Икономиката на Китай е изключително успешна според повечето показатели. С

...
Икономиката на Китай е изключително успешна според повечето показатели. С
Коментари Харесай

Може ли юанът да замени долара като водещата световна резервна валута?

Икономиката на Китай е извънредно сполучлива съгласно множеството индикатори. С БВП от 17,7 трлн. $, азиатския колос е на второ място в света по икономическа мощност след Съединени американски щати. През годините Китай стана прочут като „ Фабриката на света “, защото там се създават голяма част от продуктите, които употребява всеки един от нас в всекидневието си.

 Въпреки това китайската валута дава отговор единствено 3% от международната търговия. Сравнете това с пазарния дял от 87% на щатския $. Въпреки икономическата и политическата си мощност, Китай не господства световния поток от фиатна валута. Пекин обаче се стреми да промени това, написа Вишеш Райсинхани за.

Ето многотрилионния, многодесетилетен проект на Китай да размени щатския $ като водеща международна аварийна валута.

Какво съставляват аварийните валути и по какъв начин получават този статут?

Постигането на статут на аварийна валута не е фиктивен развой, а нещо, което наподобява повече на конкурс за известност.

Най-популярната валута за международната и трансграничната търговия се обрисува като де факто аварийна валута. „ Популярността “ на една валута се базира на усещането за надеждността и устойчивостта на  емитиращата страна. Това е активът или валутата, която множеството централни банки по света избират да държат в запас, заради което преобладаващият актив печели етикета на „ аварийна валута “.

От 1450 година насам е имало шест съществени интервала, доминирани от разнообразни аварийни валути. Португалия господства в международните запаси до 1530 година, когато Испания придобива водеща роля. Валутите, издадени от Холандия и Франция, са доминирали международната търговия през по-голямата част от 17-ти и 18-ти век. Експанзията на Британската империя прави паундът водеща аварийна валута до края на Първата международна война.

Щатският $ измести паунда, откакто Америка завоюва икономическо предимство над Англия. От 2008 година насам повече от 75% от световните транзакции са осъществени в щатски долари. Процентът на дълга в задгранична валута, деноминиран в щатски долари е към 60%. Делът на зелените пари в запасите на международните централни банки е 59%.

Въпреки че хватката на $ върху всички тези пазари и принадлежности последователно понижава през последните години, никоя друга валута не се приближава до тези равнища. Китайският юан сигурно не съставлява действителна опция в сегашни миг, само че геополитическите и макроикономически трендове поддържат издигането му до владичество.

Планът на Китай

Тази година китайските водачи дадоха да се разбере, че желаят да подобрят статута на юана като аварийна валута. Икономиката и комерсиалните потоци на Китай са задоволително огромни, с цел да поддържат сходен ход. Сега обаче страната би трябвало да убеди задграничните централни банкери да стартират да държат юани в запас.

През месец юли Народната банка на Китай разгласи съдействие с пет народи и Банката за интернационалните разплащания, с цел да реализира тази си цел. Китай, дружно с Индонезия, Малайзия, Хонконг, Сингапур и Чили ще допринесат с по 15 милиарда юана (около 2,2 милиарда долара), към т.нар „ Споразумението за ликвидност на ренминби “

Междувременно китайският юан към този момент се е трансформирал де факто в аварийна валута в Русия. Руските водачи се обърнаха към Китай на фона на западните наказания след началото на нашествието в Украйна. Сега 17% от задграничните запаси на Русия са деноминирани в юани. Юанът е и третата най-търсена валута на Московската борса.

Тъй като тези партньорства стават по-силни, статутът на юана като аварийна валута може да бъде в допълнение укрепен.

Глобалното влияние

Икономисти, в това число Бари Айхенгрийн от Калифорнийския университет Бъркли и Камил Макер от Френската централна банка, разгласиха отчет, анализиращ капацитета на юана като аварийна валута. Изследователите настояват, че замяната на $ няма да бъде лесна или бърза. Те обаче са намерли доказателства, че запасите в юани непрекъснато се усилват в страни, които имат по-тесни търговски връзки с Китай.

Това възходящо въздействие може да трансформира юана в опция на щатския $ в един „ многополюсен “ свят. С други думи, Китай може да понижи въздействието на $ с течение на времето. Авторите на проучването споделят, че настоящата позиция на юана е сходна на щатския $ през 50-те години на предишния век. Въз основа на този разбор, може да се чака, че юанът ще реализира паритет с $ след няколко десетилетия.

Ако прогнозите са верни, дълготрайните вложители би било добре да помислят за усилване на позициите си при активи, деноминирани в юани, и китайски акции със обилни облаги в юани.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР