илюстрация: Международни кредитори, включително Европейската банка за възстановяване и развитие

...
илюстрация: Международни кредитори, включително Европейската банка за възстановяване и развитие
Коментари Харесай

Ройтерс: ЕБВР подкрепя план за 3 млрд. евро за отказ на Северна Македония от въглищната енергия

илюстрация:

Международни кредитори, в това число Европейската банка за възобновяване и развиване и Световната банка, поддържат проект на стойност 3 милиарда евро за отричане на Република Северна Македония от въглищна сила, съобщи пред Ройтерс ръководителят на Европейска банка за възстановяване и развитие.

Сделката, която се чака да бъде оповестена на договарянията за климата COP28 в Дубай, започващи на 30 ноември, ще изложи проект за затваряне на двете въглищни електроцентрали в страната и замяната им с 1,7 гигавата възобновима сила.

" Въглищата в Северна Македония съставляват 40% от енергийния източник, тъй че са доста огромни, доста са значими ", уточни президентът на Европейска банка за възстановяване и развитие Одил Рено-Басо и добави:

" Това е един образец за това, което бихме желали да покажем на COP28, да представим този метод и това, което може да се реализира, както и уговорката на страната ".

Планът, наименуван " Инвестиционна стратегия за обективен енергиен преход " (JET-P), следва сходни старания за по-бързо отдръпване на въглищните централи в Южна Африка, Индонезия, Виетнам и Сенегал, с поддръжката на държавни управления, обществени кредитори и частни вложители.

Цената на македонския план, който е еквивалент на 1500 евро за всеки от двата милиона поданици на балканската страна, акцентира компликациите, пред които са изправени доста дребни или страни с ниски приходи при финансирането на прехода към по-чиста сила.

Коалиция от страни разгласи съглашение за JET-P на стойност 20 милиарда $ по време на форума за климата COP27 през предходната година, с цел да помогне на Индонезия да затвори електроцентрали, работещи с въглища, след заричане от 8,5 милиарда $ през 2021 година, с цел да помогне на Южна Африка също да се откаже от въглищата. Но специалистите споделят, че парите са единствено дребна част от нужното, добавя БНР. 

През 2018 година Организация на обединените нации дефинира Скопие, като най-замърсената столица в Европа и страната работи от години, с цел да се откаже от въглищата. Но през 2021 година тя отвори още веднъж неизползваната въглищна електроцентрала REK Oslomej, с цел да понижи вноса на електрическа енергия. И двете въглищни централи на РСМ са остарели и работят с лигнитни въглища, които са най-замърсяващият тип.

Говорител на Международната финансова корпорация (IFC) сподели, че зеленият преход, в това число в Северна Македония, е един от основните цели, само че не е в положение да удостовери каквито и да е детайлности за проекта. Световната банка също не беше открита за коментар. Правителството на Северна Македония също не отговори на искане за коментар от страна на Ройтерс.

През 2021 година Северна Македония се причисли към Powering Past Coal Alliance, група от страни, ангажирани с последователното унищожаване на силата от въглища. След първичната цел за довеждане докрай до 2027 година, през януари предходната година тя измести датата до 2030 г.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР