Имен ден празнуват: Климент, Климо, Климентин, Климентина, Клементина, Христофор и

...
Имен ден празнуват: Климент, Климо, Климентин, Климентина, Клементина, Христофор и
Коментари Харесай

На 23 януари имен ден празнуват силни български имена

Имен ден честват: Климент, Климо, Климентин, Климентина, Клементина, Христофор и Харитон.

Днес Църквата празнува Св. свещеномъченик Климент, свещеник Анкирски.

Свети Климент се родил в гр. Анкира (днешната столица на Турция), в региона Галатия – една от люлките на малоазийското християнство, което оставило загатна за безбройни и славни изповедници на евангелската религия. Майката на Свети Климент, Ефросиния, била мощно вярваща християнка. Омъжили я млада за безжалостен богохулник. Света Ефросиния полагала старания да вкара своя брачен партньор в света на християнството, само че той отказвал и в това време се опитвал нея да трансформира в богохулник. Водейки тази сложна духовна битка, Света Ефросиния непрекъснато се молела на Всевишния да ѝ дава сили, с цел да успее. Но Господ имал други проекти за нея.

Малко откакто Ефросиния родила момченце, което кръстили Климент, мъжът ѝ умрял. Когато Свети Климент навършил 12 години, Света Ефросиния умряла и той останал кръговиден сирак. За него почнала да се грижи другарка на неговата майка – София. София била богата и благородна дама.

Настанали тежки години. Голям апетит убивал популацията на Анкира, а бедните фамилии оставяли на улицата и на произвола на ориста своите деца, тъй като не можели да се грижат за тях. Точно в този миг се показал младият Свети Климент. Той събирал децата от улицата и ги настанявал в големия дворец на неговата осиновителка София. София обличала и хранела бедните деца, а Свети Климент почнал да ги учи на християнските полезности, с цел да може след време да получат Свето Кръщение.

Отдаден на духовни занимания, на 20 години Свети Климент станал свещеник на Анкира. Не след дълго езичниците подхванали 9-то гонение над християните. Този път римските бойци не преследвали елементарните вярващи, а тези които ги подбуждат да почитат Иисус Христос – епископи, клирици, даже четците в храмовете. Сред хванатите и изпратени на мъчения бил и Свети Климент. Толкова доста го били, драли кожата му, пробождали с шишове плътта му, че на края дори вътрешностите му се виждали. Върнали го едвам дишащ в килията на пандиза, а на идната заран той бил като нов. Нямало и една диря от мъченията.

По заповед на императора, Свети Климент и неговият възпитаник Агатангел били местени от град на град. Навсякъде обществено ги измъчвали, а на идната заран те били напълно здрави. Това траяло няколко години. Свети Климент понасял с непознато самообладание мъченията и в никакъв случай не си разрешил да плаче, да се оплаче или да реагира по различен метод. Накрая император Максимиан заповядал да върнат пандизчиите назад в Анкира. По заповед на градоначалника били затворени в тюрма.

На Богоявление Свети Климент бил пуснат от пандиза, с цел да отслужи празничната работа за Кръщението на Иисус Христос. По време на службата бил екзекутиран, дружно с неговите помощници Христофор и Харитон, и Агатангел. Това се случило на 23 януари 312 година

 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР