Имат ли проблеми с новите рецепти и личните лекари?
Имат ли проблеми с новите предписания и персоналните лекари? Заработи ли без проблем електронното здравно досие? Какво би трябвало да знаят родителите преди първия образователен ден? Отговорите дава общопрактикуващият лекар доктор Гергана Николова.
" Какво значи детето няма да бъде заведено в кабинета на лекаря и ще му се издаде ей по този начин документ, че има профилактична здравна карта? За да бъде направена тя, детето би трябвало да бъде прегледано и по какъв начин ще стане, в случай че то не пристигна в кабинета? ", запита докторът във връзка с предлагането картите да се издават без наложително посещаване в лекарски кабинет.
" Искаме, когато сме прегледали детето в кабинета, да можем да издадем персоналната профилактична здравна карта електронно. А не, когато завърши прегледа да стартира едно дълго писане в картона ", съобщи доктор Николова.
Относно обещанията на предходните ръководещи, че ще има над 50 безвъзмездни медикаменти, докторът заяви, че още когато е била въведена концепцията от Националното съдружие са алармирали, че няма финансова оценка. " Трябва да има съвпадане сред желанията и опциите ", добави тя.
" Много по-важно в електронното досие е достъпът за лекарите. Ние към момента нямаме този достъп ", посочи доктор Николова и добави, че постоянно се случва пациентите да не могат да предадат тъкмо предходните си диагнози. " Когато ние имаме достъп, ще може да забележим всичко, което се е случило с нашия пациент ".