Минало несвършено
Илюстрация
Графиката в цялостен размер вижте тук, откакто кликнете на лупичката за увеличение на изображението
Увеличаване
Графиката в цялостен размер вижте тук, откакто кликнете на лупичката за увеличение на изображението
Смаляване
:
- В териториалните води на България в Черно море има десетки потънали кораби, които са евентуална екологична опасност.
- Най-често аргументите за морските произшествия са военни дейности, човешка неточност или стихии.
- Държавата е длъжна да изследва всички круширали морски съдове, с цел да предотврати рецесии като тази с Monpang. Част от тематиката Потъналият транспортен съд до Созопол
На дъното
Как се изпомпва гориво от потопен транспортен съд и какво се прави преди този момент
Още по тематиката
Съкровищата на дъното на Черно море
Eкспедицията Black Sea MAP трансформира Черно море в гореща точка за международната археология, сложи върхове и ще покаже дали огромният потоп е минал през Босфора
8 сеп 2017
Каталог на мълчанието
Книга с историите (и координатите) на 77 потънали кораба по българското черноморско крайбрежие
26 юни 2015
ТЕМА НА БРОЯ
Дъното като музей
Черно море пази в дълбочините си изцяло непокътнати потънали кораби.
29 юли 2008
Потънали кораби, открити фантазии
10 авг 2002
Черно море е гробище на кораби. Използвано от хилядолетия като стратегически транспортен път, дали заради особения темперамент на климата и теченията или заради други аргументи, в него са потънали хиляди морски съдове. Според Михаил Заимов, който от десетилетия се занимава с сходни проучвания, единствено при изследване на подводното трасе на плана " Южен поток " сред Анапа, Русия и Варна преди няколко години са открити над 150 потънали кораба.
Миналата година интернационалната експедиция Black Sea MАР откри 80 остатъци на кораби, като най-старият датира към IV век. За 3 години тя покри към 1250 кв.км повърхност край българския бряг. Интересът на експедицията обаче беше съсредоточен повече върху дълбочина над 150 м, където водата е наситена със сероводород, който не разрешава на органичните материали да се разпадат и по този начин те се съхраняват непокътнати епохи.
Досега разглежани като сантиментална част от морската ни история, след казуса с резервоарите на кораба Mopang, откъдето се изпуска мазут, те внезапно се оказаха екологична опасност.
Три са главните аргументи за морските произшествия
- мощни стихии, човешка неточност или военни дейности. Mopang да вземем за пример потъва, тъй като се натъква на немска мина от Първата международна война край остров Свети Иван. Разрушаването на резервоарите му слага въпроса има ли други сходни екологични рискове.
Според Михаил Заимов такава опасност е потъналият при нос Колокита край Созопол транспортен съд " Родина ". Заимов, който първи изследва кораба това лято, сподели за " Капитал ", че ще направи проучване на положението му в идващите седмици. " Родина " (предишно име Esenach) е благосъстоятелност на Българското комерсиално параходно сдружение. На 19 септември 1941 година пътува за Егейско море в ескорт с параход " Балкан ", охранявани от два български торпедоносеца. Потъва в региона на нос Колокита южно от Созопол, като се натъква на две мини от българско минно заграждение. В момента лежи на към 40 метра под водата.
Увеличаване
Преглед на оригинала Смаляване
Втората международна война е същинска месомелачка за корабоплаването в Черно море. Съветският подводен флот изпраща голям брой подводници с експлицитната заповед да потапят всичко, което не е под флага на Съюз на съветските социалистически републики. Така намира гибелта си турският транспортен съд " Сафак ". На 25 май 1942 година параходът пътува от Бургас за Истанбул, когато в региона на Царево е нападнат от руската подводница " Щука 205 ". Капитанът обаче съумява да избегне първото торпедо, по-късно заобикаля и второто и бързо насочва кораба към брега, съумява да хвърли котва в залив край Варвара, да спусне избавителната лодка и да излезе незасегнат с целия екипаж на българския бряг. Съветската подводница излязла на повърхността и потопила парахода с тежка картечница, като го направила на сито. Потънал е на 7-14 метра. " Сафак " пренасял фаянс, теракотени плочки и един сандък с оловни войничета и балерини.
Не такава е ориста на " Струма " обаче. Регистрираният под панамски байрак моторен транспортен съд превозвал еврейски бежанци, които бягат от Костенджа (днешна Констанца), Румъния, към Истанбул. Малко преди да влезе в Босфора, на 9 благи от турския град " Струма " е прихванат от руската подводница " Щука 213 " с капитан лейтенант Денежко. Моторният транспортен съд е потънал в резултат на торпедна офанзива. Загиват 767 души, от които 120 деца. От торпедата на " Щука 214 " е потънал и италианският танкер Torcello на 5 ноември 1941 година
Съветската войска също дава жертви. Според Владимир Живков, разпален леководолаз, откривател и създател на книгата " Тайни и загадки - Потъналите кораби по българското крайбрежие "
разрушените подводници
също са евентуална заплаха за екологията. В книгата, която съставлява най-пълния азбучник за сходни истории у нас, Живков е описал 77 потънали кораба по българското Черноморие, като е проучил произхода, повода за злополуката, местонахождението и дълбочината, на която се намират. Според него подводните лодки са много комплициран проблем. Първо, те имат статут на военно гробище, защото в затворените пространства се намират телата на починалите подводничари, второ, има допълнител риск, защото там има и торпеда, и, трето, не е ясно какъв брой гориво има в резервоарите им.
" Сталинец 34 " е заровена в региона на нос Емине през ноември 1941 година, като евентуална причина за злополуката с нея е намотаване на стоманено въже към винта. " Щука 204 " изчезва на 6 декември 1941 година Останките й са открити през 1983 година от рибарски траулер сред Карабурун (Черен нос) и град Бяла на дълбочина 35 м, като евентуалната причина за крушението е гърмеж от директна офанзива на немски хидросамолет. Подводницата е проучена, а телата на подводничарите са положени в гробищата на Севастопол.
" Щука 210 " попада на минно заграждание през юни 1942 година в региона на нос Шабла, умира целият екипаж от 47 моряци. Подводницата е проучена през 2007 година от Росен Желязков, Михаил Заимов и Владимир Явашев.
Пак в региона на Шабла и отново през 1942 година, само че през декември, от гърмеж на мина е разрушена и подводницата " Ленинец 24 ". На 5 благи източно от нос Галата край Варна са останките от " Щука 211 ", която е изумена от немски авиобомби часове откакто е торпилирала румънския транспортен съд " Принц Карол ", който също е заровен в региона. Близо до устието на река Камчия пък са открити останките на друга руска подводница - " Щука 204 ", повода за гибелта й през същия интервал евентуално също е мина.
При отстъплението си през 1944 година немската войска потапя огромна част от корабите и баржите си в региона на нос Галата и в Бургаския залив. Според Владимир Живков потъналите кораби и от по-ново време също са
евентуални екологични бомби
Руският транспортен съд " Волго-Дон " се сблъква с грузинския Surise на 4 юли 2004 година. Вследствие на удара потъва на 15 благи от Шабла на 70 м дълбочина. Моторният транспортен съд Tolstoy плава под флага на Корейската народнодемократична република и потъва при мощна стихия на 27 септември 2008 година на 13 благи източно от нос Емине. Тогава се получава дребен разлив, който е овладян, само че друго изследване на кораба не е известно да е правено. На 29 ноемри 2010 година корабът " Карим 1 ", под флага на Сиера Леоне, претрупан със скрап и с 10-членен екипаж, бе ударен от празния танкер " Алесандро Директива за птиците " с холандски байрак. " Карим 1 " потопен за минути след конфликта. На борда му е имало деветима сирийци и един египтянин.
Моторният транспортен съд Elland потъва на 8 февруари 2014 година пред Дуранкулак при бурно време, като евентуалната причина за злополуката е разбъркване на товара.
За тези, а евентуално и за доста други потънали кораби би трябвало да се приказва в минало несвършено време. Защото те имат свойството да напомнят за себе си, както това направи Mopang близо 100 години след потъването му. Круширалите кораби и подводници (не всички, схваща се) са евентуална опасност за българското Черноморие. Може би по тази причина е редно да се направи обединен азбучник на потъналите кораби, да се изследва положението на техните резервоари и надлежно да се вземат нужните ограничения. Държавата е хубаво да намерения за това превантивно, а не когато мазутът стартира да се излива по плажовете на Черноморието.
