Има опасност от наводнения Тежката обстановка тепърва започва. Довечера валежите

...
Има опасност от наводнения Тежката обстановка тепърва започва. Довечера валежите
Коментари Харесай

Снегът тепърва започва. Довечера ще е страшно

Има заплаха от наводнения
Тежката конюнктура занапред стартира. Довечера преваляванията в цялата страна ще се засилват и ще са интензивни. Вятърът от север-северозапад ще се усилва, по изгрев в цялата страна към този момент ще е плевел, в североизточните региони ураганен. Не излизайте на открито, нощта ще е тежка и рискова, предизвестяват от Meteo Bulgaria. 

В събота денем от запад на изток захлаждането продължава, дъждът мина в сняг на от ден на ден места като през нощта против неделя това ще се случи и на югоизток, в това число по морския бряг.

Количествата ще са обилни, в по-голямата част от страната сред 30 и 80 л/кв.м. Реките ще покачат равнищата си, има заплаха от разливи и наводнения.

С усилването напразно от северозапад виелици и навявания на преспи, изключително по проходите и в североизточните региони, където поривите още веднъж ще доближават и надминават 100 км/ч. Смущения и проблеми по ел. мрежа. В планинските региони ще има и заледявания. Заради към момента наличната листна маса са вероятни счупвания на клони или рухване на цели дървета.

Снегът пристигна по-рано от предстоящото на прохода " Шипка ". Прогнозата беше да завали в късния следобяд, само че заваля още преди обед през днешния ден. Снежната завивка към този момент е над 10 сантиметра. Oграничено е придвижването за тежкотоварни коли над 12 тона по републиканската пътна мрежа в област Монтана, както и пътя Видин - Монтана в посока Монтана, и през Троянския проход поради снеговалежа.

Временно трафикът се реализира единствено в дейната лента при 34-тия километър в посока Варна на автомагистрала " Хемус " поради пътен инцидент.

Поради същата причина е в двете посоки придвижването в едната лента по пътя Перник - Кюстендил в региона на Радомир. 27 снегорина обработват главните пътища в Монтанско, само че работата им по Обходния път на Монтана е затруднена. Причината - множество спрели коли, които не са готови за придвижване при зимни условия, прецизират от организация " Пътна инфраструктура ".

От там показват и че се оказва подпомагане на закъсалите, както и че две машини обезпечават проходимостта по пътя през прохода  " Петрохан ".

Припомняме, че голямо запушване се беше образувало на прохода. Станала е лека злополука сред снегорин и кола, при която няма потърпевши. Силен сняг вали в региона. На места снежната завивка надвишава 10 сантиметра.

Обявен е червен код за превалявания от сняг и плевел вятър в 4 области от Североизточна България - Разград, Шумен, Силистра и Добрич в неделя, оповестиха от Национален институт по метеорология и хидрология.

Оранжев код за плевел вятър и превалявания от дъжд и сняг важи в 7 области от Северна и Източна България - Русе, Велико Търново, Търговище, Варна, Бургас, Ямбол и Сливен.

В неделя преваляванията последователно ще отслабват и стопират, най-късно – над Североизточна България. Следобед от Запад следва скъсване и понижение на облачността.

През нощта против понеделник тук-там в котловините прогнозата е за температури до -8, -10 градуса.

В понеделник – утихване напразно и повече слънчеви часове. Тогава дневните температури ще са най-вече сред -1 и 4 градуса.

Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР