Има неща от промените в Конституцията, с които можем да

...
Има неща от промените в Конституцията, с които можем да
Коментари Харесай

Борисов: Има много неща от конституционните промени, с които можем да се съобразим с президентството

Има неща от измененията в Конституцията, с които можем да се съобразим с президентската институция. Такава поръчка даде водачът на ГЕРБ Бойко Борисов, откакто измененията в главния закон бяха признати на първо четене в пленарна зала.

От думите му не стана ясно за кои тъкмо оферти става въпрос, само че минути по-късно водачът на ПГ на Движение за права и свободи Делян Пеевски изясни, че се разисква смяна в член от Конституцията, който лимитира президента да избира за длъжностен министър председател единствено сред трима души. Съгласно предложенията това ще са ръководителите на Народното събрание, на Конституционния съд и на Българска народна банка.

" Дискутираме го. По всяка възможност кръгът се разшири ", сподели Пеевски.

Борисов се застъпи и за друга смяна - отпадането на възбраната министрите да имат двойно поданство. Според водача на ГЕРБ то може да бъде анулирано, защото има доста българи, които живеят отвън страната и не биха заменили двойното си поданство, " а бихме могли да ги употребяваме като министри и те биха били сполучливи ".

" Визирам сполучливи български жители в чужбина. Ако нагледно казано сте в Канада, вместо да става тук проблем, че ставаш министър - умерено можеш да дойдеш, да си министър, а по-късно да си отидеш да живееш в Канада. Имахме подобен казус, той излезе нелепост, с политически вреди ", съобщи Борисов.

Думите му са във връзка назначението на Кирил Петков за длъжностен министър на стопанската система през 2021 година По това време той е имал двойно поданство - канадско и българско, като въпросът към заявката му за отвод от канадското му поданство провокира разногласия - както политически, по този начин и правосъдни. Стигна се и до следствие на прокуратурата, което беше прекъснато. Темата даже беше употребена преди от самия Борисов за политическа офанзива против съпредседателя на " Продължаваме промяната ".

Представителите на ПП-ДБ също разясниха признатите на първо четене конституционни промени, като съгласно тях това е " първата стъпка " към по-големи промени във връзка с правосъдната промяна.

" В България ще има съд, който ще бъде в по-голяма степен самостоятелен и прокуратура, която ще бъде отчетна. Съдебната промяна няма да завърши с конституционните промени - те са единствено рамка, само че по-късно ще би трябвало да променим и Закона за правосъдната власт ", изясни Христо Иванов.

От изявлението на Иванов стана ясно, че в ръководещото болшинство е взето решение концепцията за удвояване на мандатите на ръководителите на висшите съдилища и основния прокурор да отпадне. Към момента е реализирано единодушие за 7-годишен мандат за ръководителите на висшите съдилища и 5 години за основния прокурор.

Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР