Хората преболедували COVID-19, дори и болестта да се е проявила

...
Хората преболедували COVID-19, дори и болестта да се е проявила
Коментари Харесай

Ново проучване загатва, че хуморалният имунитет срещу коронавируса е пожизнен

Хората преболедували COVID-19, даже и заболяването да се е показала леко, генерират имунни кафези, които от своя страна създават антитела против вируса, съгласно изследване на откриватели от Медицинското учебно заведение във Вашингтон в Сейнт Луис (САЩ ). в списание Nature, също поддържа тезата, че тези кафези могат да продължат да се появяват цялостен живот, запазвайки способността си да създават антитела от самото начало, оповестява RTVE, представена от БГНЕС.
Тези открития допускат, че даже леките случаи оставят у инфектираните дълготрайна отбрана и че повтарящите се епизоди на болестта евентуално ще бъдат редки.
 Нови изследвания предвиждат пожизнен имунитет към COVID-19 Нови изследвания предвиждат пожизнен имунитет към COVID-19
Имунитетът към новия ковид трае минимум една година, само че може и да е пожизнен, като става все по-силен с времето, изключително след...
" Миналата есен имаше известия, че антителата бързо понижават след зараза с вируса, който предизвиква COVID-19, и всеобщите медии интерпретираха това, че имунитетът не е дългогодишен ", сподели водещият създател, Али Елебеди, доцент по патология и имунология, който изяснява, че това е " неправилно пояснение на данните ", защото " обикновено е равнищата на антителата да спаднат след остра зараза, само че не до нула, а просто се стабилизират ".
" Тук откриваме кафези, продуциращи антитела, при хората единадесет месеца след първите признаци. Тези кафези ще живеят и ще създават антитела до края на живота на хората. Това е съществено доказателство за дългогодишен имунитет ", прибавя Елебеди.
Когато възникне зараза, клетките, произвеждащи антитела, се задействат, повишавайки равнищата на антителата. Когато инфекцията отшуми, тези имунни кафези стартират да изчезват и равнищата на антителата понижават. Но дребна популация от тези кафези се открива в костния мозък, откъдето те са в положение да почнат да се усилват при положение на потребност и да отделят антитела назад в кръвта.
Екипът, управителен от Али Елебеди, е проучил 77 участници, които са предоставяли кръвни проби на шпации от три месеца, започвайки почти един месец след първичната зараза. Повечето от тях са имали леки случаи на COVID-19 и единствено шестима са били приети в болница.
Учените са взели проби от костен мозък от 18 от участниците седем до осем месеца след първичните им инфекции. Пет от четири месеца по-късно са дали втора проба от костен мозък. Взети са и проби от хора, които в никакъв случай не са боледували от COVID-19.
 Колко време трае имунитетът против COVID-19 след имунизиране и преболедуване? Колко време трае имунитетът против COVID-19 след имунизиране и преболедуване?
Коронавирусът може да се окаже като грип, който изисква имунизиране всяка година, защото циркулиращите разновидности мутират бързо, а имун...
Нивата на антителата в кръвта на участниците бързо понижават през първите няколко месеца след коронавирусна зараза - до след 4 месеца, само че по-късно се стабилизират, като някои антитела се откриват даже 11 месеца след инфекцията.
Освен това, 15 от 19-те проби на костен мозък от хора, които са имали COVID-19, съдържат кафези, произвеждащи антитела, които са ориентирани съответно към вируса SARS-CoV-2. Тези кафези към момента могат да бъдат открити четири месеца по-късно при петимата души, които дават втора проба от костен мозък, до момента в който никой от единадесетте души, които в никакъв случай не са имали COVID-19, няма такива кафези, произвеждащи антитела.
" Хората с леки случаи на COVID-19 отделят вируса от телата си две до три седмици след инфекцията, тъй че няма да има вирус, който да задейства деен имунен отговор седем до единадесет месеца след инфекцията. Тези кафези не се разделят. Те са неактивни, те просто се откриват в костния мозък и отделят антитела. Правят това, откогато инфекцията се е разрешила, и ще продължат да го вършат за неопределен срок ", разказва Елебеди.
По този метод откривателите допускат, че даже хората, които са били инфектирани и в никакъв случай не са имали признаци, също могат да изградят дългогодишен хуморален имунитет - т.е. имунитетът, който се реализира с антитела. Но към момента не е проучено дали тези, които са претърпели по-сериозна зараза, ще бъдат предпазени против бъдещо огнище на заболяването.
" Може да е и по двата метода. Възпалението играе огромна роля при тежкия COVID-19 и прекалено много инфектиране може да докара до дефектни имунни реакции. Но въпреки това, повода хората да се разболяват съществено постоянно е, тъй като имат огромно количество вирус в организма и съществуването на огромно количество вирус може да докара до добър имунен отговор. Следователно не е ясно ", споделя Джаксън Търнър, също специалист по патология и имунология. " Трябва да повторим изследването при хора с умерени до тежки инфекции, с цел да разберем дали е евентуално те да бъдат предпазени от реинфекция ", прибавя той.
 Научни истини против легенди за ковид: Обясненията на доцент Любомира Николаева-Гломб (ВИДЕО) Научни истини против легенди за ковид: Обясненията на доцент Любомира Николаева-Гломб (ВИДЕО)
В международен мащаб случаите на наново заразяване с ковид SARS-CoV-2, който провокира заболяването COVID-19, не са доста. Такова мн...
В момента откривателите учат дали имунизацията също индуцира кафези, които създават дълготрайни антитела.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР