Как хип-хопът завладя Париж, видян през обектива на Maï Lucas

...
Хип-хоп културата на Париж докосна музиката, модата и танците. Ето
Коментари Харесай

Хип-хоп културата на Париж докосна музиката, модата и танците. Тук двама парижки B-boys, заснети на филм от фотографа Maï Lucas. Хип-хоп културата на Париж докосна музиката, модата и танците. Ето две парижки B-момчета, заснети на филм от фотографа Maï Lucas. - Авторско право с любезното съдействие на Maï Lucas от Публикувано на 09/08/2023 - 07:30

"Хип-хопът ни позволи да се намерим един друг и да творим заедно." Снимките на Май Лукас показват как хип-хопът се превърна в гласа на мултикултурната младеж на Франция.

В началото на 80-те години на миналия век, когато Париж започваше да разперва крилата си, за да се превърне в един от големите европейски центрове на съвременната култура, тийнейджърът Май Лукас откриваше хип-хопа.

РЕКЛАМА

Дете на свободната тълпа от май 1968 г., Лукас е израснал в парижкия квартал Les Halles, градски център на работническата класа с все още долнопробен живот. Сексът, наркотиците и рокендролът не бяха недостиг - и градът беше искряща площадка за деца като нея, които бяха оставени предимно на произвола на съдбата.

„Мотаех се по улиците , където срещнах хора, които ме водеха по нощни клубове“, каза пред Euronews Culture. „Така започна хип-хопът за мен.“

„По онова време всичко беше за нова вълна, пънк и такива неща“, каза Лукас. „И изведнъж съм в нощен клуб и чувам Хърби Хенкок. И аз си казах, Уау, харесва ми това. каква е тази музика Никога не съм чувал нещо подобно. Беше изненадващо. Беше ново.“

Новият стил музика дойде от Съединените щати и в началото беше почти неотделим от парижката мода и ъндърграунд развлекателните сцени, донесен от онези, които имаха късмета да пътуват през Atlantic.

Модерните нощни клубове са мястото, където семената на хип-хопа са засадени за първи път в Града на светлината, според Лукас. Но тя казва, че причината хип-хопът да се задържа е, че той говореше на все по-мултикултурната младеж в града.

„За нас в Париж чухме тази музика и си помислихме, че идва от САЩ, модерна е и представлява нас. Това е мултикултурно като нас“, каза тя. „Но по-силното послание беше, че видяхме всички тези улични деца да танцуват на улицата. Можете да почувствате, че това е младежко движение, създадено от младостта, с известна свобода.“

Движение за мултикултурната младеж на Париж

Начинаещ моден фотограф, Лукас започна да документира началото на хип-хопа в Париж. Нейните снимки показват радостно и жизнено младежко движение, изпълнено с креативни млади хора – танцьори, художници, музиканти, диджеи, модели.

Повечето от участниците бяха част от новото поколение на Франция: те бяха деца на имигранти, те бяха от смесена раса, бяха мюсюлмани, бяха хора, които се чувстваха французи, но не винаги се чувстваха приети във Франция. Хип-хопът е мястото, където намериха това приемане.

„Нашите родители донесоха това разнообразие във Франция“, каза Лукас. „Майка ми виетнамка не е родена във Франция. Африканските родители на моя приятел не са родени във Франция. Но ние сме родени във Франция. Всички сме французи, но изведнъж се оказахме малко заклещени в това европейско общество. Хип-хопът ни позволи да се намерим един друг и да творим заедно.“

„Това беше този творчески свят, в който нямаше нужда да си голям професионалист. Просто трябваше да участваш. Някои хора може да блестят по-ярко от други, но всеки беше добре дошъл.“

Първоначално, казва тя, те бяха група от около 50 души, които „разхождаха града сякаш сме богове, защото знаехме за тези специални неща, дошли от САЩ.“

РЕКЛАМА

Но чрез предаване от уста на уста техният брой бързо се умножи и движението надхвърли музиката, повлиявайки на танците, модата, изкуството и дори езика.

С участието си в това движение като момиче-муха, Лукас имаше място на първия ред при раждането на тази нова култура. И тя използва фотографията си, за да действа като пратеник, представяйки хип-хоп културата на Париж на външния свят в снимки, които се появяват в списания и на кориците на албуми.

„Когато започнах да снимам тези мултикултурни млади хора хора, аз ги представих по начин, който ги направи героите на моя свят, героите на нашата история“, каза тя. „Тогава, когато фотографите изобразяваха хора в жилищни проекти, те винаги бяха представяни като злодеи, наркомани, бедни хора. Представих ги като мои герои.“

Герои на френския хип-хоп

Днес Франция е вторият по големина пазар за рап и хип-хоп след Съединените щати. Някои от хората, които Лукас снима, станаха големи звезди заради ролята си в изграждането на културата.

Една от нейните най-емблематични снимки показва млад MC Solaar, току-що излязъл от гърба на първия си сингъл, който е издаден. По онова време той нямаше представа, че „Bouge de là“ ще се превърне в огромен хит или че ще бъде катапултиран до суперзвезда през следващите години, превръщайки се в едно от най-големите имена във френския рап.

РЕКЛАМА

В През 2021 г. Лукас издаде фотокнига, наречена „Hip Hop Diary of a Fly Girl“, включваща множество различни снимки, направени от нея между 1986 и 1996 г. в Париж. Тя каза, че иска книгата да разкаже историята на раждането на едно движение, което е дошло да дефинира едно ново поколение мултикултурни французи, докато отваря Париж към света.

„Това е книга, която разказва на свят за това как Франция участва в хип-хоп културата, благодарение на много французи с имигрантски произход, но също и буржоазни (бели) французи“, каза тя. „Всички заедно вярвахме в това. Беше младо, беше свежо. Това също са художествени снимки, а не документални. Имаше визия зад това, вселена, която създавахме. И оттам създадохме тази хип-хоп култура.“

Лукас казва, че вярва, че хип-хопът се е променил значително през 50-те години от началото си в Съединените щати – тя смята, че е станал по-малко приобщаващ и по-мъжествен . Нейните снимки са напомняне за началото на движението във Франция, посланията, че тя не иска да бъде забравена.

„Хип-хопът във Франция се промени“, казва тя. „Днес това е свързано с опита в жилищните проекти, говори се за оръжия, мачизъм, неща, които изобщо не са свързани с нашата ера. Затова реших, че е важно да говорим за нашата ера, защото хип-хопът не принадлежи само на парижките предградия, той е еволюирал. Това, което остава силно в него, е посланието. Това е платформа за показване на креативност, която съществува извън социалните норми.“

“ Работата може да се види в галерия WallWorks в Ню Йорк до 18 август, като част от изложбата „Hip Hop 101“. Само с предварително записване.

Източник: euronews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР