Валенса: Русия, Китай и САЩ са трите водещи сили. Трябва да спрем Кремъл
„ Има три водещи сили – Русия, Китай и Съединени американски щати. Те се пробват да направляват събитията. Ако Русия успее да подчини Украйна, това ще дефинира и посоката на света. Трябва да я спрем. “
Това съобщи някогашният полски президент (1990-1995) Лех Валенса в Европейския парламент в Страсбург.
Той бе един от първите 20 лауреати, отличени през днешния ден с Европейския медал за заслуги за забележителния им принос към интеграцията и полезностите на Европейски Съюз. 13 от тях участваха в пленарната зала.
„ Трябва да мислим прагматично, да се надигнем против провокациите, да следим какво се случва и може да се направи на процедура, по какъв начин да се подреди този свят. Това беше и в основата на „ Солидарност “. Не успеем ли да го създадем, ще имаме ориста на други цивилизации от предишното “, счита Валенса.
Той напомни и битката на ръководения от него синдикат „ Солидарност “ през 80-те г на ХХ век.
„ Светът беше разграничен на два лагера - руски и американски. Това беше един нерешителен, рисков свят. И на доктрина всички го разбираха. Съюз на съветските социалистически републики се готвеше за нуклеарна война. Не знам дали си спомняте всички нуклеарни силози по това време. Всичко беше ясно, просто Леонид Брежнев се разболя и всичко мина в ръцете на неговия секретар. След Брежнев пристигнаха нови ръководители. Но това докара до дестабилизация. Същевременно един поляк стана папа и това отвори празнината, разрешила на „ Солидарност “ да запълни този вакуум “, сподели Валенса.
Накрая той уточни и какви сходства вижда сред Полша по това време и обстановката в Украйна през днешния ден:
„ Тогава поискахме от Запада и получихме всевъзможни гаранции. Но в случай че не бяхме поискали гаранции за триумфа на „ Солидарност “, това нямаше да се случи. Направихме всичко това, тъй като по това време светът бе стигнал до лимита на своите благоприятни условия. И помогнахме да бъдат разрушени тогавашната система и пречките, с цел да се построи нова система. Сега има нужда от нови оферти за Европа и уредбата на света. “
Лех Валенса разгласи, че приема премията като знак за триумфите на „ Солидарност “.
Орден получи и някогашната немска канцлерка (2005-2021) Ангела Меркел.
Тя напомни, че мирът е едно от нещата, които Европейски Съюз е заречен на страните членки. В началото той е бил одобряван за даденост. После се е трансформирал в нормалност.
„ Но последва варварското нахлуване на Русия против Украйна. Видахме, че мирът не може да се приема за даденост, той е нежен. Новата теория за националната сигурност на Съединени американски щати демонстрира, че не можем да имаме онази сигурност, която имахме преди “, уточни Меркел.
Тя бе безапелационна, че няма независимост без народна власт. Но предизвести за заплахата, идваща от обществените мрежи, където може истината да се показа като неистина и противоположното.
„ Трябва да се носи отговорност за разпространяването на информация. Не може да няма отчетност за неистини, които подкопават демокрацията “, приключи някогашната канцлерка.
Наградена бе и актуалната проевропейска президентка на Молдова Мая Санду. Подобно на Валенса, тя съобщи, че оценката принадлежи на молдовския народ, който излиза на улицата, когато демокрацията е в заплаха, дава отпор, когато олигарсите се пробват да завладеят страната и гласува за Европа макар съветските закани и изнудване. Санду прикани Европейски Съюз да възнагради тази заслуга, като одобри страната й за член.
Друга лауреатка – украинската правозащитничка Олександра Матвийчук, предизвести, че Владамир Путин е почнал войната освен с цел да окупира част от страната й, само че и с цел да я направи мост към Европа.
„ Затова и хората в останалите европейски страни не са в сигурност. Ако са, то е единствено тъй като украинците не разрешават на съветската войска да продължи напред. Ето за какво Украйна е неразделна част от европейската сигурност “, посочи Матвийчук.
Наградени бяха още някогашният общоприет секретар на НАТО Хавиер Солана, някогашният австрийски канцлер Волфганг Шюсел, някогашният министър председател на Полша и бивш ръководител на Европейския парламент Йежи Бузек, ексшефът на Европейската централна банка ЕЦБ) Жан-Клод Трише, някогашната еврокомисарка Вивиан Рединг и други
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
-->
Това съобщи някогашният полски президент (1990-1995) Лех Валенса в Европейския парламент в Страсбург.
Той бе един от първите 20 лауреати, отличени през днешния ден с Европейския медал за заслуги за забележителния им принос към интеграцията и полезностите на Европейски Съюз. 13 от тях участваха в пленарната зала.
„ Трябва да мислим прагматично, да се надигнем против провокациите, да следим какво се случва и може да се направи на процедура, по какъв начин да се подреди този свят. Това беше и в основата на „ Солидарност “. Не успеем ли да го създадем, ще имаме ориста на други цивилизации от предишното “, счита Валенса.
Той напомни и битката на ръководения от него синдикат „ Солидарност “ през 80-те г на ХХ век.
„ Светът беше разграничен на два лагера - руски и американски. Това беше един нерешителен, рисков свят. И на доктрина всички го разбираха. Съюз на съветските социалистически републики се готвеше за нуклеарна война. Не знам дали си спомняте всички нуклеарни силози по това време. Всичко беше ясно, просто Леонид Брежнев се разболя и всичко мина в ръцете на неговия секретар. След Брежнев пристигнаха нови ръководители. Но това докара до дестабилизация. Същевременно един поляк стана папа и това отвори празнината, разрешила на „ Солидарност “ да запълни този вакуум “, сподели Валенса.
Накрая той уточни и какви сходства вижда сред Полша по това време и обстановката в Украйна през днешния ден:
„ Тогава поискахме от Запада и получихме всевъзможни гаранции. Но в случай че не бяхме поискали гаранции за триумфа на „ Солидарност “, това нямаше да се случи. Направихме всичко това, тъй като по това време светът бе стигнал до лимита на своите благоприятни условия. И помогнахме да бъдат разрушени тогавашната система и пречките, с цел да се построи нова система. Сега има нужда от нови оферти за Европа и уредбата на света. “
Лех Валенса разгласи, че приема премията като знак за триумфите на „ Солидарност “.
Орден получи и някогашната немска канцлерка (2005-2021) Ангела Меркел.
Тя напомни, че мирът е едно от нещата, които Европейски Съюз е заречен на страните членки. В началото той е бил одобряван за даденост. После се е трансформирал в нормалност.
„ Но последва варварското нахлуване на Русия против Украйна. Видахме, че мирът не може да се приема за даденост, той е нежен. Новата теория за националната сигурност на Съединени американски щати демонстрира, че не можем да имаме онази сигурност, която имахме преди “, уточни Меркел.
Тя бе безапелационна, че няма независимост без народна власт. Но предизвести за заплахата, идваща от обществените мрежи, където може истината да се показа като неистина и противоположното.
„ Трябва да се носи отговорност за разпространяването на информация. Не може да няма отчетност за неистини, които подкопават демокрацията “, приключи някогашната канцлерка.
Наградена бе и актуалната проевропейска президентка на Молдова Мая Санду. Подобно на Валенса, тя съобщи, че оценката принадлежи на молдовския народ, който излиза на улицата, когато демокрацията е в заплаха, дава отпор, когато олигарсите се пробват да завладеят страната и гласува за Европа макар съветските закани и изнудване. Санду прикани Европейски Съюз да възнагради тази заслуга, като одобри страната й за член.
Друга лауреатка – украинската правозащитничка Олександра Матвийчук, предизвести, че Владамир Путин е почнал войната освен с цел да окупира част от страната й, само че и с цел да я направи мост към Европа.
„ Затова и хората в останалите европейски страни не са в сигурност. Ако са, то е единствено тъй като украинците не разрешават на съветската войска да продължи напред. Ето за какво Украйна е неразделна част от европейската сигурност “, посочи Матвийчук.
Наградени бяха още някогашният общоприет секретар на НАТО Хавиер Солана, някогашният австрийски канцлер Волфганг Шюсел, някогашният министър председател на Полша и бивш ръководител на Европейския парламент Йежи Бузек, ексшефът на Европейската централна банка ЕЦБ) Жан-Клод Трише, някогашната еврокомисарка Вивиан Рединг и други
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
-->
Източник: clubz.bg
КОМЕНТАРИ




