Илон Мъск е на път да стане първият трилионер в света
Илон Мъск е на път да стане първият трилионер в света до 2027 година, съгласно нов отчет на група, която наблюдава благосъстоянието, пишеThe Guardian , представени от " Фокус ".
Констатацията на Informa Connect Academy за създателя на производителя на електрически коли Tesla, частната ракетна компания SpaceX и притежател на обществената медийна платформа X (преди Twitter) произтича от обстоятелството, че благосъстоянието на Мъск пораства със междинен годишен ритъм от 110%. Той беше и най-богатият човек в света с 251 милиарда $ съгласно показателя на милиардерите на Bloomberg, а отчетът на академията за 2024 година на Club Trillion Dollar стартира да се популяризира в петък.
Анализът на академията допуска, че създателят на бизнес конгломерата Гаутам Адани от Индия ще стане вторият, който ще реализира статут на трилионер. Съобщава се, че това ще се случи през 2028 година, в случай че неговият годишен ритъм на напредък остане 123%.
Дженсън Хуанг, основен изпълнителен шеф на софтуерната компания Nvidia, и Праджого Пангесту, индонезийският енергиен и минен магнат, също може да станат трилионери през 2028 година, в случай че траекториите им се запазят. Бернар Арно, ръководителят на LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton и третият най-богат човек в света с към 200 милиарда $, е на път да премине трилион $ през 2030 година – същата година като Марк Зукърбърг, основен изпълнителен шеф на Meta.
Няколко компании към този момент имат оценки за стойност от повече от 1 трилион $. Berkshire Hathaway за последно влезе в класациите в края на август, дни преди нейният проектант Уорън Бъфет да отпразнува 94-ия си рожден ден. Nvidia се причисли към клуба на " златния трилион “ през май 2023 година и през юни доближи три трилиона, позиционирайки се по това време след Microsoft и преди Apple като втората най-ценна компания в света.
Въпреки това, както отбелязва CNBC, въпросът кой може да бъде първият трилионер в света вълнува обществеността откогато светът коронова първия си милиардер през 1916 година Това беше американецът Джон Д. Рокфелер, създателят и по това време най-големият акционер в Standard Oil.
Въпреки интереса към събитието, доста учени виждат натрупването на голямо благосъстояние като обществено заболяване. Разликата в приходите сред богатите и бедните се усилва от ден на ден, а един отчет пресмята, че най-богатият 1% от човечеството генерира повече въглеродни излъчвания – главен мотор на продължаващата климатична рецесия – в сравнение с най-бедните 66%, написа The Guardian.
Само няколко дни преди Informa Connect Academy да дефинира Мъск като най-вероятнят първи трилионер в света, една от изявленията му в X му завоюва отрицателна реакция от доста от потребителите на уеб страницата.
В обявата му се споделя, че изявление сред някогашния водещ на Fox News Тъкър Карлсън и подкастъра Дарил Купър – друга дясна медийна фигура – е " доста забавно. Заслужава си гледане. "
Купър твърди в изявлението, че нацистите не са желали да убият толкоз доста хора, когато са направили Холокоста и са умъртвили 6 милиона евреи по време на Втората международна война. Вместо това, отбелязва Купър, нацисткият режим на Адолф Хитлер просто не е бил квалифициран да се грижи за тях – и подкастърът упрекна английския министър председател Уинстън Чърчил, че " тази война се е трансформирала в това, което беше “.
Мъск в последна сметка изтри обявата си, а Белият дом осъди изявлението на Карлсън с Купър като " отвратителна и садистична засегнатост към всички американци “.
Милиардерът разгласи през август, че поддържа Доналд Тръмп за второ президентство на изборите през ноември. Камала Харис, вицепрезидентът на Демократическата партия, също взе участие в изборите.