И тази година по традиция на 2 април започна кампанията

...
И тази година по традиция на 2 април започна кампанията
Коментари Харесай

Българските училища тръгват на "Поход на книгата"

И тази година по традиция на 2 април стартира акцията „ Походът на книгата “, проведена от Асоциация „ Българска книга “. Това е XII-то следващо издание на самодейността, която тази година се организира като част от тактиката на АБК #КаузаГРАМОТНОСТ. Нейна цел е освен повишение на функционалната просветеност на подрастващите, само че също и пробуждане на техния интерес към литературата.

Събитието се организира в партньорство с Министерството на образованието и науката, а от асоциацията споделят, че всяка година се радват на все по-широк публичен отзив. Редица класни стаи, детски градини и учебни библиотеки в столицата стават самобитна спирка за този поход, а кметства от цялата страна се причисляват в задачата магията на книгата да доближи до най-далечната точка от страната – тази година специфични участници в събитието в Разград и в Монтана бяха надлежно заместник-кметът на община Разград Добрин Добрев и баскетболистът Славко Димитров.

По покана на началния преподавател Таня Тодорова, екип на bTV посети столичното 132-ро учебно заведение „ Ваня Войнова “. Колегата Цветисиана Костова беше посрещната от възпитаници от трети и четвърти клас, на които прочете фрагменти от книгата „ Малкият Никола потегля още веднъж на учебно заведение “ на Семпе и Госини.  

“Тази година в нашето учебно заведение събитието минава под мотото „ Силата на книгата “, тъй като посредством книгите и най-много посредством художествената литература ние съпреживяваме и се допираме до всичко, претърпяно от героите ”, сподели пред нашия екип Таня Чобанова, учител по български език и литература в учебното заведение.

По този мотив, в образователното заведение са планувани и още любопитни и потребни за учениците мероприятия, измежду които и съревнование по четене с схващане. „ Целта е да се даде персонален образец и да се означи голямото значение, което книгите имат в живота на индивида “, изясни още Чобанова.

Сред учениците се наблюдаваше засилен интерес към литературата във всичките й жанрове. Децата споделиха своите ползи и в тях е налице необятна палитра от творби – от биографиите на известни спортисти, до известни издания, като да вземем за пример „ Дневникът на един дръндьо “ от Джеф Кини. Освен това, въпреки да живеем във времето на смарт телефоните и умните устройства, изключително учениците в по-горните класове споделят открит интерес към хартиените книги. „ Предпочитам да чета на хартия, другото ти вреди на очите “, показа седмокласникът Орлин Дянков.

Програмата от събития обгръща учениците от начален, прогимназиален и гимназиален стадий на образование, като даже някои от тях ще имат късмет да показват обичаните си произведения пред своите съученици. Така освен по-големите възпитаници могат да дадат скъп образец на подрастващите, само че също по този начин прави децата по-социални, по-осъзнати и им демонстрира какво значи да бъдеш потребен за себе си и близките.

„ Походът на книгите “ продължава до 23 април, когато означаваме Международния ден на книгата и авторското право. В акцията вземат участие и голям брой известни персони, обединени от идеята децата да четат повече. Тази година измежду участниците бяха и нашите сътрудници Петя Дикова и Лиляна Боянова.

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР