Името Иван е сред най-често срещаните в България. Заедно с

...
Името Иван е сред най-често срещаните в България. Заедно с
Коментари Харесай

Задължителна рецепта за Ивановден

Името Иван е измежду най-често срещаните в България. Заедно с Ивановците, Иванките и всички производни на тези имена идната седмица тостове ще вдигнат към 300 000 души. Това прави техният имен ден най-празнуваният през този месец, прецизира Нова телевизия.

„ Малко олио, квас, сол, яйце и малко млекце “. Това са продуктите, с които пенсионираният агроном и някогашен ръководител на земеделска кооперация Иванка Дакова прави всяка година обредната пита за Ивановден. Самият празник стартира още предния ден с църковен обред за Йордановден, спасяването на кръста в реката и продължава на другия ден. „ На другия ден към този момент е Ивановден, който честваме по случай Иван Кръстител. В негова чест и месим пита, която е украсена със знаци и чакаме посетители, които идват във всяка къща, където има имен ден “, споделя тя.

Питата с изобразен върху нея кръст е наложителна на този ден. Колко би ни коствала тя? Брашното - към 2 лв., малко мляко за половината от тази сума, яйцето - 30 стотинки, най-малко 2 пъти по толкоз за квас, олио, сол и без цената на труда и печенето питката излиза към 4 лв.. Но към нея постоянно има и нещо по-така. „ Един ден е имен ден. Трябва да си почитаме деня. Има и вино, и ракия, само че малко се използва. Пържоли, хапки, само че не щедро! Скъпо е. Особено за нас, пенсионерите, ни е много скъпо, само че си честваме имените и рождени дни “, показва Дакова.

Истината обаче е, че няма риск някой от гостите на Иванка на Ивановден да остане гладен, тъй като главното ястие е цяла варена кокошка. Тя даже не се калкулира по цена.

А в Крушовица в действителност наподобява комплицирано да се пресметне какъв брой посетители ще дойдат, тъй като има бит. „ На имен ден не се кани! Кани се на рожден ден “, споделя тя.

Така на пръв взор наподобява доста мъчно да се реши какъв брой храна и питиета да подготви домакина. Иванка обаче може да се ориентира по броя на гостите от предишна година. „ Ивановден го уважавам всяка година. На мен особено ми идват децата и от пенсионерския клуб минимум 10 индивида “, добавя Дакова.

Те нормално ѝ подаряват картини, тъй като тя ги харесва, икони на Богородица, Исус Христос или Свети Йоан Кръстител. Освен себе си има най-малко още две персонални аргументи да не се скъпи в почерпката и да почете празника, както би трябвало. „ Кръстена съм на дядо ми. Иван се споделя от Лиляче и на мен е кръстена внучката ми Йоана. Няма да честваме с нея, тъй като тя е на работа “, изясни дамата.

А особено в Крушовица за Ивановден има още един бит, който дава опция и на гостите, и на Ивановците да се поправят, в случай че нещо са пропуснали. „ Ние честваме в нашето село имен ден два пъти в годината. Един път на 7 януари, което е по нов жанр и по-късно на 20 се черпаваме отново по остарял жанр “, настояват локалните.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР