Хотелиери, ресторантьори и представители на малкия и среден бизнес за

...
Хотелиери, ресторантьори и представители на малкия и среден бизнес за
Коментари Харесай

Търговци излязоха на пореден протест срещу новия софтуер за управление на продажбите

Хотелиери, ресторантьори и представители на дребния и междинен бизнес за следващ път излязоха на митинг против разпоредба на Националната организация за приходите (НАП) и използването на нов програмен продукт за ръководство на продажбите, макар че през вчерашния ден след среща на техни представители с министъра на финансите Владислав Горанов влизането в действие на Наредбата Н-18 беше отсрочено с 9 месеца. Наредбата трябваше да влезе в действие на 31 януари.

Към 12.00 пред Народното събрание към този момент се бяха събрали доста хора. Първоначално полицейски кордон блокираше достъпа им до бул. " Цар Освободител ", само че не след дълго протестиращите съумяха да пробият кордона и да спрат придвижването. Напрежението ексалира за миг, само че до съществени конфликти с органите на реда не се стигна. Друго тяхно искане е Данък добавена стойност за храните и услугите в бранша на публично хранене и развлеченията да се понижи до 5%, каквато съгласно тях е практиката в страните - членки на Европейския съюз.

" На вчерашната среща в Министерството на финансите ненапълно се разбрахме за това, което искахме. Разбира се, не всички от дребния и междинния бизнес са задоволени ", разяснява пред " Дневник " ръководителят на Управителния съвет на Българската асоциацията на заведенията Ричард Алибегов. Той съобщи, че асоциацията е отдръпнала протестните си дейности, само че някои хора са желали да излязат пред Народното събрание. " Ние поддържаме хората, само че в тази ситуация с гражданската си позиция ", изясни Алибегов.

По негови думи най-големият проблем, който не е бил позволен на вчерашната среща, е диференцираната ставка на Данък добавена стойност. " За нея все още няма договаряния и това е нещото, което всеобщо изкара хората на улицата ", продължи той. Той посочи, че на митинга има представители на политически партии, макар че митингът е " строго стопански ". Алибегов акцентира, че като ръководител на Управителния съвет на Българската асоциация на заведенията желае да се дистанцира от каквито и да било партии.

 Протестиращите пробиха полицейския кордон, с цел да излязат на бул.
© Юлия Лазарова

Протестиращите пробиха полицейския кордон, с цел да излязат на бул. " Цар Освободител ".

Според него в последните години сред представителите на дребния и междинния бизнес и страната има разговор, само че той върви доста постепенно и се усеща " липса на въздух ". За него резултат от договарянията ще има, само че би трябвало да се създадат работни групи, с цел да бизнесът взе участие интензивно в процеса. " Създаването на работните групи ще стартира от на следващия ден ", приключи той.

" Наредбата убива бизнеса ", съобщи различен от участниците в митинга пред " Дневник ". " Надяваме се да се промени нещо, тъй като България умира, а не бизнесът ", добави той. Трети протестиращ сподели, че в случай че наредбата бъде призната, тя ще " обърне цялата стопанска система на България ". " Това е революционна разпоредба. Но единствено с митинги може да се реализира смяна ", означи той.

Скоро митингът се реалокира пред Министерския съвет, където протестиращите хвърлиха пред полицейския кордон касови апарати. Към 14.00 часа част от хората започнаха да се разотиват, а тези, които останаха, потеглиха към " Орлов мост ", където блокираха придвижването. Към 15.00 часа част от протестиращите блокираха и кръстовището до Софийския университет " Св. Климент Охридски ". На въпрос на " Дневник ", насочен към няколко от участниците, докога ще продължат да блокират придвижването, те дадоха отговор, че ще се опитат " да държат фронта, докато съумеят. "

 Пред Министерския съвет протестиращите хвърлиха пред полицейския кордон касови апарати.
© Юлия Лазарова

Пред Министерския съвет протестиращите хвърлиха пред полицейския кордон касови апарати.

На митинга, който мина при засилено полицейско наличие, имаше и немного представители на партия " Възраждане ", които не изпъкваха на фона на другите участници с по-различни лозунги.

В същото време няколко десетки представители на дребния и междинен бизнес във Варна проведоха успореден митинг пред постройката на общинската администрация. Според представители на участващите в него настояванията им са за анулация на текстовете в Наредбата на Националната организация по приходите, която се отнася за опцията търговски обекти да бъдат затваряни без категорично потвърдено нарушаване на притежателя или наемателя им.

Протестиращите във Варна, също като тези в София, желаят и понижаване до 5% на Данък добавена стойност за храните и услугите в бранша на публично хранене и развлеченията.

Днешният митинг във Варна беше подсилен в обществените мрежи от притежателите на няколко от най-известните заведения във Варна, както и от общински съветници на десницата в града.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР