100 дни след ареста на Екрем Имамоглу: Хиляди излязоха на протест
Хиляди хора стачкуваха в Истанбул против ареста и отстраняването на някогашния кмет на града Екрем Имамоглу, което се случи преди 100 дни, съобщи ДПА.
Пред постройката на градската администрация те скандираха лозунги като " Срещу фашизма, един до друг " и " Президент Имамоглу ". Митингът беше призован от неговата партия – Народнорепубликанската.
Популярният политик и обещаващ противник на президента Реджеп Тайип Ердоган бе задържан и отхвърлен от служба на 23 март, написа Българска телеграфна агенция.
Много други лица от неговото обграждане и партия бяха арестувани в границите на няколко талази от арести. Въпреки това Народнорепубликанската партия му го номинира за претендент за президент. Следващите постоянни президентски избори са планувани за 2028 година
Народнорепубликанската партия счита, че е жертва на правосъдната система, манипулирана от държавното управление. Президентът Ердоган обаче нееднократно твърди в независимостта на правосъдната власт.
Народнорепубликанската партия, която понастоящем е най-голямата опозиционна партия в Турция, излезе победител на последните локални избори. Партията на справедливостта и развиването (ПСР) на Ердоган за първи път в своята история се класира на второ място на общонационален избор, напомня ДПА.




