Ключов избор пред Индия: Русия или САЩ?
И през юли преобладават значими събития в международната политика. Докато Съединени американски щати бяха домакини на срещата на върха на НАТО, съветският деспот Владимир Путин се срещна с индийския министър председател Нарендра Моди, един от неговите исторически сътрудници. Срещата беше следена от близко, защото това е първото посещаване на Моди в Русия от началото на войната в Украйна.
Отношенията сред Делхи и Москва са следени изкъсо от Съединени американски щати и западния блок от началото на войната в Украйна, защото се смята за значимо Индия да избере страна в тактиката, ориентирана към уединяване на Русия. Сътрудничеството/приятелството сред Москва и Делхи, което продължава съвсем 80 години, също е от решаващо значение за Русия.
Ще избере ли Индия страна?
Когато войната в Украйна стартира, тактиката за уединяване на Русия от западния блок накара някои страни с тесни връзки с Москва да бъдат принудени да избират страна. Докато натискът върху ОПЕК+ да извади Русия от групата остана неефикасен, въздействието на Съединени американски щати върху техните съдружници стартира да се слага под въпрос. Приходите от нефт и газ, които се смятат за уязвимо място на Русия, доведоха до ембаргото в западната тактика, която наложи ограничаване на цените на петрола " Уралс ", с убеждението, че „ в случай че Русия не може да получи финансови доходи отсам, тя не може да ги харчи за войната. "
Стратегията за подкопаване на приходите на Русия посредством нефт не даде стремежи резултат, защото страни като Турция, Китай и Индия усилиха покупките си на нефт от Русия. В последна сметка, макар че бюджетните данни на Русия демонстрират понижаване на енергийните доходи, това, обратно на общоприетото разбиране, надалеч не аргументи огромни загуби, а проправи пътя за оптимистични сюжети.
От друга страна, когато войната в Украйна стартира, въпреки че тесните връзки на Индия с Русия бяха известни, тя беше на процедура принудена да избере страна. Делхи обаче избра да се въздържи от гласуването в Организация на обединените нации. Очевидно е, че Индия следва неутрална политика. Въпреки това, като се има поради историческата динамичност на връзките сред Индия и Русия, би трябвало да се означи, че това също носи фина съветска пристрастност. Тогава за какво Индия не е измежду страните, които надигат глас против Русия? Докато най-големият проблем на Индия е Китай, а Съединени американски щати водят скрита война против Китай, за какво не се пренасочи към проамериканска позиция?
Русия или Съединени американски щати?
След като Индия получи самостоятелност през 1947 година, тя води четири директни войни с Пакистан за Кашмир. Тези войни не взеха решение казуса сред двете страни, а единствено изостриха връзките и враждебността сред тях. Докато Съюз на съветските социалистически републики беше позициониран до Индия, Съединени американски щати подкрепяха Пакистан, от време на време непосредствено, а от време на време индиректно. В последна сметка връзките сред двете страни бяха заздравени едвам когато тогавашният водач на Съюз на съветските социалистически републики Никита Хрушчов намерено разгласи поддръжката си за Индия. Участието на Индия в Движението на необвързаните не представляваше проблем за политиката на Съюз на съветските социалистически републики през този интервал.
По същия метод Делхи още веднъж беше един от най-популярните адреси в желанието на Москва да доближи до третия свят посредством заеми и помощи. В Съвета за сигурност на Организация на обединените нации, основан след Втората международна война, Индия не пестеше правото на несъгласие при нужда. Освен това оръжията, доставени от Съюз на съветските социалистически републики, са в основата на днешната взаимозависимост сред двете страни.
Историческите връзки, открити със Съюз на съветските социалистически републики, продължиха с Руската федерация и се форсираха с разширението на съдействието в нови области като да вземем за пример енергетиката. Кашмирският въпрос на Индия с Пакистан и граничният проблем с Китай, остатъци от предишното, са настоящи и в този момент, макар че Студената война завърши. От време на време напрежението на границата, изключително сред Китай и Индия, намира място в международните медии. Предвид тези условия се постанова Индия да отдава изключително значение на връзките си с Русия.
На първо място, Пекин има близки връзки с Исламабад заради проблемите с Китай. Отражението на антииндийския съседски съюз се отразява от време на време и на срещите в Шанхайската организация за съдействие. В този подтекст Русия се преглежда като балансиращ фактор. Освен това, в география, бременна с нови напрежения, Индия може да изиска от Русия да наложи несъгласие на решение в Съвета за сигурност на Организация на обединените нации в обстановка, която е неподходяща за нея, тъкмо както изиска от Съюз на съветските социалистически републики. Въпреки че Съединени американски щати предоставиха друга поддръжка, изключително филантропична помощ, на Индия по време на войната с Пакистан, би трябвало да се означи, че Индия има по-близки връзки с Русия, изключително в Организация на обединените нации, спрямо Пакистан и Китай. Тази обстановка ускорява сдържаността на Индия да подлага на критика намерено Русия, макар че Москва от време на време се ангажира с практики, които са срещу ползите на Делхи.
Второ, Индия оформя връзките си със Съединени американски щати, като взема поради събитията, където сдържането на Китай е главната точка на доближаване. Макар че Индия реализира известно доближаване със Съединени американски щати, тя го лимитира по две аргументи. На първо място, връзките на Съединени американски щати с Пакистан са причина за съмнението на Индия.
Освен това, за разлика от Русия, Съединени американски щати са състезател, който е по-склонен да се намесва във вътрешните работи на своите съдружници и даже на сътрудничещите си сътрудници, в сравнение с Русия. Това значи връзки, които са цялостни с проблеми, изключително като се имат поради практиките като краен шовинизъм и дискриминация, прилагани в Индия. От друга страна, Русия е артист, който не желае да стои настрани от вътрешните работи на своите сътрудници и не желае да се намесва в личните им вътрешни практики доста директно. Поради тази причина, до момента в който Съединени американски щати основават усещането за нерешителен и колеблив артист за Индия, Русия се преглежда като благонадежден и дълготраен сътрудник.
Актуални връзки
Както бе упоменато нагоре, има област на отбранително съдействие сред Индия и Русия, която наследи от Съюз на съветските социалистически републики. Тези исторически връзки, открити със Съюз на съветските социалистически републики, проправиха пътя на Русия да вземе сериозен дял в индийската отбранителна промишленост. Според отчета на Стокхолмския интернационален институт за мир (SPRI) за 2024 година Индия е страната, която е внесла най-вече оръжия в света сред 2019 година и 2023 година, с дял от 9,8%, като вносът на Делхи се е нараснал с 4,7% спрямо предходния интервал. Въпреки че Русия към момента резервира водачеството си като най-силен снабдител на индийския пазар, спадът в нейния дял е незабравим. Между 2019 година и 2023 година Русия завзе 36% дял в индийската отбранителна промишленост, следвана от Франция с 33% и Съединените щати с 13%. За Русия тази обстановка е забележителна, тъй като делът на Москва падна под 50% за първи път от 1960-64 година насам. Въпреки това, като се имат поради както продадените нови оръжия и съоръжение, по този начин и модернизацията на предходното съоръжение, по-значителен спад в каузи на Русия би бил изненада.
Макар Индия да разполага със лични енергийни запаси, тя е една от страните, известни като международните рафинерии. В това отношение навлизането на недопечен нефт в индийските рафинерии е от жизненоважно значение за опазване на „ колелата ” в стопанската система. Докато търговията с нефт сред Индия и Русия беше доста скромна преди украинската война, след войната Индия стана една от страните, които получиха най-вече нефт от Русия. Дотолкова, че комерсиалният размер сред двете страни се усили до 65 милиарда $. Текущото съдействие в нуклеарната енергетика също продължава да се форсира, написа турското издание Duvar.
Когато тези две настоящи тематики се съчетаят с геополитическите действителности на Индия, прагът, който Индия би трябвало да премине, с цел да осъди намерено Русия през днешния ден, отиде по-високо. Въпреки това Индия е наясно, че в последна сметка ще има борба сред Съединени американски щати и Китай и тя ще се организира на арената на Азиатско-тихоокеанския район. Поради тази причина, въпреки да отдава значение на доближаването със Съединени американски щати, Моди също е наясно, че несъразмерното доближаване сред Русия и Китай не е в негова изгода. На този стадий е допустимо да се твърди, че Делхи следва политика, която не го отдалечава от Русия, само че не затваря вратата и за Съединени американски щати, както в сегашните, по този начин и в бъдещите си прогнози, и че това ще продължи несигурно време.
Превод за " Актуално " Ганчо Каменарски