Има огромен проблем с паркирането в София. Това каза в

...
Има огромен проблем с паркирането в София. Това каза в
Коментари Харесай

Вили Лилков за вдигнатите цени на паркирането в София: Решението е свързано с рестрикции и с ограничения

Има голям проблем с паркирането в София. Това сподели в предаването “Пресечна точка ” зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) от “Синя София ” Вили Лилков.

Софиянци са недоволни поради смяната в разпоредбите за паркиране от началото на идната година. Хората срещу двойното повишаване и разширението на зоните стачкуваха пред постройката на общината.

“Решението е обвързвано с рестрикции и с ограничавания. Ако сведем всичко единствено до цените, няма да разберем нито казуса, нито решенията ”, разяснява Лилков.

По думите му в София към този момент има над 1,1 млн. автомобила. “Ако на всеки автомобил му дадем 5 метра да паркира, ще ни трябват 5500 километра. Дължината на уличната мрежа е 3400 километра ”.

“Паркирането е един тежък тримерен проблем на София и би трябвало да търсим решения в няколко направления. Единият метод е да дадем доста положителни благоприятни условия с градския превоз. Така хората умерено ще оставят колите си някъде и няма да натоварват трафика в центъра. Другият вид е да се строят колкото се може повече паркоместа ”, изясни Лилков.

По думите му концепцията приходите от паркирането да отиват за строителство на паркинги се приказва от години. “Към момента Столична община събира 38 милиона лв. годишно от синята и зелената зона. Голяма част от тези пари отиват за прехрана на Центъра за градска подвижност, особено за паркирането и регулирането му, както и за поддържане на градския превоз ”.

“Идеята е 40% от парите, които ще бъдат доста повече с разширението на синята и зелената зона, да отиват в Центъра за градска подвижност за оперативни разноски. 60% ги насочваме главно към регионите за строителство на открити паркинги ”, изясни той.

Лилков сподели, че става въпрос за много по-сериозни суми от порядъка на 150-200 милиона лв. годишно.

“60% от тези средства ще отидат към районните кметове. Някои от тях към този момент внесоха стратегии за “калните ” точки сред блоковете, които да се трансфорат в зелени площи и паркоместа. Тези пари наложително ще отидат там ”, разяснява той.

По думите на Лилков през годините всички обещания, които са имали общинските съветници и кметовете, са останали неизпълнени, тъй като парите са доста малко и са отивали главно за Центъра за градска подвижност.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР