Има ли смисъл от т.нар. проект на Пеевски Магазин за

...
Има ли смисъл от т.нар. проект на Пеевски Магазин за
Коментари Харесай

Христанов търси смисъл в Магазин за хората, отговарят му задочно колко са ценни

Има ли смисъл от така наречен план на Пеевски " Магазин за хората " (понастоящем единствено " щанд за хората " )?Има ли той в действителност обществена функционалност?Как е ставало договарянето на щандовете и доставките?Как се харчат отпуснатите за плана 10 млн. лева?Има ли държавна субсидия, която може да изкриви пазара и да докара до дъмпинг на цените?
Отговори на тези въпроси търси служебният министър на земеделието Иван Христанов, както се разбра от негово изявление за " ". Христанов е изискал цялата кореспонденция по основаването на комерсиалното сдружение, което е под шапката на воденото в този момент от него министерство, като дава обещание резултат най-късно във вторник. 

" И ако има смисъл ще изкараме всички документи обществено, ще аргументираме, че има смисъл, само че в случай че няма - го затваряме незабавно " - даде поръчка той.

" Аз желая да видя по какъв начин по този начин се харчат 10 млн. лева за нещо, което сякаш би трябвало да има обществена функционалност, а действително е на загуба и в случай че отчетите покажат, че това мероприятие не работи ще го затворим незабавно и ще търсим отговорност. Искам да видя дали в действителност има обществена функционалност. Искам да видя по какъв начин са ставали договарянията на така наречен щандове, тъй като от " Магазин за хората " стана " щанд за хората ". Как е ставало договарянето за това кой ще зарежда тези щандове.

Ние тук имаме дотиране, в случай че е дотиране да е ясно, имаме субсидиране на някаква обществена активност, или имаме нещо друго. Затова споделям: влизаме в " Магазин за хората ", ревизираме по какъв начин са изхарчени тези 10 млн. лева и взимаме съответните решения

Има ли дъмпинг и деформиране на пазара - в случай че вършим дъмпинг посредством субсидиране, може да докара до наказания - а останалите магазини? Ами в случай че на страната й омръзне тази случка и реши да ги спре след година? Тези сложни неща би трябвало да бъдат подложени на разбор " - сподели Христанов.

Публикуваме думите му съвсем буквално (с дребни съкращения) неслучайно, тъй като от комерсиалното сдружение очевидно са се хванали за всяка запетая, с цел да излязат през днешния ден с позиция. До медиите. Дали са изпратили до принципала си - към този момент Христанов - не е ясно. Дори не загатват, че точно новият им шеф е мотив за въпросната позиция.
" Хората гласоподават с парите си "
В тази позиция се декларира какъв брой високо оценени са дейностите на държавното сдружение. Отрича се 10-те милиона лв., които кабинетът " Желязков " му отпусна да са изхарчени. Разгръщат се огромните вероятности към плана - " наличие в най-малко 500 обекта до края на 2026 година ".

" Магазините " на " щандове " пък било единствено първичен стадий от огромното разрастване, твърди се още.

Посочва се и какъв огромен обществен резултат имали щандовете:

" Хората в дребните обитаеми места " гласоподават "  с парите си " за "  проекта. "

Ето, в град Лъки имало осемкратно нарастване на бюджета.

От " Магазин за хората " ЕАД отхвърлят и дъмпинг - работел с надценка до 10% и продавал с 30 на сто под междинните регулярни цени на рафт на огромните търговски вериги, равняващо се на техните промоции.

Публикуваме целия текст на позицията на " Магазин за хората " ЕАД:

ПОЗИЦИЯ

на „ Магазин за хората “ ЕАД

във връзка зачестилите внушения и спекулации по отношение на името, собствеността, предмета на активност, финансовия запас и бизнес-модела на сдружението

В общественото пространство през последните седмици и месеци се тиражират редица спекулативни изказвания, свързани с активността на „ Магазин за хората “ ЕАД. С оглед на прозрачността и правилното информиране на обществото, сдружението декларира следното:

1. За собствеността и формата на наличие – „ магазини “ или „ щандове “

„ Магазин за хората “ ЕАД е записано като комерсиално сдружение, 100% благосъстоятелност на Министерството на земеделието и храните, и оперира напълно като такова на пазарен принцип.

Дружеството е подало и разполага с утвърдена от министъра на земеделието и храните тактика, в която ясно са разказани стадиите на развиване на плана. Настоящият бизнес-модел – стеснен подбор, показан посредством щандове в магазини-партньори – е напълно в сходство със тактиката за стартовата фаза, в която планът се намира сега.

На този стадий не е било планувано откриването на пълноценни независими магазини, заради което изказванията за „ замяна на концепцията “ са погрешни.

2. За изказванията за „ изхарчени 10 000 000 лева “

Общият размер на наличните парични средства, артикули и вземания надвишава 4 920 000 евро/ 9 622 683 лева

Към сегашния миг по банковата  сметка на сдружението се намират 4 776 475,41 евро (9 341 973,90 лева.) парични средства, сдружението има към 61 000 евро артикули на склад и към 85 000 евро вземания за осъществени доставки и услуги.

Дружеството разполага единствено с банкови сметки, няма каса, няма и картови сметки и затова прави всички заплащания и приходи извънредно по банков път, което подсигурява цялостна проследимост и бистрота.

Това е доказано и от завършила инспекция на Национална агенция за приходите, вследствие на която на сдружението е възобновено дължимо Данък добавена стойност.

3. За изказванията, че сдружението се субсидира

„ Магазин за хората “ ЕАД е комерсиално сдружение, което се стреми да осъществя облага и понася независимо всички опасности и възможни загуби. Държавата не субсидира нито активността, нито продуктите, с които сдружението оперира.

Това е обективно проверим факт – такива преводи към банковите сметки на сдружението не съществуват.

4. За обвиняванията в дъмпинг на пазара

Ценовата тактика на сдружението, заложена в утвърдената тактика, планува целесъобразни цени на рафт, съпоставими с промоционалните цени на огромните търговски вериги. Дружеството е нискоразходен модел и работи със надценка до 10%, което дава опция да поддържа атрактивни целесъобразни цени. В тази връзка междинната надценка за 2025 година е 4,7% сдружението работи напълно в допустимите рамки. Води се регулярен мониторинг на цените, който удостоверява ценовата адекватност, сега целесъобразните ни цени са към 30% под междинните регулярни цени на рафт на огромните търговски вериги, което е съпоставимо с промо-отстъпките, които те дават за избран интервал от време.

С увеличението на точките на наличие се чака повишаване на размерите, възстановяване на закупните условия и последователно усъвършенстване на надценката, при поддържане на атрактивни цени,  както е планувано в бизнес-плана.

5. За доставчиците и метода на избор

Изборът на снабдители се прави по транспарантна процедура, посредством събиране и оценка на оферти и избор на най-хубавите условия за крайните консуматори. Винаги се стремим да съблюдаваме оптимално съответствие цена-качество, за което приказват многото позитивни мнения от крайни клиенти.

Всеки производител или снабдител може да кандидатства посредством уеб страницата на сдружението – все още са подадени десетки кандидатури.

Допълнително са изпратени  покани за съдействие до над 500 производители, асоциации, дистрибутори и преработватели; извършени са срещи на редица профилирани изложби за хранителни артикули.

6. За обществения резултат

Социалният резултат от плана е явен, измерим и безапелационен. Хората в дребните обитаеми места „ гласоподават “ с парите си „ за “ плана: Анкетите с сътрудниците (производители и преработватели) демонстрират двойни и тройни растежи на оборотите в редица обитаеми места, а с магазините-партньори – растеж сред 15% и 70–80%, в това число съответен случай в гр. Лъки с осемкратно нарастване на оборота.

Жителите на дребни обитаеми места получават:

•             достъп до съществени артикули на цени, сравними с промоционалните в огромните вериги;

•             опция да пазарят всекидневно, без да пътуват до огромни градове;

•             отпадане на потребността от презапасяване и „ ловене на промоции “.

Всички снабдители и сътрудници са български компании, което значи, че:

•             целият стопански резултат остава в българската икономика;

•             планът способства за ограничение на сивата стопанска система.

7. За изказванията, че планът е на загуба

Финансовият резултат за 2025 година изцяло съответствува с планувания в утвърждения от Министъра на земеделието и храните бизнес-план резултат. Очакваният резултат за януари 2026 е по-добър от този в утвърждения бизнес-план.

Проектът започва през август 2025 година Първите месеци са отдадени на организацията на плана от нулата, а действителните интервенции стартират в средата на декември 2025 година, според проекта.

Инвестиционен интервал с краткотраен негативен резултат е естествена и неизбежна процедура при всеки нов план, като инвестицията е планувана да се изплати посредством бъдещи доходи.

8. За развиването и вероятностите

Проектът е високо оценен от доставчиците, магазините-партньори и най-много от крайните консуматори в над 50 обитаеми места, където към този момент участва.

Предстои: разкриване на още 10 точки при започване на март и включване на още към 50 обекта през април.

Целта е наличие в най-малко 500 обекта до края на 2026 година, като сдружението се движи решително и поредно към нейното осъществяване.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР