Хората винаги са гледали към бъдещето и са се чудили

...
Хората винаги са гледали към бъдещето и са се чудили
Коментари Харесай

Вижте предсказанията от миналото за бъдещето

Хората постоянно са гледали към бъдещето и са се чудили по какъв начин новите технологии ще трансформират живота ни. Ето 10 футуристични визии от 19-ти и 20-ти век – някои от които остават в областта на фантазията, а други наподобяват мощно познати.

Небето над Париж
 
Бъдещето на първокласния превоз: както се вижда през 1882 година Тази гравюра на френския илюстратор Албер Робида е озаглавена „ Напускане на операта през 2000 година “ и демонстрира десетки летящи машини – в това число частни кораби, таксита и рейсове, бръмчащи над покривите на Париж.
 
С дизайни на самолети, въодушевени от морския живот – в това число рейс с формата на кит – небето наподобява като великански аквариум.
 
В някои връзки визията на Робида е хипермодерна – дамите могат да пилотират собствен личен транспортен съд, да вземем за пример. Но в това време облеклото е от 19-ти век, а летящите служители на реда носят мечове.

Летящият куриер


 
Потенциалът на човешкия полет беше съществена грижа на футуристите от началото на века. Вярно е, че авиацията преобрази нашия свят, само че носещото се върху тялото летателно съоръжение и „ летящите коли “, които разпалваха въображението преди век, остават в бъдещето.
 
Тази илюстрация на летящ куриер от 1899 година от френския художник Жан-Марк Коте е една от сериите, създадени за цигарени кутии и пощенски картички, представящи живота век по-късно.
 
Едно огромно изобретение, което мозъците на предишното постоянно не успяваха да си показват, е интернет и актуалната безжична връзка. Например в днешния свят летящият куриер, показан тук, евентуално ще остане без работа, с помощта на елементарна остаряла е-поща или, в противоположен случай, дронове.

Електрическият апарат за подове


 
Тази визия от 1899 година на машинален подочистач (или „ електрически скрубер “, както е описан) вярно предсказва търсенето на този вид устройство за икономисване на труд. Въпреки това не видя идването на прахосмукачката, която беше изобретена единствено две години след изработката на тази илюстрация.
 
Идеята за самостоятелни прахосмукачки-роботи – в този момент действителност в милиони домове – явно също е била отвън въображението на края на 19 век.

Обучение посредством машина


 
Преподаването трябваше да се трансформира в много лесна работа до 2000 година, съгласно това предсказване от 1901 година Учителят просто подава учебници по история в машина, до момента в който помощник (или може би възпитаник, който се поправя за неприятно държание?) върти манивела за изпращане на наличието на книгите по някакъв метод посредством кабели към слушалките, носени от учениците, и оттова в мозъците им.
 
Това е изображение, което повдига редица въпроси. И не на последно място, за какво учителят въобще би трябвало да участва?

Телефони със фотоси


 
2020 година беше годината на видео диалозите. Но идването на технологията беше предсказано преди повече от век.
 
„ Много изобретатели са се заели с опити да създадат уред или машина, посредством които да е допустимо един човек да вижда различен, до момента в който приказва по телефона “, оповестява списание Electrical Experimenter през 1918 година „ Но до момента не е реализирано нищо практично. “ Такова устройство естествено ще се назова „ телефото “, разсъждава създателят на списанието, и би трябвало да бъде изобретено рано или късно, защото всеки би желал да има подобен инструмент.
 
Описанието на визията и чуването на правилно сходство на отдалечен другар „ без значение дали е единствено на пет пресечки отсам или на хиляда благи “ е много тъкмо за 1918 година
 
Друга публикация в списание Practical Electrics през 1924 година планува сходно устройство с движещи се реалистични изображения.

Колелото на разрушението


 
По време на Първата международна война периодическите издания, отдадени на технологиите, бяха цялостни с хрумвания, които се надяваха да сложат завършек на дългия спор.
 
Едно такова откритие беше жироелектрическият унищожител – нещо като голям контейнер с форма на колело. Както оповестява Electrical Experimenter: „ Това 13-метровото страшилище се ръководи от огромно колело на жироскоп. Разрушителят се движи със скорост от 64 до 96 км/ч и заради големия си диаметър се търкаля с лекост над изкопи и други трудности. ”
 
Измишльотината е плод на въображението на редактора на списанието, Хюго Гернсбек, което може би изяснява за какво се появява в брой след брой, като Гернсбек дава отговор на писма от читатели, които слагат под въпрос неговия дизайн.

Страх от световно заледяване


 
Сред въпросите, вълнуващи мозъците на учените през 1919 година, е дали човешката активност може да повлияе неподходящо на климата на земята. Точно по този начин: те се притесняваха от световното заледяване. Тази угриженост породи от новия интерес към извличането на радий от земята като различен метод за генериране на топлота, защото запасите от въглища и нефт бяха изразходвани.
 
Electrical Experimenter заяви, че „ радиевата сила, светлината и топлината за жилища и жилища ще наподобяват толкоз нормални за тези от бъдещите генерации, колкото ни наподобяват пещите на меки въглища “. От друга страна, „ индивидът не би трябвало да отстранява прекалено много радий от земята или земята може да замръзне до гибел “.

Най-добрият електрически другар на индивида


 
Тази визия от 1923 година предсказва робот куче сателит, който читателите могат да конструират сами. Това е много просто: захранвано с акумулатори, търкалящо се и употребява магнит, с цел да следва железен бастун. Може да има сладко лице, само че не очаквайте това куче да се преобърне, да играе или да потърси помощ, в случай че се разболеете.
 
Идеята за изкуствени домашни любимци не наподобява толкоз странна в днешно време, само че оттатък няколко ранни осиновители на механични спътници, това е идея, която съществува най-много в областта на киберпространството, илюстрирана от цифрови домашни асистенти и герои от видеоигри, задвижвани от AI.

Контрол на времето


 
Тази трагична корица на списание от 1954 година демонстрира по какъв начин хората от бъдещето ще могат да управляват времето. Статията разказва аероплан, който е изпратен да разсее облак, който рискува да образува торнадо. „ В тази ера на водородната бомба и свръхзвуковия полет е изцяло допустимо науката да откри способи освен да разсее зараждащите се торнада и урагани, само че и да повлияе на нашето време до степен, която поразява въображението “, оповестява списанието.

Планиране на хранененето посредством компютър


 
През 1967 година производителят на електрически артикули Philco-Ford продуцира къс филм, наименуван Year 1999 AD, представяйки си по какъв начин бъдещите му артикули могат да трансформират типичния дом. Семейството във кино лентата са щастливи притежатели на кола от галактическата епоха, голям тв приемник, който изпълва стената, и голям домакински компютър, който оказва помощ на фамилията (по-конкретно на майката) да възнамерява храненията. Виждаме и нейния брачен партньор да употребява компютъра, с цел да ревизира сметките за облеклата, които е купила онлайн.

Превод: GlasNews.bg
Източник: glasnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР