Samsung демонстрира LCD телевизор с RGB microLED подсветка
Hisense и TCL ще пуснат LCD тв приемници с RGB miniLED подсветка през тази година, а Samsung сподели първия си LCD тв приемник с RGB microLED подсветка на CES 2025, написа изданието FlatpanelsHD.
Корейският производител показва неповторимия панел ден преди CES 2025 по време на събитието Samsung First Look. Експонатът беше съпроводен от името RGB micro LED, само че Samsung продава microLED тв приемници от няколко години и този път това означение се отнася за подсветката, а не за директното извеждане на изображението. И това е нов стадий в еволюцията на тв приемниците, който следва miniLED подсветката.
На ревюто Samsung сподели 98-инчов модел с 8K резолюция. Засега това е първообраз, който няма публично име, само че компанията съобщи, че има намерение да пусне индустриална версия още през тази година. Това ще бъде флагмански 8K тв приемник, който може да получи и други размери на екрана в допълнение към 98-инчовия. Панелът с microLED подсветка съдържа „ най-малко три пъти “ повече светодиоди спрямо miniLED. Това спомага за увеличение на яркостта, броя на зоните за димиране, усъвършенства енергийната успеваемост и благоприятства качеството на изображението.
По време на демонстрацията Samsung очевидно искаше да подчертае, че RGB microLED подсветката с VA LCD панел обезпечава по-богати цветове от обичайна miniLED със сини светодиоди и квантови точки и компанията съумя – някои гости на ревюто объркаха тв приемника с чист microLED модел.




