Играчката на Испания и Барселона Айтана Бонмати спечели за първи

...

Испанската звезда от Световното първенство Айтана Бонмати спечели Златната топка за жени

Играчката на Испания и Барселона Айтана Бонмати завоюва за първи път Златната топка при дамите.

Бонмати последва стъпките на своята съотборничка Алексия Путелас, която завоюва последните две награди.

Бонмати завоюва премията, откакто изведе страната си до победа на Световното състезание за дами през август.

Лионел Меси е любимец с цел да завоюва рекорден осми трофей по-късно в понеделник.

Аржентинският популярен извърши упоритостта на живота си, като изведе страната си до купата на Световното състезание в Катар предходната година, с цел да завоюва единствения огромен трофей, който му се изплъзна в именитата му кариера.

Откакто се реалокира в Интер Маями в Съединените щати, Меси към този момент взе първата си сребърна чаша там, като въодушеви тима за победа в Купата на американските лиги.

Въпреки че изостави европейския футбол от най-високо равнище, той към момента е податлив да победи нападателя на Манчестър Сити Ерлинг Хааланд за най-голямата самостоятелна премия в спорта.

Нападателят на Пари Сен Жермен и Франция Килиан Мбапе също се бори за правоприемник на Карим Бензема, който на 34 предходната година стана най-възрастният победител след първия притежател през 1956 година, Стенли Матюс.

Мбапе означи хеттрик на финала на Световното състезание, макар че Франция загуби след осъществяване на дузпи.

Хааланд изведе Сити до требъл от трофеите през предишния сезон – Шампионска лига, Английската Висша лига, ФА Къп – като вкара 52 гола.

Меси завоюва първата си Златна топка през 2009 година и седмата си през 2021 г.

Бонмати към този момент беше наградена от УЕФА за най-хубав състезател при дамите и със Златната топка за най-хубав състезател на Световното състезание при дамите. Тя вкара три пъти и асистира два пъти на шампионата.

За първи път предходната година трофеят, присъден от списание France Football, беше основан на достижения от предишния сезон. Преди това се присъждаше въз основа на представяния през една календарна година.

Трофеят за дами беше основан през 2018 година и двата бяха анулирани през 2020 година заради пандемията.