Индия потвърди два случая на вируса Нипа в Западна Бенгалия,

...
Индия потвърди два случая на вируса Нипа в Западна Бенгалия,
Коментари Харесай

В Индия следят райони с прилепи заради новия смъртоносен вир...

Индия удостовери два случая на вируса Нипа в Западна Бенгалия, район в източната част на страната, граничещ с Бангладеш, Бутан и Непал, заяви порталът https://www.euronews.com.

И двамата инфектирани пациенти са здравни служащи от района и са приети в болница в интензивно поделение. Индийското държавно управление е добавило, че 196 контактни лица на доказаните случаи са асимптоматични и са дали негативен резултат от теста за вируса.

От Министерството на здравеопазването на Индия съобщи

ли, че наличните данни демонстрират, че няма потребност необятната общност да се тревожи за сигурността на хората и членовете на техните фамилии. Въпреки това, предвид 

високата евентуална смъртност от вируса, до 75%,

и неналичието на характерно лекуване или ваксина, всяко огнище се следи от близко.

Вирусът Нипа е заболяване, което може да се предава от животни, посредством нечиста храна или от контакт със инфектиран човек. Среща се основно в прилепи в крайбрежните региони и на няколко острова в Индийския океан, Индия, Югоизточна Азия и Океания.

Вирусът Нипа има забележителен епидемиологичен или пандемичен капацитет, защото може да се предава от домашни животни, а вторичното заразяване от човек на човек е допустимо. При инфектираните хора той предизвиква редица болести - от асимптоматични, до остри респираторни болести и съдбовен енцефалит.

Смъртността е сред 40% и 75%, според от варианта на вируса. 

Някои от прилежащите на Индия страни вкарват инспекции за пътуващи от засегнатия индийски район и издават публични предизвестия. Тайланд вкара инспекции на летищата за хора, пътуващи от Западна Бенгалия. Досега не са открити случаи отвън Индия. Страната също по този начин предлага особено наблюдаване за гости в региони, свързани с прилепи.

Непал също вкара нови ограничения в отговор на случаите в Индия, като усили наблюдението на границата си със страната и на летищата си.

Не е извънредно огнища на вируса Нипа да се случват в регионите с по-висок риск. Според Световната здравна организация (СЗО) от 1998 година насам са регистрирани огнища в Бангладеш, Индия, Малайзия, Филипините и Сингапур. През юли 2025 година Индия удостовери четири случая, в това число два смъртни, в два региона на щата Керала, в югозападната част на страната – район с постоянни огнища от 2018 година насам.

Бангладеш също заяви за четири случая на вируса

сред януари и август 2025 година Болестта е ендемична в страната и от първото разпознато огнище през 2001 година съвсем всяка година се откриват човешки инфекции.

И в двата случая СЗО счете риска от интернационално разпространяване на заболяването за невисок. От интернационалната организация обаче акцентират нуждата от повишение на осведомеността по отношение на рисковите фактори, защото сега няма характерни медикаменти или ваксини за заболяването, породена от вируса Нипа.

Автор: Маргарита Благоева
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР