Икономическият и социален съвет на България прие два изключително важни

...
Икономическият и социален съвет на България прие два изключително важни
Коментари Харесай

Зорница Русинова: Икономическият и социален съвет на България прие два изключително важни акта в края на 2024 година

Икономическият и обществен съвет на България одобри два извънредно значими акта в края на 2024 година, единият от които е обвързван с нуждата от незабавна смяна на районирането на България, а вторият е нуждата от подобряването на пенсионна система в България. Това сподели в предаването " България, Европа и светът на фокус " на Радио " Фокус " ръководителят на Икономическия и обществен съвет на България Зорница Русинова.

Районирането на страната е един дълготраен проблем, който поради високия стопански напредък, който генерира София като столица, лишава останалите области в региона: Благоевград, Кюстендил и Перник от също високо равнище на финансиране. " Сега е подобаващият миг при започване на годината, при добре премислена, консенсусна национална позиция, с справедлива оценка на въздействието, да се преценяват какви са позитивните резултати, какви са отрицателните, да се реши по какъв начин може да се подходи към това положителният стопански напредък на София да не лишава останалите градове от Югозападния регион от това високо равнище на финансиране ", изясни тя.

По думите й това е спор, който би трябвало да се направи в границите на подготовка за всеки идващ програмен интервал на Европейската комисия, тъй като в последна сметка популацията на България, изключително след последното броене и икономическия напредък, би трябвало да дават отговор на съответната подредба.

" Изменението на  класификацията не би трансформирала чисто административното ръководство на страната ни по някакъв метод, а по-скоро би дало по нов метод обзор на статистическите региони, които са значими когато става въпрос за програмиране на европейските средства ", сподели тя, като съгласно нея е значимо, изключително когато приказваме за въглищните региони Перник и Кюстендил, те да могат да получат финансиране освен по Териториалните проекти за обективен преход, а " тяхното население и бизнеса да могат да получават и по останалите принадлежности на Европейската комисия задоволително финансиране, тъй че да могат да наваксат с икономическия си напредък. "

Относно пенсионната система Зорница Русинова изясни, че Икономическия и обществен съвет на България е завършил един изчерпателен разбор на цялата пенсионна система в България с 30 стълба, съответни оферти и ограничения за на едно доусъвършенстване, който съгласно нея би бил извънредно потребен при бъдещи вземания на решения във връзка с пенсионната система.

" Подкрепяме запазването на в този момент съществуващия 3-стълбов модел, като ние предлагаме редица рекомендации, свързани с доусъвършенстване на модела. Важно да подчертаем, че тези рекомендации и всичко, което оттук насетне се трансформира, би трябвало да бъде подчинено на добра експертна и актюерска оценка, а не да се стига до популистки решения, които биха изкривили още повече и съществуващите проблеми, които са разпознати във връзка с пенсиите. Те съставляват съгласуваното мнение на работодатели, синдикати и цивилен организации ".

Според специалиста моделът на годишна актуализация на пенсиите със швейцарското предписание е добър механизъм и би трябвало да се резервира  за годишната актуализация. " Предложенията, които ние даваме, са свързани по-скоро с други механизми за търсене на метод да се усилят пенсиите, т.е. с цел да продължи да се работи по адекватността на пенсиите, само че от ден на ден да се връщаме към модела да се зачита правилото на принос права и в същото време да се търси финансова непоклатимост на самата система ".

" През новата година Икономическият и обществен съвет ще продължи да следва трите целта, които сме си сложили, свързани с това всички наши актове да имат принос към това България да бъде по-зелена, по-дигитална и по-социална. Но сме дали съответни оферти за няколко тематики, свързани с енергетиката, няколко акта, свързани с това каква ще бъде визията на идната многогодишна финансова рамка, на селско-стопанската политика, на кохезионната политика. Ще обърнем внимание върху салдото сред професионалния и персоналния живот – тематика, която е извънредно значима за нас. Ще продължим да работим по тематиката за приходите, ще продължим да обръщаме изключително внимание на кръговата стопанска система. Ще обърнем за пръв път по този начин необикновен акцент към системата на опазване на здравето ", заключи ръководителят на Икономическия и обществен съвет на България Зорница Русинова.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР