина, откакто Dixon Technologies започна да сглобява смартфони за Motorola, базираната в Нойда компания произвежда 500 000 броя на месец.
Dixon получи заповеди да увеличи това до 600 000 следващото тримесечие и 850 000 единици от януари.
Също така в процес на подготовка са планове за сглобяване на таблети за китайската фирма майка Lenovo Group.
Бизнесът на Dixon върви толкова добре, че планира да разшири завода, за да се справи с търсенето.
Dixon е сред многото индийски фирми, които се възползват от опитите на министър-председателя Нарендра Моди да стимулират производството в страната, тъй като глобалните марки се стремят да диверсифицират доставчиците си далеч от Китай на фона на политическа несигурност и напрежение между Вашингтон и Пекин.
„Има много попътен вятър за индустрията с глобални марки, които гледат към стратегия Китай плюс 1,2,3“, каза Саураб Гупта, главен финансов директор на Dixon, пред Al Jazeera, имайки предвид предпочитанията на фирмите да имат няколко производствени бази, от които да избирате в допълнение към Китай.
Производствената схема на правителството на Моди, известна като Production Linked Incentive (PLI), предлага парични стимули на фирми в редица отрасли, включително фармацевтични продукти, текстил и електроника.
Съгласно схемата отговарящите на изискванията компании получават парични стимули, ако успеят да увеличат продажбите си над базовата година всяка година за период от пет години. В сектора на мобилните телефони стимулите варират от 4 процента до 6 процента от продажбите и са отворени за пет местни и пет чуждестранни компании, които отговарят на целта.
Чуждите фирми могат да се възползват от стимулите само за производство на продукти с минимална фабрична цена от $200.
Производственият сектор на Индия изостава от този на съседен Китай, борейки се да надхвърли 18-19 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) през последните няколко десетилетия.
Поредните правителства се опитваха да дадат бърз старт на сектора с ограничен успех, надявайки се да създадат двигател за създаване на работни места за милионите индийци, които се присъединяват към работната сила всяка година.
През 2015 г. правителството на Моди стартира кампанията „Произвеждане в Индия“, за да насърчи фирмите да произвеждат и сглобяват продукти в страната.
На следващата година той въведе набор от мита за внос на различни компоненти за мобилни телефони, за да принуди компаниите за електроника да произвеждат тези продукти в Индия.
В последния ход, целящ да запази производството у дома, Ню Делхи миналия месец обяви, че ще ограничи вноса на лаптопи и таблети до фирми със специални лицензи.
След значително отблъскване правителството удължи крайния срок за получаване на лиценз до края на октомври.
Dixon, която произвежда домакински уреди, мобилни телефони, електронни носими устройства и други продукти, е една от петте компании в сектора на електрониката, които отговарят на изискванията за получаване на средства по схемата PLI.
Това обаче е единствената индийска фирма досега, която действително получава пари след постигане на целите на правителството, което повдига въпроси за това колко успешна ще бъде инициативата.
Рахул Баджориа, управляващ директор на Barclays, каза, че фирмите едва ли ще съкратят съществуващите си заводи в Китай, тъй като страната е огромен пазар и е важна за пускането на нови продукти.
Но фирмите все повече ще избират други страни като Индия, за да разширят производствения си капацитет или да заменят съществуващите съоръжения, каза Баджориа.
„Така че това не е падане в Китай, а натрупване на други места“, каза Баджориа пред Ал Джазира. Той каза, че стратегията на Ню Делхи за стимулиране на производството е започнала да води до „видими подобрения“.
„Това е постепенен процес“, каза той. „Не се стига от нула до 100 за кратък период от време. Постоянно надграждате капацитета.“
Данните за търговия показват някои ранни признаци на успех.
Миналата година Индия е изнесла смартфони, включително iPhone, на стойност 14,8 милиарда долара, което е рекорд, в сравнение с внос от 17,6 милиарда долара.
Apple, по-специално, засили присъствието си в Индия, откакто започна да сглобява iPhone SE там през 2017 г., като около 7 процента от всички iPhone сега се произвеждат в страната.
Миналата година базираният в Калифорния технологичен гигант започна да сглобява iPhone 14 в Индия и според съобщенията планира да направи iPhone 15 също и в страната.
И все пак, въпреки че Индия се опитва да разшири производствената си база, страната остава силно зависима от вноса на електронни компоненти, предимно от Китай.
През 12-те месеца до края на юли Индия е внесла електроника на стойност 73,5 милиарда долара, цифра, която непрекъснато нараства и се нарежда като третата най-голяма сметка за внос след петрол, скъпоценни камъни и бижута.
„Има пълзяща добавена стойност и с течение на времето очакванията са, че добавената стойност ще се увеличи“, каза Баджориа.
Въпреки това Сунил Синха, главен икономист в India Ratings, каза, че истинската добавена стойност е в производството, а не само в сглобяването на продукти, „а ние все още сме доста далеч от това“.
За да се случи това, Индия трябва да насърчи малкия и среден бизнес, гръбнакът на производствения сектор на страната, да станат доставчици на големи фирми, каза Синха пред Al Jazeera.
Той обаче каза, че малките и средните фирми все още се възстановяват от поредица от шокове, включително пандемията от COVID-19, новите данъчни ставки върху доходите и внезапното изтегляне от обращение на банкнотата от 2000 рупии. p>
„Малките предприятия все още се опитват да стъпят на краката си след всички тези събития. За тях това е случай на оцеляване, а не търсене на големи възможности“, каза той.
Все пак Синха се надява, че Индия е на прага на нов цикъл на капиталови инвестиции, който може да даде значителен тласък на производството.
„Ще има ефект на доминото [върху малките предприятия], но със закъснение“, каза той. „Възможно е и с електрониката. Индийските [малки предприятия] са доста податливи на променящите се обстоятелства. Те имат устойчивостта, но се нуждаят от търсене и поддържаща структура, за да започнат.“
Източник: Ал Джазира