Графиката в цялостен размер вижте тук, откакто кликнете на лупичката за увеличение на изображението
Увеличаване
Графиката в цялостен размер вижте тук, откакто кликнете на лупичката за увеличение на изображението
Смаляване
:
- В териториалните води на България в Черно море има десетки потънали кораби, които са евентуална екологична опасност.
- Най-често аргументите за морските произшествия са военни дейности, човешка неточност или стихии.
- Държавата е длъжна да изследва всички круширали морски съдове, с цел да предотврати рецесии като тази с Monpang. Част от тематиката Потъналият транспортен съд до Созопол
На дъното
Как се изпомпва гориво от потопен транспортен съд и какво се прави преди този момент
Още по тематиката
Съкровищата на дъното на Черно море
Eкспедицията Black Sea MAP трансформира Черно море в гореща точка за международната археология, сложи върхове и ще покаже дали огромният потоп е минал през Босфора
8 сеп 2017
Каталог на мълчанието
Книга с историите (и координатите) на 77 потънали кораба по българското черноморско крайбрежие
26 юни 2015
ТЕМА НА БРОЯ
Дъното като музей
Черно море пази в дълбочините си изцяло непокътнати потънали кораби.
29 юли 2008
Потънали кораби, открити фантазии
10 авг 2002
Черно море е гробище на кораби. Използвано от хилядолетия като стратегически транспортен път, дали заради особения темперамент на климата и теченията или заради други аргументи, в него са потънали хиляди морски съдове. Според Михаил Заимов, който от десетилетия се занимава с сходни проучвания, единствено при изследване на подводното трасе на плана " Южен поток " сред Анапа, Русия и Варна преди няколко години са открити над 150 потънали кораба.
Миналата година интернационалната експедиция Black Sea MАР откри 80 остатъци на кораби, като най-старият датира към IV век. За 3 години тя покри към 1250 кв.км повърхност край българския бряг. Интересът на експедицията обаче беше съсредоточен повече върху дълбочина над 150 м, където водата е наситена със сероводород, който не разрешава на органичните материали да се разпадат и по този начин те се съхраняват непокътнати епохи.
Досега разглежани като сантиментална част от морската ни история, след казуса с резервоарите на кораба Mopang, откъдето се изпуска мазут, те внезапно се оказаха екологична опасност.
Три са главните аргументи за морските произшествия
- мощни стихии, човешка неточност или военни дейности. Mopang да вземем за пример потъва, тъй като се натъква на немска мина от Първата международна война край остров Свети Иван. Разрушаването на резервоарите му слага въпроса има ли други сходни екологични рискове.
Според Михаил Заимов такава опасност е потъналият при нос Колокита край Созопол транспортен съд " Родина ". Заимов, който първи изследва кораба това лято, сподели за " Капитал ", че ще направи проучване на положението му в идващите седмици. " Родина " (предишно име Esenach) е благосъстоятелност на Българското комерсиално параходно сдружение. На 19 септември 1941 година пътува за Егейско море в ескорт с параход " Балкан ", охранявани от два български торпедоносеца. Потъва в региона на нос Колокита южно от Созопол, като се натъква на две мини от българско минно заграждение. В момента лежи на към 40 метра под водата.
Увеличаване
Преглед на оригинала Смаляване
Втората международна война е същинска месомелачка за корабоплаването в Черно море. Съветският подводен флот изпраща голям брой подводници с експлицитната заповед да потапят всичко, което не е под флага на Съюз на съветските социалистически републики. Така намира гибелта си турският транспортен съд " Сафак ". На 25 май 1942 година параходът пътува от Бургас за Истанбул, когато в региона на Царево е нападнат от руската подводница " Щука 205 ". Капитанът обаче съумява да избегне първото торпедо, по-късно заобикаля и второто и бързо насочва кораба към брега, съумява да хвърли котва в залив край Варвара, да спусне избавителната лодка и да излезе незасегнат с целия екипаж на българския бряг. Съветската подводница излязла на повърхността и потопила парахода с тежка картечница, като го направила на сито. Потънал е на 7-14 метра. " Сафак " пренасял фаянс, теракотени плочки и един сандък с оловни войничета и балерини.
Не такава е ориста на " Струма " обаче. Регистрираният под панамски байрак моторен транспортен съд превозвал еврейски бежанци, които бягат от Костенджа (днешна Констанца), Румъния, към Истанбул. Малко преди да влезе в Босфора, на 9 благи от турския град " Струма " е прихванат от руската подводница " Щука 213 " с капитан лейтенант Денежко. Моторният транспортен съд е потънал в резултат на торпедна офанзива. Загиват 767 души, от които 120 деца. От торпедата на " Щука 214 " е потънал и италианският танкер Torcello на 5 ноември 1941 година
Съветската войска също дава жертви. Според Владимир Живков, разпален леководолаз, откривател и създател на книгата " Тайни и загадки - Потъналите кораби по българското крайбрежие "
разрушените подводници
също са евентуална заплаха за екологията. В книгата, която съставлява най-пълния азбучник за сходни истории у нас, Живков е описал 77 потънали кораба по българското Черноморие, като е проучил произхода, повода за злополуката, местонахождението и дълбочината, на която се намират. Според него подводните лодки са много комплициран проблем. Първо, те имат статут на военно гробище, защото в затворените пространства се намират телата на починалите подводничари, второ, има допълнител риск, защото там има и торпеда, и, трето, не е ясно какъв брой гориво има в резервоарите им.
" Сталинец 34 " е заровена в региона на нос Емине през ноември 1941 година, като евентуална причина за злополуката с нея е намотаване на стоманено въже към винта. " Щука 204 " изчезва на 6 декември 1941 година Останките й са открити през 1983 година от рибарски траулер сред Карабурун (Черен нос) и град Бяла на дълбочина 35 м, като евентуалната причина за крушението е гърмеж от директна офанзива на немски хидросамолет. Подводницата е проучена, а телата на подводничарите са положени в гробищата на Севастопол.
" Щука 210 " попада на минно заграждание през юни 1942 година в региона на нос Шабла, умира целият екипаж от 47 моряци. Подводницата е проучена през 2007 година от Росен Желязков, Михаил Заимов и Владимир Явашев.
Пак в региона на Шабла и отново през 1942 година, само че през декември, от гърмеж на мина е разрушена и подводницата " Ленинец 24 ". На 5 благи източно от нос Галата край Варна са останките от " Щука 211 ", която е изумена от немски авиобомби часове откакто е торпилирала румънския транспортен съд " Принц Карол ", който също е заровен в региона. Близо до устието на река Камчия пък са открити останките на друга руска подводница - " Щука 204 ", повода за гибелта й през същия интервал евентуално също е мина.
При отстъплението си през 1944 година немската войска потапя огромна част от корабите и баржите си в региона на нос Галата и в Бургаския залив. Според Владимир Живков потъналите кораби и от по-ново време също са
евентуални екологични бомби
Руският транспортен съд " Волго-Дон " се сблъква с грузинския Surise на 4 юли 2004 година. Вследствие на удара потъва на 15 благи от Шабла на 70 м дълбочина. Моторният транспортен съд Tolstoy плава под флага на Корейската народнодемократична република и потъва при мощна стихия на 27 септември 2008 година на 13 благи източно от нос Емине. Тогава се получава дребен разлив, който е овладян, само че друго изследване на кораба не е известно да е правено. На 29 ноемри 2010 година корабът " Карим 1 ", под флага на Сиера Леоне, претрупан със скрап и с 10-членен екипаж, бе ударен от празния танкер " Алесандро Директива за птиците " с холандски байрак. " Карим 1 " потопен за минути след конфликта. На борда му е имало деветима сирийци и един египтянин.
Моторният транспортен съд Elland потъва на 8 февруари 2014 година пред Дуранкулак при бурно време, като евентуалната причина за злополуката е разбъркване на товара.
За тези, а евентуално и за доста други потънали кораби би трябвало да се приказва в минало несвършено време. Защото те имат свойството да напомнят за себе си, както това направи Mopang близо 100 години след потъването му. Круширалите кораби и подводници (не всички, схваща се) са евентуална опасност за българското Черноморие. Може би по тази причина е редно да се направи обединен азбучник на потъналите кораби, да се изследва положението на техните резервоари и надлежно да се вземат нужните ограничения. Държавата е хубаво да намерения за това превантивно, а не когато мазутът стартира да се излива по плажовете на Черноморието.
Източник: capital.bg
КОМЕНТАРИ




