Хенриета Фор, изпълнителен директор на Детския фонд на обединените нации

...
Хенриета Фор, изпълнителен директор на Детския фонд на обединените нации
Коментари Харесай

Държавите трябва да инвестират в образование, за да обърнат образователните загуби от пандемията

Хенриета Фор, изпълнителен шеф на Детския фонд на обединените народи (УНИЦЕФ), и президентът на Световната банка Дейвид Малпас, в коментар за Project Syndicate.
С наближаването на третата година на пандемията, класните стаи остават изцяло или отчасти затворени за към 647 милиона възпитаници по целия свят. Дори там където учебните заведения отначало са отворили порти, доста възпитаници не престават да изостават с материала от ден на ден и повече.

Вече е мъчително явно, че децата са учили по-малко по време на пандемията. Според оценките на Световната банка, затварянето на учебни заведения поради пандемията може да усили " просветителната беднотия " - делът на 10-годишните, които не могат да прочетат даже елементарен текст - до към 70% в страните с ниски и междинни приходи. Загубеното по този начин учене може да коства нацяло едно потомство възпитаници към 17 трилиона $ от приходите им за цялостен живот.

С разпространяването на разновидността Omicron повече държавни управления може да се изкушат за следващ път да затворят учебни заведения. Без налична онлайн инфраструктура за подкрепяне на ученето, това би разширило просветителните загуби и би лишило децата от многото други преимущества на ежедневното навестяване на учебно заведение, като опцията за свързване със съученици и развиването на обществени умения за личностно израстване. Взаимодействията с учители и връстници са от значително значение за развиването на качествата, нужни за взаимна работа. Да бъдеш част от клас предизвиква възприятието за принадлежност и оказва помощ за построяването на самочувствие и съпричастност у децата.
Реклама
Маргинализираните деца са най-затруднени от пандемията. Когато класните стаи по света още веднъж отвориха порти тази есен, стана ясно, че тези деца са изостанали още повече от своите връстници. Преди пандемията равенството сред половете в образованието се подобряваше. Но затварянето на учебни заведения сложи към 10 милиона повече девойки в риск от ранен брак, който на процедура подсигурява края на тяхното обучение.

Освен в случай че тази регресия не бъде обърната, просветителната беднотия и свързаната с нея загуба на човешки капитал ще забавят стопанските системи и обществата в продължение на десетилетия. На децата би трябвало да се даде късмет да си възвърнат образованието, което са пропуснали. Те се нуждаят от достъп до добре направени материали за четене, от благоприятни условия за цифрово образование и от трансформирани просветителни системи, които да ги приготвят за провокациите на бъдещето. Добре квалифицираните учители и ефикасното потребление на технологиите са основно значими за този развой.

Много страни вкараха солидни пакети от тласъци в отговор на здравната рецесия. Но към юни 2021 година по-малко от 3% от тези средства са били предопределени за бранша на образованието и професионалното образование. А множеството от тези запаси за обучение са били изразходвани в развитите стопански системи.

За доста страни с ниски приходи нарасналите заплащания за обслужване на дълга изтласкват главните обществени разноски - в това число тези за обучение. Произтичащите от това слаби вложения в поддръжка на образованието и професионалното образование заплашват да задълбочат разликите сред в страните в просветителните резултати, които бяха налице и преди пандемията. И до момента в който намаляването на просветителните разлики ще изисква по-ефективно потребление на ресурсите, главният извод е, че просто са нужни повече запаси за обучение. По-специално за най-бедните страни в света, по-бързото облекчение на задълженията според общата рамка на Г-20 би осигурило фискално пространство за увеличение на поддръжката за човешкия капитал.
Реклама
Инвестициите в образованието би трябвало да включват финансиране за просветителни технологии, като се вземе поради какво е проработило в разнообразни контексти по света. Уругвай е сполучлив образец. През последните 10 години уругвайските управляващи вложиха в инфраструктура, цифрово наличие и училищен потенциал - страната се оказа по-добре готова за прекосяване към онлайн образование, когато класните стаи бяха затворени. По същия метод, преди пандемията, индийският щат Гуджарат, залагайки на разбор на огромни данни и машинно учене, сътвори модерни центрове за цифрова поддръжка за учебни заведения. Когато учебните заведения бяха затворени, Гуджарат съумя да реагира бързо, като разпредели образователните материали цифрово и персонализира отдалеченото образование по отношение на равнището на всеки обособен възпитаник. А в Кения всички деца, в това число тези с увреждания, имат достъп до особено планувани и обхватни цифрови учебници.

Детският фонд на Организация на обединените нации (УНИЦЕФ) и Групата на Световната банка работят дружно, с цел да подсигуряват, че всички просветителни системи употребяват дейно технологиите, с цел да запълнят пропуските и да оказват помощ за превръщане на загубите в ученето. Вграждането на технологиите в една цялостна тактика за преустановяване на просветителната беднотия може да помогне за възстановяване на главните умения и компетентности на учениците, увеличение на времето за преподаване и за допустимо най-ефективно потребление на ресурсите. Това е изключително значимо в страните с ниски приходи, където технологиите могат бързо да обезпечат на учителите поддръжката, от която се нуждаят.

Дигиталният достъп може да послужи като страховит изравнител. Ресурсите би трябвало да се влагат рационално, като се вземат поради инфраструктурата на страните, интернет свързаността им, достъпа до цифрови устройства на учениците в най-неравностойно състояние и потенциала за ръководство и внедряване на данни на обособените просветителни системи. Без деликатно премислен развой за увеличение на потреблението на технологиите, положителните планове и добре създадените политики няма да съумеят да реализират възобновяване и ускоряването на ученето, от които се нуждаят разрастващите се страни. Въпреки че цифровото образование не води до същите резултати като присъственото, дейно употребяваните технологии може да запълнят пропуски и да предотвратят спомагателни просветителни загуби.

Достъпът до качествено обучение беше неравномерен преди пандемията, като в този момент е още по-неравностоен. Чрез вложение в наваксване в ученето и в рационално потребление на технологиите е допустимо опитът от пандемията да се употребява като катализатор за възстановяване на образованието за всички деца.
Четено Коментирано Препоръчвано 1 Политика 2 Медиа и реклама 3 Инвестиции 1 Енергетика 2 Банки и финанси 3 Медиа и реклама 1 Политика 2 Медиа и реклама Реклама Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията
Автор Хенриета Фор
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР