Икономиката на еврозоната най-вероятно е нараснала през първото тримесечие, заяви

...
Икономиката на еврозоната най-вероятно е нараснала през първото тримесечие, заяви
Коментари Харесай

Кристин Лагард: Икономиката на еврозоната вероятно е нараснала през първото тримесечие

Икономиката на еврозоната най-вероятно е повишена през първото тримесечие, съобщи президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард на конференция след априлското съвещание на регулатора, на което понижи трите си лихви с по 0,25 %.

В същото време рисковете от спад в растежа на Брутният вътрешен продукт са се нараснали, а засилените търговски разстройства са нараснали несигурността по отношение на вероятностите за инфлацията, акцентира тя.

Още по тематиката

Кристин Лагард: ЕЦБ не може да понижи битката с инфлацията Икономика / Свят, Финанси 31 март 2025

„ В актуалната геополитическа среда е още по-важно фискалните и структурните политики да покачат продуктивността, конкурентоспособността и устойчивостта на стопанската система на еврозоната “, сподели Лагард.

Производственият бранш на валутния блок демонстрира признаци на стабилизация, само че реакцията на пазарите на комерсиалното напрежение може да окаже въздействие върху търсенето, сподели тя.

Относно инфлацията Лагард означи, че годишната инфлация леко спадна до 2,2% през март, а множеството индикатори за базова инфлация сочат стабилно връщане на инфлацията към средносрочна цел на ЕЦБ от 2%. Вътрешната инфлация понижа от края на 2024 година Заплатите последователно се забавят. През последното тримесечие на 2024 година годишният напредък на компенсацията на нает е 4,1%, което е спад от 4,5% през предходното тримесечие. Нарастващата продуктивност също по този начин значи, че разноските за единица труд нарастват по-бавно. Инструментът за следене на заплатите на ЕЦБ и информацията от нашите контакти с компании сочат спад в растежа на заплатите през 2025 година, както е посочено и в прогнозите на екипа от март. Печалбите на единица продукция понижиха с годишен ритъм от 1,1% в края на предходната година, допринасяйки за по-ниска вътрешна инфлация.

Последиците от новите американски мита върху инфлацията в еврозоната към момента са неразбираеми и ще станат по-ясни едвам с времето, само че до юнското съвещание на ЕЦБ към момента няма да има цялостна изясненост, означи ръководителят на регулатора на еврозоната.

„ Не сме в свят без разтърсвания, това е несъмнено “, сподели тя и предложи на всички на конференцията, които мислят иначе, „ да си ревизират главите “. Тези думи бяха изречени в подтекста на полемика за неутралния лихвен %, който съгласно Лагард работи единствено в свят без разтърсвания.

В четвъртък ЕЦБ, както се очакваше, понижи и трите съществени лихвени % с 25 базисни пункта. Според Лагард решението е било единомислещо и понижението с 50 базисни пункта не е било обсъждано. Същевременно, преди няколко седмици, редица членове на управителния съвет предложиха да се направи пауза в намаляването на лихвите, означи ръководителят на регулатора.

Източник: 3e-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР