Как Acer гледа отвъд компютрите – ексклузивно интервю с президента на компанията за EMEA
IFA е несъмнено най-голямото събитие в Европа за потребителска електроника, само че тази година Acer реши да изпревари старта му и провежда особено показване в дните, в които в близост бяха единствено представители на медиите. Там компанията сподели богато портфолио – от нови Chromebook модели, през гейминг зверове като Helios 18P AI, до ултратънкия Acer Swift 16 AI с Panther Lake процесор. Няколко часа след премиерата имах опцията да беседвам с един от хората, които дефинират бъдещата тактика на марката – Еманюел Фромон, Corporate Vice President и президент на Acer за района EMEA (Европа, Близкия изток и Африка).
Фромон е измежду най-опитните мениджъри в промишлеността – бил е част от екипите на IBM и HP, управлявал е Packard Bell, а по-късно изиграва основна роля за налагането на Chromebook в Съединени американски щати като водач в просветителния сегмент. От 2015 година е отпред на европейските интервенции на Acer, един от най-сложните и конкурентни пазари в света. В диалога ни обсъдихме всичко – от бизнес моделите и устойчивостта, през гейминга и AI, до бъдещето на компютрите и персоналните му софтуерни любимци.
Chromebook и геймингът – основата на триумфа
Когато го попитах коя част от портфолиото на Acer е най-силният мотор на триумфа, Фромон беше безапелационен, че няма един-единствен отговор.
„ Нужно е да имаш по малко от всичко, другояче не си пълностоен бранд. Chromebook е мощен за нас, тъй като сме водач. Когато си водач, можеш да продаваш цялото портфолио. “
Chromebook остава една от най-силните карти на Acer – изключително в образованието. В Съединени американски щати точно тази категория даде подтик на компанията и я сложи пред конкуренцията. В Европа позициите са постоянни, а Chromebook Plus набира все по-голяма известност.
Не по-малко значение има геймингът. „ В гейминга сме в топ 3 съвсем на всички места – от време на време първи, от време на време втори, от време на време трети. Ако обобщим, Acer е постоянен №3 световно. Това е доста значимо за нас. “
Acer гледа на гейминга освен като на сегмент за продажби, а и като лаборатория за нововъведения. Точно там компанията тества нови охлаждащи технологии и оптимизации на батериите, които по-късно намират приложение и в други артикули. „ Ако всички имат идентичен CPU и GPU, разликата идва от оптимизациите. Това прави Predator по-добър от съперниците. “
Нови пазари: обучение, бизнес и медицина
След това диалогът ни мина към въпроса: какъв е делът на бизнеса на Acer отвън обичайните PC? Отговорът беше индикативен:
„ Днес към 30% от нашите продажби не идват от PC. Почти половината от това е обучение. Около 15% е чисто комерсиален бизнес – решения за компании. А имаме и ниши, да вземем за пример Acer Medical. “
Фокусът върху образованието е стратегически, тъй като точно там Acer има дългогодишно водачество. Компанията предлага не просто устройства, а цялостни платформи за учебни заведения и университети.
Интересна е и посоката „ медицина “. Фромон изясни, че Acer създава решения за този бранш, само че към този момент те са съсредоточени главно в Азия, където регулаторните утвърждения (като FDA) се получават по-бързо. В Европа процесът е по-бавен, само че за Acer това е доказателство, че може да се разраства и отвън компютърната промишленост.
Зелената гражданска война на Acer: Vero и Project Humanity
IFA постоянно е сцена за впечатляващи устройства, само че този път не можеше да не стане дума и за устойчивостта.
Acer към този момент е достигнала 60% възобновима сила в световен мащаб, а задачата е 100% до 2035 година „ В EMEA към този момент сме над 85%, тъй като в множеството страни може да се купува зелена сила на рационална цена “, сподели Фромон. Финансовият резултат е стеснен: „ Удря облагата малко, само че не толкоз. Вече има страни, където зелено електричество е налично. “
Компанията залага на лични слънчеви съоръжения в Германия, Испания и Нидерландия, а другаде купува сила от снабдители. В някои страни това е по-трудно, изключително когато офисите са наети. Именно тези „ последни благи “ са предизвикателство.
Но устойчивостта за Acer не е единствено корпоративна отговорност – тя към този момент е вграденa в продуктите. Линията Vero употребява до 60% рециклирана пластмаса даже в гейминг шасита.
„ Green е не просто жертва – той е конкурентно преимущество. Когато потребителите стартират да желаят зелени артикули, ние ще можем да им ги дадем по-добре от останалите. “
Приложението Earth Mission, част от Project Humanity, прави още една стъпка – предизвиква всеки човек към дребни екологични дейности посредством геймификация. „ Няма да спасим планетата единствено с по-кратък душ, само че ще накараме хората да мислят за това. И това е значимо “, показа Фромон.
AI: от офис приложения до нови гейминг светове
Темата за изкуствения разсъдък беше неизбежна – и тук Фромон беше безапелационен:
„ Преди три години AI беше просто buzzword. Днес към този момент е действителност. Всеки употребява ChatGPT. Вярвам, че след две-три години ще приказваме с компютрите си по този начин, както в този момент пишем. Гласът и интелигентните сътрудници ще са новият интерфейс. “
Той даде съответни образци – Microsoft Teams към този момент може да записва двучасова среща и да я заключи в PowerPoint презентация. Това е действителен инструмент, който пести време.
Геймингът също ще бъде видоизменен. Фромон напомни времената на 3D очилата, където предизвикването беше голямата потребност от изчислителна мощност. „ AI може да следи къде гледат очите ти и да рендерира оптимално тъкмо единствено там. Това ще промени играта. “
Но още по-вълнуваща е визията му за непредсказуеми виртуални съперници:
„ Днес те имат предвидимо държание. Утре, с AI, ще вземат решения сами. Дори основателят на играта няма да знае какво ще направи героят. Това е съвсем като същински живот. “
Партньорствата – ускорител на нововъведения
Фромон акцентира, че партньорствата с Nvidia, Intel и Гугъл са от основно значение:
„ Когато работим близо с Nvidia, можем да внедрим техните нововъведения доста по-бързо. Но нашата роля е да подсигуряваме гладка интеграция с хардуера и да сътворяваме нови сюжети за приложимост. “
Собствените R&D старания на Acer са съсредоточени върху изстудяване, енергийна успеваемост и акумулатори – области, в които компанията към този момент има патенти. Иновации, които се придвижват и в други категории, в това число електрически скутери, където по-дългият живот на батерията и по-добрата съгласуваност са решаващи.
Личният избор на Фромон
Не можеше да не приключим диалога с малко по-лични въпроси. Коя технология го въодушевява най-вече през 2025 година?
„ AI. Това е методът Acer да се отличи. Нашето предизвикателство е хората да не споделят просто „ желая PC “, а „ желая Acer PC “. “
А кой артикул от министър председателите на Acer би употребявал персонално? Фромон избра Acer Swift 16 AI с Panther Lake – новия ултратънък преносим компютър, който бе звездата на шоуто.
„ Този преносим компютър е приказен. Батерията устоя 12–14 часа при тежка приложимост – действително, освен на хартия. Идеята е като при телефона – тръгваш заран без зарядно и си спокоен, че няма да те остави. “
За геймърите обаче има различен любимец – Predator Helios 18P AI. „ Това е повече работна станция, в сравнение с преносим компютър. Може да прави всичко, само че е тежък и няма да изкара през целия ден на батерия. Затова Panther Lake моделът е моят избор за всекидневието. “
Посланието: бъдещето е зелено и интелигентно
Разговорът ми с Еманюел Фромон демонстрира компания, която мисли стратегически и дълготрайно. Acer към този момент не е просто производител на преносими компютри. Chromebook и геймингът остават стълбовете на бизнеса, само че обучение, медицина и скутери уголемяват хоризонта. Vero, Project Humanity и Earth Mission трансформират устойчивостта в част от ДНК-то на продуктите. А AI – от Copilot Plus до Acer Sense и непредсказуеми гейминг сюжети – е новата мощ, която ще промени метода, по който работим и играем.
Фромон приключи нашия диалог с думи, които резонират мощно след IFA:
„ AI не е смешка. Когато споделяме, че е експоненциален, в действителност го виждам. Това, което може през днешния ден по отношение на преди три години, е необикновено. И това е бъдещето. “




