В Скопие се разбързаха да се намери решение на спора с България
Има още три дни, с цел да могат България и районен съд Македония да намерят решение и да се деблокира процеса за започване на договаряния на Скопие с Европейския съюз. Това съобщи македонският външен министър Буяр Османи , съобщи БГН Европейски Съюз .
На 17 ноември би трябвало да се състои видеоконференция на министрите на външните работи на страните-членки на Европейски Съюз , на която да се утвърди дали районен съд Македония да стартира договаряния за Европейски Съюз.
„ Позициите на България са доста ясно изразени в тяхната рамка, която е призната от държавното управление и Народното събрание. През последните дни водихме интензивни договаряния и постигнахме съглашение по 7-8 въпроса, които бяха чувствителни за всяка от страните. Не мога да кажа дали това е задоволително. Ще работим още два-три дни за деблокиране на този развой “, съобщи Османи.
Той отхвърли да разяснява позицията на българското държавно управление по въпроса, само че акцентира, че „ единственото решение е да се върне доверието в Договора за другарство и добросъседство и неговите принадлежности “. „ Изпълнението на Договора е единственият метод за превъзмогване на разликите “, акцентира македонският външен министър.
По отношение на македонските позиции те са доста ясни и изразявани обществено. „ Няма нищо прикрито, само че не желая да изпадам в огромни детайлности, до момента в който не минат тези три дни, които остават пред нас “, съобщи Османи. Той заяви, че има прогрес във връзка с това, че късото име на районен съд Македония не значи териториални искания към България.
По отношение на Смесената българо-македонска историческа комисия Османи означи, че тя ще има една среща до края на годината и са планувани още пет за 2021 година той уточни, че тя ще работи по нови правила.
Македонският външен министър съобщи, че има единодушие за реабилитация на жертвите от комунистическия режим. „ По тези въпроси има опция за договаряния , само че не знам дали това ще бъде задоволително, с цел да бъде деблокиран процеса “, сподели той.
Според него Македония е направила всичко по силите си и Европейската комисия прави оценка страната като най-подготвена за започването на договаряния за присъединение. „ Всички ние осъзнаваме значимостта на този миг, както и последствията от възможния неуспех “, съобщи Османи.
Източник: novinite.bg
КОМЕНТАРИ




