Идеята за превръщането на Марс в свят, който е по-благоприятен

...
Идеята за превръщането на Марс в свят, който е по-благоприятен
Коментари Харесай

Учени искат да затоплят Марс

Идеята за превръщането на Марс в свят, който е по-благоприятен за обитаване от хора, е постоянно срещана в научната фантастика. Може ли това да се реализира в действителния живот? Отговор на този въпрос дават учени, които оферират нов метод за стоплянето на прилежащата ни Червена планета, съобщи „ Ройтерс ”, базирайки се на обява в сп. „ Сайънс адвансис ”.

Предложеният способ се състои във впръскването в атмосферата под формата на аерозоли на особено проектирани частици, сходни по мярка на предлагания в комерсиалната мрежа брокат и направени от желязо или алуминий. Те ще улавят изплъзващата се топлота и ще разпръскват слънчевата светлина към марсианската повърхнина.

Идеята е да се усили естественият парников резултат на Марс, с цел да се увеличи температурата на повърхността му с към 28 градуса Целзий в течение на едно десетилетие.

Това единствено по себе си няма да направи Червената планета обитаема за хора, само че учените, които оферират този метод, го виждат като евентуално осъществима първична стъпка.

„ Тераформиране ” значи модифицирането на околната среда на дадена планета, с цел да стане тя по-подобна на Земята. За Марс стоплянето на планетата е нужна, само че незадоволителна първа стъпка. 

„ Предишните концепции бяха фокусирани върху освобождението на парникови газове, само че те изискват огромни количества запаси, които на Марс са нищожни ”, споделя планетарният академик от Чикагския университет Едуин Кайт, един от ръководителите на проучването.

По думите на Кайт препоръчаният от тях метод за потребление на особено проектирани наночастици за стопляне на атмосферата на Марс и моделиране на климата може да бъде доста по-ефективен от предходните концепции. 

НАСА изпрати роботизирани роувъри да изследват марсианската повърхнина, а спускаемият уред „ ИнСайт ” - да изследва вътрешността на планетата. Програмата „ Артемис ” („ Артемида ”) на американската галактическа организация има за цел през идващите години да изпрати астронавти на лунната повърхнина за първи път от 1972 година в подготовка за евентуални бъдещи човешки задачи до Марс.

Предизвикателствата пред заселването на хора на Червената планета са многочислени: липса на О2 за дишане, нездравословно ултравиолетово излъчване поради рядката атмосфера, солена почва, враждебна за развъждането на култури, прашни стихии, които от време на време покриват огромна част от планетата, и други. Особено сериозна спънка са и ниските температури.

„ Искаме да покажем, че концепцията за стопляне на Марс не е невъзможна. Надяваме се, че нашето изобретение ще насърчи по-широката научна общественост и обществеността да изследват тази завладяваща концепция ”, споделя водещият създател на проучването Самане Ансари от Северозападния университет в Илинойс, предава Българска телеграфна агенция.

Средната температура на марсианската повърхнина е към минус 65 градуса Целзий. Заради рядката атмосфера слънчевата топлота на повърхността на Марс елементарно се изплъзва в космоса. Предложеният метод ще има за цел да разреши съществуването на вода в течно положение на повърхността на Червената планета, която има вода под формата на лед в полярните си райони и под повърхността.
 
Учените оферират в продължение на години непрестанно да се впръскват в атмосферата дребни пръчковидни частици - нанопръчици, със скорост към 30 литра в секунда. „ Идеята е или да изпратим материала, или още по-добре, да изпратим инструмента за произвеждане и да нанопръчиците да се вършат на планетата, защото желязото и алуминият са в обилие на повърхността на Марс ”, споделя Ансари.

Изследователите са наясно с опцията за непредвидени последствия при тераформирането на различен свят в интерес на човечеството. Учените, да вземем за пример, са нетърпеливи да схванат дали на Марс е имало живот в предишното - или може би сега, под формата на микроби, живеещи в подповърхностните пластове.

" Въпреки че наночастиците биха могли да затоплят Марс, както изгодите, по този начин и евентуалните разноски от този метод на деяние сега са несигурни. Има дребна възможност марсианската почва да съдържа съединения, токсични за целия живот, произхождащ от Земята. В подобен случай  ползата от стоплянето на Марс е нулева ", добавя Кайт. 

„ От друга страна, в случай че на повърхността на Червената планета има опция да бъде основана фотосинтетична биосфера, това може да усили потенциала на Слънчевата система за подем на човечеството ”, споделя още ученият. 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР