Хиляди морски пехотинци, подкрепени от модерни американски изтребители и военни

...
Хиляди морски пехотинци, подкрепени от модерни американски изтребители и военни
Коментари Харесай

САЩ трупат сили в Персийския залив, нов сигнал за влошаване на конфликта с Иран

Хиляди морски пехотинци, подкрепени от съвременни американски изтребители и военни транспортен съд и, постепенно построяват наличие в Персийския залив . Това е знак, че до момента в който войните на Америка в района може да са завършили, нейният спор с Иран по отношение на напредващата му нуклеарна стратегия продължава да се утежнява, без да се виждат решения, написа АП.

Изпращането на USS Bataan с войски и самолети в Персийския залив, дружно със стелт изтребители F-35 и други бойни самолети , идва, когато Америка желае да се концентрира върху Китай и Русия .

Но Вашингтон още веднъж вижда, че въпреки да е елементарно да се навлезе военно в Близкия изток, е мъчно да се излезе изцяло - изключително откакто Иран в този момент обогатява уран по-близо от всеки път до равнищата за оръжия след пропадането на нуклеарното му съглашение със света от 2015 година пълномощия.

Няма признаци, че дипломацията скоро ще съживи договорката, а през последните седмици Иран възобнови издевателството и конфискува кораби, опитващи се да преминат през Ормузкия проток . Около 20% от международния нефт минава през тесния воден път, свързващ Персийския залив с останалия свят.

За хардлайнерите в теокрацията на Техеран този ход проектира власт към близките народи като част от вълна от набези, приписвани на Иран от 2019 година насам. Той също по този начин служи като предизвестие към Съединени американски щати и техните съдружници, че Ислямската република има средствата да отмъсти, изключително откакто американските наказания водят до конфискуване на кораби, пренасящи ирански недопечен нефт. Притесненията за друго изземване евентуално са оставили транспортен съд, за който се твърди, че транспортира ирански нефт, блокиран край Тексас, защото никоя компания към момента не го е разтоварила.
 Съединени американски щати изпращат изтребители и унищожител в Персийския залив поради Иран
Съединени американски щати изпращат изтребители и унищожител в Персийския залив поради Иран

Вашингтон ускорява сигурността в района след опитите на Техеран да превземе търговски кораби

За Съединени американски щати запазването на Ормузкия проток отворен за мореплаване остава приоритет , с цел да се подсигурява, че цените на силата в международен мащаб няма да скочат, изключително когато войната на Русия против Украйна оказва напън върху пазарите. Арабските народи от Персийския залив се нуждаят от водния път, с цел да доставят своя нефт на пазара и се тревожат за желанията на Иран в по-широкия район.

Тези страхове циментираха дългогодишното американско наличие в Персийския залив . През двете десетилетия, последвали офанзивите от 11 септември 2001 година, от време на време два разнообразни американски самолетоносача патрулираха в Персийския залив, с цел да обезпечат изтребители за войните в Афганистан и Ирак, а по-късно и за борбата против групировката " Ислямска страна ".

Но постепенно Пентагонът стартира да понижава военноморското си наличие , оставяйки празнота от месеци , която накара арабските страни от Персийския залив и коментаторите, разтревожени за Иран, да въздъхнат. USS Nimitz отплава от Ормузкия проток през ноември 2020 година като последният американски самолетоносач в Персийския залив. Последната морска експедиционна единица — армада, пренасяща морски пехотинци, самолети и транспортни средства, готови за амфибийно нахлуване — пристигна през ноември 2021 година

Притесненията на Вашингтон се трансформираха от този момент . Войната на Русия против Украйна измести част от американския фокус назад към Европа. Китай продължава да упорства да управлява по-голяма част от Южнокитайско море, а американският флот отговори с увеличени патрули.

През последните месеци армията на Съединени американски щати още веднъж стартира да увеличава наличието си в Близкия изток . Извърши наблюдаване в Ормузкия проток с висшите военноморски командири на Съединени американски щати, Англия и Франция в района на борда. В края на март бойните самолети A-10 Thunderbolt II дойдоха във военновъздушната база Ал Дафра в Обединените арабски емирства. Пентагонът изпрати изтребители F-16, както и разрушителя USS Thomas Hudner, в района. Изтребители Stealth F-35A Lightning II дойдоха предходната седмица .

Сега Америка ще има част от морска експедиционна единица в района за първи път от близо две години . Разполагането на хиляди морски пехотинци и моряци се състои както от USS Bataan, по този начин и от USS Carter Hall, десантен транспортен съд.

Тези кораби напуснаха Норфолк, Вирджиния, на 10 юли на задача, която Пентагонът разказа като " в отговор на неотдавнашните опити на Иран да заплаши свободното придвижване на търговията в Ормузкия проток и близките води ". Батаан мина през Гибралтарския пролив в Средиземно море предходната седмица на път за Близкия изток.

Въпреки че американската войска не е разискала какво тъкмо ще прави с увеличеното наличие в района, придвижванията привлякоха вниманието на Иран . През последните дни иранският външен министър Хосейн Амирабдолахиан се обади на сътрудниците си както в Кувейт, по този начин и в Обединените арабски емирства, с цел да каже, че " можем да имаме мир, непоклатимост и прогрес в района без наличието на чужденци ".
 Иран организира обучение на своите Военновъздушни сили
Иран организира обучение на своите Военновъздушни сили

Съединени американски щати изпрати още самолети в региона

Главнокомандващият армията на Иран , военачалник Абдолрахим Мусави, сподели, че разполагането на Съединени американски щати ще донесе единствено " неустановеност и вреди " на района .

" От години американците влизат и излизат от района с несбъднати фантазии, само че сигурността на района ще издържи единствено с присъединяване на районните народи ", сподели Мусави, съгласно иранската държавна телевизия.

Иран също така показа още веднъж своята крилата ракета " Абу Махди ", показана за първи път през 2020 година, която може да се използва срещу кораби в морето на разстояние до 1000 километра. Ракетата е кръстена на Абу Махди ал-Мухандис, деец и иракски войник, който беше погубен през 2020 година при офанзива на американски дрон в Багдад дружно с иранския военачалник Касем Солеймани.

Всичко това покачва риска от спор , макар че предходните скорошни натрупвания на американски сили в района не са довели до открита война. Двете страни обаче са били в борба в предишното. През 1988 година Америка нападна две ирански петролни платформи, употребявани за военно наблюдаване, и потопи или повреди ирански кораби в най-голямата американска военноморска борба след Втората международна война.

Тъй като дипломацията е в застой и Иран желае да бъде по-агресивен в морето, наподобява, че Съединени американски щати още веднъж разчитат на военна мощност, с цел да убедят Техеран да отстъпи . Но това оставя останалите проблеми сред тях оттатък моретата да продължат да тлеят.
 Иран разкри нови кораби с далекобойни ракети
Иран разкри нови кораби с далекобойни ракети

Това се случва в миг на възходящо напрежение със Съединени американски щати в Персийския залив
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР