И ни беше обяснено, че така искали ГЕРБ, така искали

...
И ни беше обяснено, че така искали ГЕРБ, така искали
Коментари Харесай

И ни беше обяснено, че така искали ГЕРБ, така искали ДПС

" И ни беше обяснено, че по този начин желали ГЕРБ, по този начин желали Движение за права и свободи ".

Това сподели пред БНР Петромир Кънчев - юрист, обучител по медиация и член на " Правосъдие за всеки ", откакто организацията се отдръпна от партньорство с " Продължаваме промяната - Демократична Бългрия " във връзка измененията в Конституцията, свързани със правосъдната промяна.

" Правосъдие за всеки " не желае оставки, не желае рухване на държавното управление, не желаеме предварителни избори ", сподели още Кънчев.

Но добави:

" Тези конституционни промени не са тези, поради които подкрепихме вносителите на конституционния план. "

Той разясни, че има три текста - единият вид е този, по който от " Правосъдие за всеки " са работили дружно с " Продължаваме промяната - Демократична България ", вторият - показаният от " Продължаваме промяната - Демократична България и третият - този, който бе импортиран в Народното събрание.

" Това не са измененията, които ще създадат същинска, дълбока правосъдна промяна. Стабилизира се ролята на основния прокурор като един исполин, който държи цялата наказателна политика на страната ", разяснява Кънчев.

Още през вчерашния ден от " Правосъдие за всеки " оповестиха, че че от 5 техни хрумвания, в първичния вид са влезнали 4, а в този момент са нула. И че даже не знаят кой е редактирал окончателния вид.

Дадоха образец, че вместо да се понижат мандатите на " тримата огромни " от 7 на 5 години, се вписва опция за втори мандат. И по този начин действително стават 10. Това са промени интуито личност, правени за опредeлен човек - даде образец Петромир Кънчев и ясно загатна, че наближава краят на мандата на ръководителя на Върховен административен съд Георги Чолаков.

И попита - да вземем за пример в прокуратурата, нали никой не се съмнява, че след един мандат отпред всеки основен прокурор ще може да си " обезпечи " преизбирането за втори мандат.

Отпаднало е и предлагането квалифицираното болшинство за избор на значими органи като Висш съдебен съвет в Народното събрание да може да бъде сваляно при някои обстановки от 160 на 140 души.

От " Правосъдие за всеки " обърнаха особено внимание, че е неодобрена концепцията министърът на правораздаването да е член по право и да води съвещанията на бъдещия Прокурорски съвет, откакто Висш съдебен съвет се раздели на две.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР