Хибридната война на Кремъл срещу България не се обявява, а

...
Хибридната война на Кремъл срещу България не се обявява, а
Коментари Харесай

Атлантическият съвет: Хибридната война срещу България вече се води

Хибридната война на Кремъл против България не се афишира, а се води. За това предизвестяват от Атлантическия съвет на България в собствен материал, озаглавен като ранно предизвестие, написа news.bg.

``
реклама

Повод за материала е оповестената самодейност от страна на политическа партия АБВ за привикване на " референдум за мир ", в който да се питат българите дали са съгласни с това да се разположат нуклеарни оръжия на Балканите. Атлантическият съвет в България дефинира изрично това като подправена вест, част от пропагандата и хибридната война, която се води.

Използването на концепцията за нуклеарното оръжие у нас в този случай се базира на остаряла изпитана техника на операция, наречена " сламен човек ", а в навечерието на изборите за Европейски парламент политическите проксита на Кремъл у нас се чака да работят тъкмо по този метод, предизвестяват от АСБ.

Предлагаме Ви текста на позицията на Атлантическия съвет:

" От години Москва се пробва да отклони България от евроатлантическия път на развиване и да я трансформира в превзета страна, чинно оръдие на съветската политика в Европейски Съюз и НАТО. Това Руската федерация може да реализира, единствено в случай че страната е вътрешно разграничена, нейните институции са слаби, върховенството на закона е дефицитно и е едва интегрирана в НАТО и Европейски Съюз. Един от най-ефективните принадлежности на Кремъл за осъществяването на този проект са осведомителните интервенции, в които се употребява богата гама от принадлежности - от подправени вести до по-рафинирана дезинформация, като се смесват истини и неистини, вадят се от подтекста, и се показват превратно събития и отзиви.

Хибридната война на Кремъл срещу България има една основна характерност - тя не се афишира, а се води. Нападнатите страни постоянно не осъзнават, че са жертва на хибридно влияние. Това на първо място е война на усещанията и там е ориентиран първият удар. За да се противодейства дейно на хибридните закани, би трябвало непрекъсната зоркост и ранно идентифициране на признаците на хибридно влияние. Екипът на Пресцентъра на Атлантическия съвет на България непрестанно следи информацията в медиите у нас, за да открие точно ранни сигнали, говорещи за инспирирани от Москва осведомителни акции, ориентирани срещу евроатлантическия избор на страната и обществото ни.

Анализът на медийните изяви на избрани хора у нас ни дават задоволително съображение, като свържем точките в общата картина, още веднъж да бием камбаната за подготвяна

нова проруска осведомителна атака.

Този път като средство за реализиране на въздействието се употребява концепцията за разполагане на нуклеарно оръжие на НАТО у нас.

За да подчини България и с цел да бъде изпълнен проекта на военачалник Решетников, Москва работи за това България освен да има слаба защита и подвластни от съветския военнопромишлен комплекс безнадеждно остарели и оперативно несъвместими с НАТО въоръжени сили, само че също и да няма никакво наличие на Алианса у нас или в района, изключително в Черно море.

Що се отнася до последното, Москва се пробва по всевъзможен метод да осуети реализацията на взетите от НАТО решения от срещите на върха в Уелс от 2014 година, Варшава от 2016 година и Брюксел от 2018 година

По-точно става дума за ограниченията за подсилване на отбранителния и възпиращ капацитет на НАТО и изключително за построяването на приспособеното предно наличие на НАТО на Югоизток. Стратегията на Кремъл е определяне на цялостно съветско военно предимство в Черно море посредством милитаризацията на Крим и построяването на съветския военноморски флот, както и недопускане на определяне на засилено наличие на НАТО в района.

НАТО може да има повече наличие в Черно море, единствено в случай че съюзните страни от района вземат участие в построяването на приспособеното Предно наличие и извършват контрактуваните ограничения в сухопътната, морската и въздушната области. Повече НАТО в Черно море може да има, в случай че трите страни-членки от района подхващат действителни дейности за разполагане на взаимни съюзни формирования (военноморски, военновъздушни и сухопътни) на териториите си.

Конвенцията от Монтрьо задава ограничавания върху престоя на военните кораби на нечерноморските страни, само че що се отнася до опцията за разполагане по суша на сили и средства на НАТО няма ограничавания. Така да вземем за пример у нас могат непрекъснато да бъдат ситуирани не безусловно бойни плавателни съдове, а взаимни сухопътни формирования (напр. многонационална бригада, образувана към една от нашите бригади) или взаимни съюзни военновъздушни бази (за изтребителна и транспортна авиация, авиация за морско наблюдаване и битка с подводници).

Потенциалът на взаимните българо-американски уреди може да бъде развиван занапред в такава тенденция. У нас могат да бъдат ситуирани системи за противовъздушна и противоракетна защита, както и брегови противокорабни ракетни комплекси, и други

Към момента от трите страни от Алианса в Черно море най-ангажирана с идеята за повече НАТО в Черно море е Румъния. Турция следва своите стратегически ползи, които не всеки път съответстват със съюзните и обичайно не желае да допусне повече НАТО в района. България може и би трябвало да играе значима роля в това направление, поради географското си разположение, само че вътрешни фактори редовно попречват вземането на решения в тази сфера. Тези фактори обслужват не българския интерес, а съветския. Така те, волно или несъзнателно, се трансформират в сътрудници за въздействие на Москва.

До момента са употребявани разнообразни способи за попречване на построяването на засилено наличие на НАТО у нас и в Черно море. Идеята за възпиране от присъединяване в районни формати на НАТО за съдействие сред държавите-членки от Черно море, илюстрирана най-добре с метафората за " лодките и платноходките ", е непрекъснато настоящ фактор. Тя се основава и експлоатира пацифистките настроения у нас и се подхранва от страховете от ескалация на напрежението в Черно море, което може да се отрази отрицателно на туризма и търговията.

Напоследък в поддръжка на тезата за " лодките и платноходките " в общественото пространство е допускана опцията за разполагане на нуклеарно оръжие на НАТО у нас. Тази концепция е нереална, изцяло измислена и надълбоко манипулативна. Алиансът в никакъв случай не е отправял към България такива оферти и надали ще преглежда сходни благоприятни условия. Замисълът зад този информативен балон е основаване на публични настройки освен срещу нуклеарното оръжие.

Целта е по-далечна и по-коварна - да настрои обществото срещу каквото и да било усилване на наличието на НАТО у нас и срещу всякакво присъединяване на България в укрепването на ролята на НАТО в района. Така ще се саботира построяването на приспособеното Предно наличие на Алианса в Черно море, България ще бъде употребена като страна, която да заема позиции срещу по-нататъшни начинания в тази тенденция. При все, че това ще бъдат начинания, които нямат нищо общо с нуклеарните оръжия!

Идеята за нуклеарни оръжия у нас, или нуклеарни бази, беше в последно време подета в обществения спор от хора, които явно наподобява, че имат противоположни възгледи. Тя има както последователи, по този начин и съперници. И в двата случая обаче, резултатът е нездравословен за България и за ползите ни да бъдем по-силен съдружник и да има повече НАТО в района. Защото от битката на двете позиции - " за " и " срещу " измислената опция за нуклеарно оръжие в България, от битката на теза и антитеза, ще се основат такива публични настроения, че в последна сметка ще завоюват тези, които се стремят да предотвратят каквото и да е усилване на наличието на НАТО в района.

За да свържем всички елементи от общата картина на подготвяната хибридна интервенция, за култивиране на публичното схващане в полза на съветската тактика, би трябвало да вземем поради две съществени положения.

Първо, би трябвало да се има поради, че тематиката за разполагане на нуклеарно оръжие у нас е изцяло измислена и не стои въобще на дневен ред - нито в България, нито в НАТО. В подобен случай, разумно е да се направи заключението, че лансирането на въпроса основава медиен балон, служител за отклонение на вниманието от други значими тематики, както и за в допълнение нагнетяване на напрежение измежду тези среди у нас, които са обичайно пацифистки настроени и са срещу НАТО.

Второ. Проблемът е доста по-сложен. Раздухването на тематиката за нуклеарно оръжие в България не стопира дотук. Тя има по-далечна цел и е интегрална част от една координирана осведомителна тактика за дискредитиране освен на НАТО, само че и на концепцията Алиансът да построява засилено наличие в района, още по-малко да бъдат разполагани каквито и да е стандартни (неядрени) съюзни сили и средства у нас.

По този метод хибридната акция се състои в това нереалната и манипулативна концепция за нуклеарно оръжие в България да стане неразривно обвързана с останалите, стоящи на дневен ред действителни и смислени хрумвания за създаване на по-силна българска войска, по-тясно интегрирана с НАТО, и на качества (неядрени!) на Алианса в района. По този метод автоматизирано настроенията срещу нуклеарното оръжие стават и настроения срещу каквото и да е подсилване на българската защита и усилване на отбранителния капацитет на НАТО в района. Това доста добре обслужва Москва, която цели да държи НАТО отвън района.

Очаква се по тази логичност в дебата в допълнение да бъдат стартирани и положения, оспорващи превъоръжаването на Българската войска и най-много - придобиването на нов аероплан F-16V. Това решение съветските проксита в България не са го преглътнали и ще се борят до дъно, с цел да предотвратят подписването на контракт за придобиването на машините. Ще се търсят директни и непреки способи договорката да бъде провалена.

Затова чакаме идната манипулативна проруска теза в нашето обществено пространство да бъде нова подправена вест - лъжливото обвързване на придобиването на новите изтребители с концепцията за нуклеарно оръжие в България. Най-вероятно скоро ще циркулира нова подправена вест, съгласно която новите български бойни самолети ще носят и нуклеарни бомби, складирани у нас. По този метод измисленият спор " за " и " срещу " нуклеарно оръжие у нас ще повлече със себе си и въпроса за придобиването на новия аероплан.

Опитът учи, че наложително лансирането на такива дезинформации и изключително на подправени вести върви ръка за ръка с апел за деяние. Очаквано такова деяние би бил референдум. Някои политици към този момент започнаха да употребяват въпроса за референдума, като нуклеарната тематика се смесва с нуждата от създаване на по-силна защита. Очаква се и други локални политически фактори да се включат, за добиване на предизборни дивиденти, изключително поради идните през май т.г. избори за Европейски парламент. Приятелите на Кремъл у нас ще упорстват за референдум, който би бил по едно и също време както срещу нуклеарните оръжия (измислена тема), по този начин и срещу построяването на бази или съюзни формирования у нас (реална необходимост). Двете тематики ще вървят наложително ръка за ръка, като посредством първата задачата е да се компрометира наложително и втората, която няма нищо общо с нея.

В навечерието на изборите за Европейски парламент политическите проксита на Кремъл у нас се чака да работят тъкмо по този метод. Това е една от пистите за материализиране на съветската интервенция в изборния развой в България. Така тези политически сили ще реализиран две цели по едно и също време - трупане на електорален актив и обслужване на съветския им стопанин.

Използването на концепцията за нуклеарното оръжие у нас в този случай се базира на остаряла изпитана техника на операция, наречена " сламен човек " (straw man). Това значи, че на някого се приписва подправено или накриво изказване или желание, след което съперникът го опровергава. Така се опровергава нещо, което на процедура не съществува. По този метод опровергаващият изкривеното или измислено изказване дезинформира обществото и натрупа актив - в съответния български случай и електорален актив.

Положението сега е, че в общественото пространство обективната нужда от построяването на мощна войска, повече съюзна интеграция и усилване на наличието на НАТО в Черно море съзнателно и напълно манипулативно бива обвързвана и смесвана с някакво измислено, действително несъществуващо желание у нас да бъдат ситуирани нуклеарни оръжия. Така дезинформационната хибридна акция, чиито ранни признаци към този момент долавяме, цели да внуши следното: Щом България гради мощна войска като се превъоръжава и работи за подсилване на ролята на НАТО в Черно море, значи страната желае по едно и също време с това и да има нуклеарни оръжия на нейна територия. Ето това е изцяло манипулирано подстрекателство.

Така се основава " сламен човек ", по който да се насочат стрелите на манипулирано публичното неодобрение и около нереалната измислена концепция (ядрени оръжия в България) да изгори и това, което е свястно и належащо тъкмо в този момент - повече НАТО у нас и в Черно море, несъмнено само и единствено с стандартни отбранителни, а не с нуклеарни, качества.

ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗГОТВЕНИЯ ОТ ГЕРБ ЗАКОН ЗА ЦЕНЗУРА НА МЕДИИТЕ В ИНТЕРНЕТСПИРАМЕ ВЪЗМОЖНОСТТА ЗА ПИСАНЕ НА КОМЕНТАРИ БЕЗ АВТОР В САЙТА!

ЗА ДА КОМЕНТИРАТЕ СТАТИЯТА, МОЛЯ, РЕГИСТРИРАЙТЕ съдебна експертиза ЗА СЕКУНДИ ТУК - https://petel.bg/registration.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар:


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР