Илон Мъск вмъква мозъчни чипове в хората – ето какво може да направи технологията
Идеята за свързване на мозъците ни с компютърни системи е съществена част от научнофантастични филми като Матрицата – само че може да стане действителност идната година.
Стартиращата компания Neuralink на Илон Мъск има за цел да конфигурира мозъчни чипове в до 11 души през 2024 година, като хиляди доброволци са се наредили да вземат участие.
Изследване на Foresight Factory допуска, че повече от една трета от потребителите (35%) биха желали да им вграждат подобен чип, с цел да се свържат непосредствено с компютърни системи.
Агенцията по храните и медикаментите на Съединени американски щати (FDA) неотдавна даде Одобрение на Neuralink за започване на тествания върху хора, откакто в началото го отхвърли.
Neuralink, който започва през 2016 година, е концентриран върху основаването на устройства, които могат да бъдат вградени в човешкия мозък, и към този момент е вградил сполучливо чипове в мишки, свине и маймуни.
Стартъпът работи върху гъвкави влакна, доста по-тънки от човешка коса, проектирани да бъдат вградени в мозъка от огромен робот, с цел да „ чете “ мозъчната интензивност.
< strong> Прочетете още:
Мъск е направил разнообразни изказвания за това, което Neuralink може един ден да може да прави – от „ телепатична “ връзка до това, че носещите го могат да ръководят бионични крака въз основа на робота Optimus на Tesla.
Доклад на един от биографите на Мъск, Ашли Ванс, неотдавна разказва процедурата, при която хирург отстранява част от черепа, преди робот да вплита електроди и супер тънки жици в мозъка.
p>
Отделно устройство седи зад ухото с кабели, преминаващи непосредствено в мозъка на потребителя.
Съобщава се, че Мъск е призовал екипа да форсира напредъка след пробива на съперника Synchron, един от чиито пациенти изпратиха известие на X, по-рано прочут като Twitter, употребявайки единствено мозъка си по-рано тази година.
Какво ще се случи в първото изпитване върху хора?
Първото изпитване ще се концентрира върху хора с квадриплегия заради увреждане на цервикалния гръбначен мозък или амиотрофична латерална склероза (ALS).
В тестването Neuralink се надява да даде на хората способността да управляват компютърен курсор или клавиатура, употребявайки единствено мислите си.
Как работи Neuralink и какво може да лекува?
Устройството на Neuralink има чип, който обработва и предава невронни сигнали от импланти в мозъка до устройство зад ухото – и оттова до устройства като компютри и телефони.
Компанията се надява, че човек евентуално ще може да управлява мишка, клавиатура или други компютърни функционалности, като да вземем за пример текстови известия с мислите си.
Neuralink също има вяра, че устройство в последна сметка ще може да възвърне невронната интензивност в тялото, позволявайки на тези с увреждания на гръбначния мозък да движат крайниците.
Фирмата със седалище в Сан Франциско и Остин също се стреми да лекува неврологични положения като Алцхаймер и деменция.
Neuralink неповторим ли е?
Далеч от това. Не единствено има директни противници като Synchron, само че има и няколко други компании, които работят върху разнообразни типове импланти.
Пише в The Conversation, Дейвид Тъфли, старши учител по приложна нравственос и киберсигурност в университета Грифит в Бризбейн, Австралия, сподели: „ Невронните импланти оказват помощ на хората от началото на 60-те години на предишния век, когато първият кохлеарен имплант беше подложен на човек с повреден слух. През 60-те години от този момент има огромен прогрес. “
Фирма, която не е в полезрението, Blackrock Neurotech (несвързана с компанията за ръководство на активи) е вградила мозъчни компютърни интерфейси (BCI) на десетки пациенти през последните 19 години.
Техните чипове са помогнали на парализирани пациенти създайте изкуство за игра на понг в лабораторията – и компанията се надява скоро да сътвори версия за потребление в дома, с упоритости да сътвори импланти, които биха могли да се оправят с глухота и слепота.
Какво твърди Илон Мъск технологията ще може да направи?
В типичния си жанр Мъск сподели, че Neuralink може да докара до бъдеще, в което човек и машина се сливат – и даде обещание да конфигурира технологията в себе си.
< p> Той е правил сходни амбициозни изказвания в предишното по отношение на технологията, която някои се надяват, че може да лекува заболяването на Алцхаймер и Паркинсон, откакто сподели през 2019 година, че ще тества върху хора през 2020 годинаОтговор на въпрос на X, Мъск сподели, че технологията може един ден да се употребява за поточно предаване на музика непосредствено в мозъците на потребителите.
Той добави, че технологията „ би разрешила доста мозъчни/гръбначни пострадвания и в последна сметка е от значително значение за симбиозата на AI “.
Мъск сподели по-рано: „ С течение на времето мисля, че евентуално ще забележим по-тясно обединение на биологичния разсъдък и цифровия разсъдък.
„ Става дума най-много за честотната лента, скоростта на връзката сред вашия мозък и цифровата версия на себе си, по-специално изхода. "
Вижте коментарите