„Хизбула“ укрепва командването си за дълга война в Южен Ливан
„ Хизбула “ укрепва командването си за дълга война в Южен Ливан. Групировката приготвя тактики за дълга война на безсилие в Южен Ливан, откакто Израел нанесе съществени удари, в това число убийството на нейния водач Саид Хасан Насрала. Новото военно командване на групировката, което управлява ракетния обстрел и наземния спор, е обект на внимание от страна на медии и анализатори, съобщи Reuters, цитирайки два източника, осведомени с интервенциите ѝ.
Групировката, подкрепяна от Иран, е мощно отслабена след три седмици интензивни израелски офанзиви. Със гибелта на Насрала и други основни фигури, „ Хизбула “ е сложена под напън, а израелските войски са влезнали в Ливан с желание да я изтласкат от границата. Според наблюдаващи, и другари, и съперници на „ Хизбула “ наблюдават по какъв начин ще се оправи с провокациите.
„ Хизбула “ укрепва командването си за дълга война в Южен Ливан
Въпреки че групировката е понесла обилни загуби, тя към момента разполага с забележителен ресурс от оръжия, в това число мощни прецизни ракети, които към момента не е задействала. Четирима източници настояват, че въздушните удари на Израел не са съумели да изчерпят изцяло арсенала ѝ, макар напъните на израелската войска.
Командването на „ Хизбула “ е било нарушено в първите дни след убийството на Насрала на 27 септември, само че бойците съумели да основат нова „ оперативна зала “ единствено 72 часа по-късно, разкриха полеви пълководец и източник, непосредствен до групировката.
Насрала и няколко водачи на „ Хизбула “, както и ирански пълководец, бяха убити, когато Израел разпознава и нападна бункера му в Бейрут. Новият команден център продължава да действа, което разрешава на бойците в южната част на страната да извършват заповеди и да правят офанзиви, макар израелските удари. Източниците упорстват анонимността им да бъде непокътната, с цел да не се усложнят деликатните въпроси.
Източник: Reuters /Превод: SafeNews
Още вести четете в: Свят За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




