Има законова пречка да провеждаме избор на главен прокурор и

...
Има законова пречка да провеждаме избор на главен прокурор и
Коментари Харесай

Олга Керелска, ВСС : Има законова пречка ние да провеждаме избор на главен прокурор

Има законова спънка да организираме избор на основен прокурор и на председател на ВАС - тя се показва в това, че в наредбата на параграф 23, алинея 2 от Закона за изменение и допълнение на Конституцията се въведе временна възбрана актуалният състав на Висш съдебен съвет да организираме този избор на така наречен трима големи в правосъдната система, като сега не стои въпросът единствено за избор на ръководител на Върховен касационен съд (ВКС). 

Това съобщи в изявление пред БНР Олга Керелска, член на Висшия правосъден съвет (ВСС), и една от тези, които гласоподаваха срещу откриването на двете процедури - за избор на основен прокурор и на ръководител на Върховния административен съд (ВАС).

Според нея цитираната разпоредба не е категорично отменена с решението на Конституционния съд, който другояче анулира една забележителна част измененията в Конституцията:

" Считам, че този въпрос би следвало да се обясни, преди да се премине към разкриване на такива процедури, подаване на кандидатури и осъществяване на самия избор ". 

Керелска е безапелационна, че законова опция да се спре процедурата за двата избора към сегашния момент няма.

Тя напомни, че мандатът на Висш съдебен съвет е изминал преди 2 години:

" И да бъда още по-ясна - ние навлязохме в третата си година след приключване на постоянния ни мандат. Въпросът е дали ние с този изминал мандат имаме пълномощието да избираме главен прокурор и ръководител на Върховен административен съд. Тук мненията на юристите се разделят.... Аз мисля, че този въпрос би трябвало да бъде обяснен от Конституционния съд ". 

По думите ѝ към датите за избор на основен прокурор и на ръководител на Върховен административен съд съставът на Висш съдебен съвет ще е от 20 индивида, т.е. " нашият състав е мощно непопълнен и би било добре да си отговорим и на този въпрос - дали няма значение това болшинство от 17 гласа за ръководител на Върховен административен съд не е планувано при състав на Висш съдебен съвет от 25 индивида, аз мисля, че тъкмо такава е концепцията на законодателя и по този начин е написано в закона ". 

За част от значимите решения на Висш съдебен съвет се реализира напън извън, заяви Олга Керелска и напомни думи на някогашните основни прокурори Иван Гешев и Сотир Цацаров, че значими решения на ВСС  " се вземат на друго място " - " в две или три здания, които не съответстват със постройката на Висш съдебен съвет ".

" Някои дейности на Висш съдебен съвет фактически дават учредения за подозрения в тази посока ", добави тя и разяснява:

" Аз не съм оптимист, че правосъдната система сама би могла да реши своите проблеми, защото не мисля, че проблемите тя сама си ги е основала и си ги самовъзпроизвежда. Това са неща, които идват извън. ...

Опасна е невидимата интервенция, която разрушава системата и основава проблемите в нея. Порочната интервенция в работата на правосъдната власт е скритата интервенция. Не е рисково министърът на правораздаването да направи предложение за главен прокурор и ръководител на Върховен административен съд, тъй като по този начин е по закон и не мисля, че въобще това е интервенция в независимостта на правосъдна власт.

Опасни са скритите въздействия, подмолни течения и въздействия, които се упражняват и върху органите на ръководство на правосъдната власт, и върху съответни съдии при решаването на едно дело ".    
Според нея с политическа воля може да се прекрати намесата в активността на Висш съдебен съвет и на всички органи на правосъдна власт. 

Цялото изявление може да гледате във видеото:

Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР