Илюстрация Увеличаване Автор: Капитал Смаляване Битката за търговско надмощие между

...
Илюстрация Увеличаване Автор: Капитал Смаляване Битката за търговско надмощие между
Коментари Харесай

Новата дигитална война

Илюстрация
Увеличаване
Автор: Капитал Смаляване
Битката за комерсиално превъзходство сред Съединени американски щати и Китай към този момент вещае начало на нова студена софтуерна война.Последните ограничавания за бизнеса на Huawei могат да бъдат считани единствено за първо дрънчене на оръжия в надлъгването сред двете сили.От ескалацията на спора губят най-много потребителите.
В софтуерния свят огромните вести нормално са свързани с научни открития и революционните им приложения. Когато става дума за нещо, което " трансформира играта ", в множеството случаи то е в положителен смисъл. Не подобен се оказа казусът за китайската Huawei, която първо последователно, а в последната седмици стремително попадна на фронта на комерсиалната битка сред Китай и Съединени американски щати. Технологичният колос се оказа в стихия от отрицателни вести, които в най-микро проект заплашват да разрушат бизнес модела й. А видяно по световно, чертаят пунктирите на все по-мащабна студена война. В взаимозависимост от това какъв ще бъде ответният удар на Пекин тя може да остане софтуерна или да ескалира до икономическа.

След като в края на предходната седмица президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп най-сетне вкара Huawei в комерсиалния черен лист на страната под предлога, че тя е опасност за националната сигурност, още в понеделник започнаха да валят вести за щатски компании, които стопират да работят с Huawei или обмислят сходни дейности. Най-голямата пристигна от обява, че Гугъл лимитира потреблението на операционната си система Android за смарт телефоните на компанията, която към този момент е втора по продажби в света (повече за потребителския бизнес в идващия текст). И въпреки точно смарт телефоните да са в този момент в центъра на вниманието, в действителност те даже не се продават всеобщо в Съединени американски щати, а задачата на американския удар е телекомуникационното съоръжение, което Huawei създава и което е от сериозна значимост за построяването на бъдещите 5G мрежи по света. И надлежно явно антипазарният ход може да се оправдае с терзания за националната сигурност.

Абонирайте се за Капитал Получавате цялостен достъп до всички публикации и целия списък Вкарването на Huawei в черния лист на Съединени американски щати и отводът на една от най-големите американски корпорации да работи към този момент с тях може да е изненада за доста хора, само че надали е и за самата Huawei. Тази стъпка бе разумното продължение на политиката на администрацията на Тръмп освен против компанията, само че и в търсене на преференциална за страната комерсиална договорка с Китай. Такава се очакваше към този момент да е подписана след редица положителни сигнали и от двете страни, само че през последните седмици диалозите бързо се утежниха и в един миг даже изцяло стопираха.

Ако Китай и Съединени американски щати стартират нова софтуерна студена война, то рестриктивните мерки за Huawei могат да бъдат считани за началото на самобитна цифрова желязна завеса, разяснява в. The New York Times. При нея Китай ще продължи да се затваря и да развива лични решения, а пък Съединени американски щати и доста други страни ще продължат да блокират китайските технологии.
Лицето на Пекин

Успехът на китайските софтуерни компании може да се мери по доста способи – в доходи, във въздействие, в известност на марките. Най-важното достижение за политиката на страната обаче е едно: компаниите са толкоз сполучливи и към този момент толкоз добре наложени в света, че карат хора и държавни управления да не помнят за комунистическата власт и рестриктивните мерки в гражданските права. В прочут смисъл софтуерните колоси са лицето на Пекин и знак на опцията за нововъведения на азиатската страна.

А най-големият измежду тези знаци е Huawei, който за последните 20 години съумя да се трансформира във водещия световен производител на телекомуникационно съоръжение, водач в развиването на 5G технологиите и номер 2 на свръхконкурентния смарт телефон пазар, като измести Apple.

Едно е неоспоримо: Китай и огромните й компании станаха незаобиколим състезател във високите технологии. Само Huawei за последната година е наляла 15 милиарда $ в проучвания и развойна активност. Огромни вложения в изкуствения разсъдък, интернет на нещата и други технологии се вършат още от Baidu, Tencent, Alibaba. При смарт телефоните с изключение на Huawei известни са още Xiaomi, OnePlus и други Motorola, именитият американски бранд, от години е благосъстоятелност на китайската Lenovo. И всичко това се случи за под три десетилетия, в които технологиите за Китай се трансфораха от държавно занимание до съществена промишленост и най-важният фактор за позитивния имидж на страната по света.

Същевременно Съединени американски щати, въпреки да е татковина на петте най-големи софтуерни (и публични) компании в света, се тормозят, че може да изгубят лидерската си позиция в цифровата стопанска система. Те, естествено, нямат надзор над своите колоси, както Китай. Тези от тях, които създават хардуер, го вършат най-често точно в Китай, сътрудничат си с китайски компании и огромна част от бизнеса им е обвързван с втората по величина стопанска система в света.

В новата комерсиална война към този момент няма съвсем никакво подозрение, че първоначално най-голямата тежест ще падне върху Huawei. Малко откакто Гугъл разгласи смяната в политиката си, Bloomberg се базира на свои източници, че три от най-големите американски производители на чипове – Intel, Qualcomm и Broadcom, са разкрили пред чиновниците си, че стопират да доставят процесори на Huawei до второ разпореждане. Според организацията самата китайска компания се е подготвяла за сходно решение посредством струпване на чипови запаси, които да разрешат " да продължи да работи още три месеца ".

Звеното за полупроводници на Huawei - HiSilicon, разяснява, че от дълго време е квалифицирано за комерсиалната възбрана от страна на Съединени американски щати. Фирмата създава сама чиповете за смарт телефоните във висок и някои от междинен клас, само че не и за тези в по-ниския. Според информация на Reuters тя е разпратила вътрешно писмо, в което се споделя, че има задоволително запаси да обезпечи " стратегическа сигурност " на производството и че се приготвя за сходна обстановка " от години ".

Лошото за Huawei в тази ситуация е, че от компанията не зависи съвсем нищо. Дори и с повишената си неколкократно мощност през последното десетилетие тя остава разменна монета в битката сред Съединени американски щати и Китай за комерсиално превъзходство. Не наподобява инцидентно, че указът на Тръмп пристигна, откакто диалозите сред двете страни за нова договорка за следващ път удариха на камък.

С поддръжката на партията

С поддръжката през годините на китайската страна посредством дотации, поръчки, а съгласно мнозина и непосредствено присъединяване, Huawei съумя да се развие до настоящия колос. Китай се трансформира в главен фактор в създаването на идващото потомство 5G-мрежи, през което ще минава на процедура всичко – от системите за ръководство на водоснабдяването до интернет на нещата и домашните гласови асистенти. Страната разполага с Huawei, най-големия и най-евтин снабдител на телекомуникационно съоръжение, наред с по-малки компании като ZTE, които обаче също са фактор на пазара. Китай от дълго време не е страна, която просто копира непознати артикули, а е измежду водещите играчи, когато става дума за най-важната софтуерна промяна на макрониво за последните няколко десетилетия.

Преглед на оригинала
Автор: Капитал
Huawei предлага ниски цени за оборудването си и се употребява всеобщо из целия свят (включително и от български оператори), само че Съединени американски щати и други държавни управления считат, че компанията не е в действителност частна, има съществени връзки с комунистическата партия в Китай и оборудването на компанията ще има " задна малка врата ", през която да изтичат данни към китайското държавно управление.

Освен всичко друго Съединени американски щати намерено желае и други държавни управления да се откажат от услугите на Huawei, а последната възбрана усилва неколкократно натиска по правни пътища.

" Американските регулатори постоянно са имали огромно въздействие върху решенията на останалите страни. Този път може да има и върху телеком операторите ", разяснява Сукдев Сингх, вицепрезидент в анализаторската Kantar AMRB. " Ако Съединени американски щати и други страни забранят Huawei, това би довело до по-малко играчи на пазара на телекомуникационно съоръжение, което ще докара и до по-малко нововъведения и напредък ", добавя специалистът.

От чисто финансова позиция Huawei е пожеланият вид за множеството държавни управления и телеком оператори поради по-ниските цени на продуктите си по отношение на двата си най-големи съперника в мрежовото съоръжение - европейските Nokia и Ericsson. Компанията влага всеобщо в развойна активност и към края на 2018 година е държала над 11 хиляди патента.

Тиха комерсиална война от години

Търговската ескалация не е нещо ново, а е реалност от години, като двете страни последователно издигаха от ден на ден стени между тях. За да продължи да прави бизнес в Китай, Apple да вземем за пример беше задължена да отвори център за данни в страната, в който да събира персоналната информация на локалните консуматори. Amazon пък беше принудена да продаде съоръжение на китайския си сътрудник, с цел да покрие нови правила. Гугъл, YouTube, Фейсбук и Twitter са блокирани там, а по-млади компании като Snap изобщо и не вършат старания да навлизат.

В Съединени американски щати пък регулаторите от години възпират упоритостите на китайски софтуерни групи да придобият локални компании. Дългогодишните подозрения за шпиониране режеха опитите на Huawei да продава в Америка. " Твърдата американска позиция в действителност блокира методите, по които до момента Съединени американски щати и Китай обменяха хрумвания и ноу-хау и правеха бизнес макар прецизната цензура в Китай. Тези затворени порти ще имат бездънен резултат освен върху софтуерния бизнес, само че и върху това по какъв начин светът ще употребява и схваща устройствата и услугите на бъдещето ", разгласи The New York Times в собствен коментар. Така или другояче, строгият надзор на режима върху цифровия живот на потребителите към този момент изолира една пета от световното население, ползващо интернет. Сегашното младо потомство в Китай не знае какво е да търсиш в Гугъл или да се абонираш за YouTube канал.

Според анализаторите този развой ще бъде интензивен от новите ограничаващи ограничения. След време китайските консуматори може да употребяват единствено китайски телефони и джаджи, захранвани от локални чипове и програмен продукт, добавя The New York Times.

Досега Китай въпреки всичко разчиташе всеобщо на американски програмен продукт. Телефоните от страната са с Android, преносимите компютри - с Windows. Най-голямата заплаха от една цифрова студена война е тази нишка да се скъса и Китай да стартира всеобща разработка на собствен програмен продукт, чипове и устройства, който да направи страната изцяло самодостатъчна в това отношение. Русия да вземем за пример през последните месеци интензивно приказва по какъв начин може " да се изключи от интернет ". Китай има надалеч по-големи запаси, които да ѝ разрешат точно това: да е независимо цифрово звено и пазар, тъй че да се затвори зад една нова желязна завеса (или в случай че предпочитате Велика китайска стена) на единици и нули.

" Действията на администрацията на Тръмп са надалеч по-обширни, в сравнение с доста китайци чакаха. Те пристигнаха и доста по-рано от плануваното и едвам мнозина в азиатската страна осъзнават, че те са факт ", разяснява пред изданието Никол Пенг, анализатор в Canalys.

Какво има в арсеналите

" Ако преглеждаме казуса краткосрочно, Huawei може да се оправи за няколко месеца, само че в случай че обстановката не се промени, производството на 5G съоръжение ще бъде наранено ", разяснява Мо Джия, анализатор в Canalys пред Tech Radar.

Фирмата може да се надява на пробив в диалозите за нова договорка сред Съединени американски щати и Китай – и тогава да се възползва от опцията фактически да се трансформира в разменна монета. Сигнал, че никой не желае ескалация, беше даден от администрацията на Тръмп. Тя издаде лиценз, който ще разреши на американските компании да продължат да работят с Huawei за идващите 90 дни в опит да лимитират последствията от експортните ограничавания за китайския производител.
Но Пекин надали би подписала каквото и да било съглашение с Вашингтон, в случай че американското държавно управление продължава да държи може би най-добре наложения китайски бранд в света като опасност за националната си сигурност.

За Съединени американски щати също ще има негативи от наложените наказания. Само Huawei купува американски артикули за повече от 11 милиарда $ всяка година, сочат отчети на промишлеността (виж инфографиката). Компанията също по този начин има дълбоки връзки с голям брой софтуерни колоси, чийто лист надалеч не се изчерпва с Гугъл. Huawei може да чака напълно скоро да вземем за пример сходни софтуерни проблеми и с друга операционна система – Windows, която зарежда преносимите компютри на компанията.

Двете сили към този момент си размениха крошета посредством класическите оръжия на интернационалната търговия - митата. Сметката привидно наподобява елементарна. Вашингтон подвига митата за импорт от Китай за стотици милиарди долари, до момента в който Пекин би могъл да отвърне със същото за едвам към 60 милиарда $ и явно Съединени американски щати печели. Но тази обикновена математика работи единствено в главата на Доналд Тръмп. В същинския свят по-високите мита в действителност карат китайските производители да страдат от по-малко продажби, само че карат и американските консуматори да страдат от по-скъпи артикули. А те не е доста несъмнено до каква степен са подготвени да поддържат с джоба си комерсиалната война на американския президент. За разлика от него китайската компартия има много по-здрав надзор и може елементарно да продаде историята като отбрана против несправедливия американски империализъм, който освен това настава с това, в което постоянно е упреквал Китай - протекционизъм. И до момента в който за евтиния китайски импорт действително няма заместители, то за американския експорт - било то коли от Детройт, соя от Айова или вино от Калифорния, има други възможности.

Пред Съединени американски щати и Китай, а наред с тях и Huawei, има два пътя – този на още по-високите залози посредством спомагателна ескалация, или този на бързо сключване на комерсиално съглашение. Оттук нататък утежняването на връзките ще бъде в границите на рисковото, като всяка мярка и контра мярка ще наранява и двете страни. Войната може да се придвижи и на класическите валутни и финансови фронтове, където конфликтнтните точки са известни от години.
" Сегашните практики на американските политици подценяват мощта ни. 5G-технологиите на Huawei няма да бъдат повлияни по никакъв метод. В тази област останалите няма да съумеят да ни настигнат даже след две или три години. Пожертвахме себе си и фамилиите си за нашия блян - да се изкачим на върха. За да достигнем този блян, рано или късно ще има спор със Съединени американски щати. "
Жън Джънфей, създател на Huawei, пред китайските държавни медии
Но има и по-екстравагантни. Китай да вземем за пример държи към 90% от пазара на редкоземни метали, които се употребяват в съвсем всяка модерна технология - от плоските екрани до батериите на Tesla. Това е измежду съвършените оръжия, тъй като пазарът е дребен и възбрана на износа за Съединени американски щати няма да нанесе огромни вреди за Китай, само че може да блокира цели американски промишлености.

" Редкоземните метали са изключително значими за доста съвременни технологии и даже оръжейни системи, употребявани от американската войска, само че Китай държи контрола над голямата част от международния експорт ", разяснява анализаторът Ху Уейдзя от Global Times. " Би лишило доста години, с цел да може Съединени американски щати да сътвори още веднъж тази промишленост. В момента страната напълно зависи от Китай. " Показателен за това е и фактът, че тези детайли са измежду дребното митнически изключения за импорт от Китай.

В търсене на съдружници

Указът на Тръмп може да бъде обсъждан и като втори опит да повлияе на останалата част от развития свят, който се готви да стартира построяването на телекомуникационни мрежи от последващо потомство. При първия случай, през декември 2018 година, по искане на американските управляващи Канада задържа Мън Уанджоу, финансов шеф на Huawei и щерка на създателя на компанията Жън Джънфей.

Тогава Съединени американски щати опита да наложи напън върху всичките си съдружници да изкажат обществено страховете си от това, че Huawei работи с китайското държавно управление и, несъмнено, да наложат възбрана на компанията да внася оборудването си.

Макар и тихомълком Тръмп, Съединени американски щати и разследващите служби претърпяха крах. След първичния потрес и редица изказвания от водачите на Англия, Европейски Съюз, както и забрани от страна на Австралия, Нова Зеландия и Япония, Huawei, наподобява, завоюва борбата за публичното мнение, Германия разреши присъединяване на компанията в търгове в страната, Англия се реши на договорка за доставка на неосновни елементи за мрежите, а Европейският съюз не доближи до обща позиция.

Сега Тръмп и Съединени американски щати не биха рискували повтаряне и ще наложат още по-силен напън върху сътрудниците си. Посланието с изключение на всичко останало е, че това може да се случи и с техни компании или най-малкото да смекчи тона на Съединени американски щати при бъдещите договаряния за нови търговски покупко-продажби с Европейски Съюз и Англия, когато страната напусне блока.

Тук се намесва и различен фактор – Китай може да е подготвена да губи борби във войната, само че надали ще даде елементарно Huawei като жертва. Ако го направи, това би било голяма зелена светлина за сходни наказания и против други китайски колоси, които да наклонят везните в интерес на Съединени американски щати. Пекин също има своите козове и няма елементарно да се откаже от конкуренцията тъкмо когато от снабдител на евтини копия се трансформира в център на софтуерния дневен ред в света.

Сегашното стягане на примката за Huawei може да се преглежда като същински и аргументиран боязън от шпионаж и опция за водене на хибридни офанзиви и саботажи на основна инфраструктура. Или пък просто като разменна монета в съревнованието за икономическа доминация. Но което и от двете да е, очевидно досегашният модел, в който двете най-големи стопански системи на света играеха своя танц със саби в името на общия им интерес и на ръба на цивилизования разговор, към този момент е привършен. Huawei в България

Сред крайните консуматори в България Huawei е най-позната със смарт телефоните си, които са добре показани измежду всички оператори и търговски вериги. Официални проучвания за пазара на телефони в България няма, само че съгласно източници от ритейл бранша той е към 1.5 млн. устройства на година. Според представители на сектора Huawei е в топ 2 по пласирани бройки, като в последните години наложи двете си флагмански линии P и Mate, само че участва и във всеки ценови клас.

Далеч преди смарт телефоните си обаче Huawei навлезе в България посредством мрежовия си бизнес. Най-големият план на компанията беше промяната на телекомуникационното съоръжение на " Теленор " през 2014 година, при подготовката за прекосяване към 4G мрежа. През годините китайската компания е работила с всички български оператори по разнообразни планове. БТК да вземем за пример има стратегическо партньорство с Huawei в региона на облачните технологии. Групата от Шънджън е снабдител и на друго информационно съоръжение за компании и държавни институции.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР