iGenius обяви Colosseum, един от най-мощните ИИ-суперкомпютри света, задвижван от NVIDIA DGX GB200 SuperPod
iGenius, компания, профилирана в огромните езикови модели (LLM) за мощно контролирани промишлености разгласи изчислителната платформа Colosseum. Това е един от най-мощните суперкомпютри за ИИ в света, основан на платформата NVIDIA DGX SuperPOD с хиляди ускорители GB200 (Blackwell).
Известно е, че комплексът Colosseum е ситуиран в Европа, и по-точно в Италия. Пълните характерности на суперкомпютъра обаче не се разкриват. Отбелязва се, че той обезпечава продуктивност до 115 Eflops при интервенции с изкуствен интелект. Colosseum употребява усъвършенствана система за течно изстудяване. За зареждането му се употребява сила от възобновими източници.
Според Ройтерс Colosseum включва към 80 суперускорителя GB200 NVL72. С това общият брой на ускорителите Blackwell доближава 5760. Общата консумация на сила на системата би трябвало да е съвсем 10 MW. Цената на плана не се посочва. Но ръководителят на iGenius Улджан Шарка отбелязва, че компанията през тази година е привлякла за създаването към 650 млн. евро и има намерение да получи в допълнение финансиране за плана Colosseum. Подчертава се, че iGenius е един от дребното стартъпи в региона на изкуствения разсъдък в Европа с капитализация от над 1 милиарда $.
iGenius възнамерява да ползва Colosseum за приложения с интензивно потребление на данни за ИИ, в това число за образование на огромни езикови модели (LLM) с трилиони параметри, както и за работа с генеративни модели на ИИ с отворен код. Подчертава се, че Colosseum ще бъде в основата на идващия стадий от съдействието сред iGenius и NVIDIA в региона на изкуствения разсъдък, с цел да се подкрепят задания, които изискват оптималната сигурност, надеждност и акуратност на данните, като да вземем за пример финансови съвещания, грижи за пациентите в опазването на здравето, обмисляне в държавната администрация и други
Моделите с изкуствен интелект на iGenius, построени благодарение на платформата NVIDIA AI Enterprise, NVIDIA Nemotron и рамката NVIDIA NeMo, ще се оферират като микроуслуги NVIDIA NIM. Според iGenius Colosseum ще помогне да се отговори на възходящата потребност от калкулации с изкуствен интелект. Colosseum ще служи и като самобитен център, свързващ предприятия, университетски институции и държавни организации.
Трябва да се означи, че преди към месец DeepL, компания, профилирана в създаването на принадлежности за автоматизиран превод, основани на изкуствен интелект, разгласи желанието си да внедри в Швеция платформа, основана на NVIDIA DGX GB200 SuperPod. DeepL ще употребява рамката за проучвателен задания, по-специално за създаване на усъвършенствани модели на ИИ.




