Идеята, че роботите един ден ще превземат света отдавна е

...
Идеята, че роботите един ден ще превземат света отдавна е
Коментари Харесай

Германия ще използва роботи срещу недостига на работници

Идеята, че роботите един ден ще завладяват света от дълго време е част от научната фантастика, само че точно дигитализацията наподобява е ключът към разрешаването на рецесията с дефицит на работна ръка в Германия, изключително на фона на застаряващото население на страната. Рекордните 45.9 млн. души са заети в най-голямата европейска стопанска система през четвъртото тримесечие на 2022 година, съгласно локалната статистическа работа, написа CNBC.

И въпреки повече хора от когато и да било да имат работа, над половината от немските компании споделят, че изпитват усложнения с намирането на квалифицирани чиновници, съгласно данни на Германската комерсиална камара от януари.

Канцлерът Олаф Шолц уточни дигитализацията като приоритет, когато размени Ангела Меркел на поста през ноември 2021 година, а съглашението на ръководещата коалиция от три партии обещаваше да приложи цифрови технологии в света на бизнеса.

Страните със застаряващо население имат склонността да цифровизират по-бързо работната си мощ. Германия има най-голямото застаряващо население в Европа и надали е изненадващо, че дружно с Япония и Южна Корея е една от страните, които употребяват технологии на работното място.

Как обаче наподобява подобряването на работната мощ посредством роботи и цифровизация?
Подобряване на продуктивността
Дигитализацията се демонстрира друго във всяка организация, без значение дали това става посредством роботи, които придвижват всякакви неща, каси на самообслужване в питателните магазини или потреблението на онлайн платформи за чат с сътрудници. В множеството случаи дадена технология се внедрява, с цел да се усъвършенства успеваемостта на работния развой и да се понижат разноските.

Трябва да подобрим продуктивността посредством технологии ”, сподели пред CNBC Щефен Кампетер, основен изпълнителен шеф на Конфедерацията на асоциациите на немските работодатели.

“Има връзка сред потреблението на модерни технологии и икономическия напредък и присъединяване на пазара на труда в множеството общества ”, добави той.

Около 37% от германците считат през 2018 година, че софтуерните промени ще покачат продуктивността на тяхната работа, съгласно изследване на Gallup. Само 1% тогава декларират, че тя ще понижи продуктивността, до момента в който 62% дават отговор, че технологиите няма да окажат резултат. Проучването също по този начин демонстрира, че германците не се опасяват, че роботите ще откраднат техните работни места.

Едва 10% от участниците в изследването показват, че внедряването на повече технологии ще усили риска от това да изгубят работата си, до момента в който 6% споделят, че ще понижи вероятността това да се случи.  Останалите са на мнение, че активизирането на повече технологии няма да окаже резултат.

Най-голямата стопанска система в Европа разполага и с най-големия ресурс от роботи в Европейски Съюз (близо половината от всички), съгласно отчет на Европейска комисия от 2020 година Повечето са внедрени в автомобилния бранш, само че промишлеността на храните и напитките, както и промишленостите за промишлени машини или електроника също имат огромен брой механични чиновници.

През 2015 година в Германия е имало по повече от 20 робота на 1 000 чиновници в производството, по данни на Международната федерация по роботика, а техният брой евентуално се е нараснал през последните 8 години.
Хибридно бъдеще
Пълната цифровизация не е желателна в никоя сфера на работа, даже и да беше допустима.

Никой няма да повери баба си на робот ”, съобщи Норма Щелер, основен продуктов шеф в German Bionic, която създава екзоскелети, които балансират тежестта на чиновниците на трудоемки работни места и поддържат потребителите в пози, в които ги защищават от самонараняване.

Щелер счита, че секторът за полагане на грижи ще се облагодетелства от прибавянето на роботи на работните места, поради сериозния дефицит на чиновници и физически изтощителните длъжности.

“Дигиализацията оказва помощ повтарящата се работа да бъде автоматизирана, предоставяйки на чиновниците опцията да се заемат с по-предизвикателни умствени задания ”, съобщи Чагри Пехливан, основен изпълнителен шеф на доставчика на роботизирани услуги Robot4Work.

Предоставянето на по-интензивните физически задания на роботи също по този начин оказва помощ на по-възрастните чиновници да се задържат на работа по-дълго. В последна сметка, задачата на консолидираното на роботи на работното място е да допълват човешките качества, а не да ги заменят ”, добавя Пехливан.

Все по-голям брой по-възрастни хора към момента работят в Германия, като заетостта във възрастовата група 55-64 години е повишена от 62% през 2012 година до 71% през 2021 година Този % само ще нараства, защото Германия възнамерява да вдигне възрастта за пенсиониране от 65 на 67 година в идващите години.
Предизвикателства за дигитализацията
“Германия страда от дефицит на чиновници с цифрови умения, а някои компании са “много обратно, ” когато става въпрос за потреблението на цифрови технологии ”, съобщи Улрих Валвей, заместник-директор на Германския институт за проучване на заетостта.

Дигиталната подготвеност, несъмнено, е нещо, което би трябвало да се учи още от доста рано - в учебните заведения, а по-късно по време на стажове и в университета ” добавя той.

По данни на Евростат, 48.92% от немското население има “основни или над главните цифрови умения ”, което е под междинното равнище от 53.92% за Европейски Съюз.

Близо 19% от хората споделят, че имат “цялостни цифрови умения над междинните, ” което е под междинното равнище от 26.46% за Европейски Съюз, а 3.58% от германците считат, че “не имат общи цифрови умения, ” което е малко над междинното равнище от 3.04% за Европейски Съюз.

Хората също по този начин имат запаси по отношение на това да се разчита на роботи. Например 70% от 1000 германци, взели участие в изследване на Gallup и Lloyd’s Register Foundation, споделят, че не се усещат в сигурност в автомобил, който не е каран от човек.

Компаниите, които се надяват да внедрят нова технология, би трябвало да преодолеят огромен брой регулаторни спънки, с цел да подсигуряват сигурността на потребителите. Едва след прекосяването им дигитализацията може да стартира да се трансформира в безпроблемна част от работния ден.
Източник: economic.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР