Хиляди хора излязоха днес на улицата в Атина, за да

...
Хиляди хора излязоха днес на улицата в Атина, за да
Коментари Харесай

Хиляди на протести в Гърция срещу реформите

Хиляди хора излязоха през днешния ден на улицата в Атина, с цел да стачкуват против промени, планувани в избавителните съглашения на Гърция, като продажба на електроцентрали, евентуални понижения на пенсии и съкращения във финансирането на държавните лечебни заведения, съобщи Асошиейтед прес.

 © Българска телеграфна агенция / AP Photo / Petros Giannakouris
Най-малко три обособени поредни демонстрации се организират през днешния ден пред Народното събрание и министерствата на финансите и на труда.

Работещите в държавните лечебни заведения оповестиха стачка с гледище за повече средства за опазването на здравето и в символ на митинг против неприятните условия на труд. Обслужват се единствено незабавните случаи. От синдиката на медицинския личен състав ПОЕДИН обявиха пред гръцката телевизия, че медицинските сестри стачкуват против пониженията на заплати и влошаващите се условия на труд, добавя ДПА. От синдиката означиха, че 70 % от здравното съоръжение е остаряло, а медицинският личен състав е претрупан, като на една сестра се падат 40 пациента.

Смята се, че 18 000 млади лекари и хиляди медицински сестри са емигрирали след началото на икономическата рецесия в Гърция през 2010 година

В понеделник авторитетният профсъюз на държавната електрическа компания ДЕИ стартира 48-часова стачка против плануваната продажба на ТЕЦ-ове. Синдикатът заплаши с удължение на стачката и на спиранията на тока, в случай че държавното управление не се откаже от приватизацията. Работещи в ДЕИ хвърлиха чували с лигнитни въглища на стълби наоколо до Народното събрание в символ на опозиция на продажбата на електроцентрали на лигнитни въглища.

Пенсионери също излязоха на митинг, с цел да се разгласят срещу намаляването на пенсиите.

Гърция зависи от интернационална финансова помощ от 2010 година и бе принудена да вкара серия икономии и нараствания на налози, с цел да получава незабавни заеми, напомня АП.

Настоящата трета подред избавителна стратегия изтича през август и Гърция се надява, че по-късно ще бъде в положение да се финансира от интернационалните пазари, добавя ДПА.
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР