Индиецът Вишванатан Ананд успя да измъкне световната титла по ускорен

...

Ананд световен шампион по ускорен шахмат, Чепаринов 38-и

Индиецът Вишванатан Ананд съумя да измъкне международната купа по интензивен шахмат в последния ден на шампионата, което приключи в четвъртък в столицата на Саудитска Арабия Рияд.

Ананд приключи с 10,5 точки, колкото имат и идващите го руснаци - досегашният водач Владимир Федосеев и Ян Непомняшчи. Индиецът обаче печели купата по спомагателен рейтинг след тайбрек за купата.

Родният представител Иван Чепаринов зае 38-о място на Световното състезание. В последните си пет партии българският гросмайстор взе едвам две точки и се смъкна надолу спрямо 19-та позиция от сряда.

Той приключва шампионата с 8,5 точки. В последния ден от шампионата Чепаринов реализира единствено една победа, два пъти приключи реми и инкасира първите си две провали въобще.

Другия български шахматист Кирил Георгиев усъвършенства крайния си резултат. След 112-ото място в сряда, той заема 99-а позиция в крайното класиране с 6,5 точки. Георгиев приключи шампионата с три победи и две провали в последния ден.

При дамите международната купа беше непокътната от Вънцзюн Цзю. Китайката приключи с 11,5 точки, изпреварвайки сънародничката си Лей Тънчжъ с 11. Антоанета Стефанова скочи с 11 места в крайното класиране, като се подреди на 40-ото ходило с 8 точки, като започва през днешния ден партите си от 51-а позиция.

Най-добрият резултат в четвъртък от българските състезатели реализира точно Ети, която взе три победи и две партии завърши с реми. /БТА