Хотел Вероника в комплекса Слънчев ден се е срутил, защото

...
Хотел Вероника в комплекса Слънчев ден се е срутил, защото
Коментари Харесай

Работниците загинали под срутения хотел Вероника“ заради заповед да режат колоните

Хотел " Вероника " в комплекса " Слънчев ден " се е срутил, тъй като са били срязани ръчно колоните му, а заповед за това са получили служащите, които починаха в руините. Това излиза наяве от второто следващо решение на Апелативния съд във Варна, с което притежателят на компания " Дигинг " Георги Георгиев е наказан на 3 години затвор, а 3-годишна условна присъда получава координаторът по здравословни и безвредни условия на труд и отговорник на обекта Пламен Николов от " Бултранспорт груп ", заяви.

Хотелът се срути на 8 април 2015 година, а под него починаха служащите Борислав Стефанов, Манол Манолов, Тодор Тодоров и Йосиф Стефанов.

 Двама наказани за рухналия хотел Вероника, Прокуратурата стачкува решението Виж още

С решението втората инстанция изцяло удостоверява присъдата на Окръжния съд във Варна, с която пък бяха оправдани останалите петима подсъдими Валентин Пенчев, Мехнур Манав, Виолета Ганева, Валентин Тонев и Йовко Русев.

Делото беше гледано наново на втора инстанция, откакто предходната година Върховният касационен съд (ВКС) анулира присъдите, защото реши, че не е изяснена съответната причина за сриването на хотела. Преди това пък апелативният съд беше осъдил условно и четирима от останалите подсъдими, а оневинен дефинитивно беше единствено Йовко Русев.

При повторното разглеждане на делото апелативните съдии решиха, че виновност за нещастието имат единствено Георгиев и Николов, като притежателят на компания " Дигинг ", която е била наета като подизпълнител е главният провинен, каквото е и решението на първата инстанция.

Съдебния състав с ръководител и докладчик Павлина Димитрова реши, че Георгиев и Николов би трябвало да изплатят и 600 000 лв. компенсации по исковете на околните на починалите служащи. По въпроса за съответната причина за сриването на хотела апелативните съдии показват, че отговорите се съдържат в заключенията на специалистите и в разпитите на очевидците, които окръжният съд вярно е анализирал.

От решението излиза наяве, че няколко дни преди рухването на хотела е почнало разрушаването му със профилирана техника за нарушение устойчивостта на постройката. Въпреки че значими носещи детайли били прекратени още на 4 април, тя не паднала, само че била оградена, тъй като специалистите на място решили, че е доста рискова.

Тъй като компанията му закъснявала с осъществяването на дилемите, Георги Георгиев закарал на обекта и стоманени въжета, които трябвало да бъдат завързани на колоните на постройката и закачени на екскаватор, който да ги издърпа. Последвали обаче няколко несполучливи опита, след които хотелът по този начин и не падал.

На съдбовния 8 април Георгиев бил чут от очевидец на обекта да разисква ръчно къртене на колоните и индивидът незабавно се обадил на техническия началник Мехнур Манав. През това време синът на Георгиев към този момент закарал къртачите на обекта и удостоверил, че ще има подсичане на колони на партера и даже настоял да покаже кои тъкмо. Манав изрично се противопоставил, само че синът на притежателя на компанията го обвинил, че саботира процеса.

Главният инженер обаче също подкрепил възбраната за ръчно къртене и отказал на Георгиев да позволи такива дейности. Тогава подсъдимият разговарял с един от починалите по-късно служащи и го убедил да влезе с сътрудниците си в хотела и да среже колоните на първия етаж. За това Георги Георгиев им заречен бонус от 5000 лв., в случай че хотелът падне същата вечер. Вътре в хотела Георгиев инструктирал служащите какво да вършат, като им споделил, че ще се качи на баира да гледа, а един от тях да застанел на входа, та в случай че стартира да пада постройката, да му махне, като ги уверил, че ще имат опция да излязат.

Един от очевидците, който бил в близкия екскаватор, видял, че хотелът стартира да се пропуква и почнал да вика на Георгиев , само че той му направил знак, който мъжът възприел като утешителен жест, " че няма ужасно, да не се тормозя... ".

Георгиев и Николов са подсъдими за ликвидиране при професионална несъобразителност и съгласно съда въпросът за директната и непосредствена причина за сриването на хотела е от първостепенно значение, само че отговорът му се съдържа в събраните към този момент доказателства.

" Същите откриват директната и непосредствена причина за сриването на хотел " Вероника " (механизма на разрушение на стоманобетонните колони и скоростното сриване на процесната сграда) - газотермично спиране на незнаен брой носещи разрези на колонна арматура; сапанното дърпане е посочено като спомагателна причина ", се споделя в решението.

Според движимостите лица, които съдът цитира, заплахата от сриване е почнала преди разрушението на носещите колони , защото те са били повредени още при дърпането с въжетата. Експертите са били безапелационни, че такова ръчно рязане е било неприемливо, а премахването на обособени градивни детайли или на цяла структура е трябвало да става с авансово подпиране и да се прави от горната страна надолу, а не от първия етаж.

" Становището на сегашния въззивен състав напълно съответствува с възприетото виждане на първоинстанционния съд, че до сриването на хотел " Вероника " са довели само дейностите по ръчно подсичане на колони в партерния етаж, осъществени следобеда на 08.04.2015 година и които се явяват директна причина за настъпилия съставомерен резултат ", показва съдът.

Решението не е дефинитивно и може да бъде обжалвано още веднъж пред Върховен касационен съд.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР