Екипите за спешно реагиране все още пресяват опустошенията, причинени от горските пожари на хавайския остров Мауи, тъй като 850 имена остават в списъка с изчезнали лица.
Мрачната информация идва преди посещението на острова от президента на Съединените щати Джо Байдън в понеделник. Към днешна дата е потвърдено, че 114 души са загинали при пожарите, които са избухнали за първи път на 8 август, според кмета на окръг Мауи Ричард Бисен. Най-малко 27 от загиналите са идентифицирани, каза той.
Във видео, публикувано във Facebook в понеделник, кметът каза, че броят на изчезналите е намалял от 2000.
„Над 1285 души са намерени в безопасност. И двамата сме натъжени и облекчени от тези числа“, каза Бисен, като призова членовете на семействата на изчезналите да предоставят ДНК в местен събирателен център.
„Докато продължим процеса на възстановяване, броят на идентифицираните ще нарасне, а броят на изчезналите може да намалее“, каза той.
Последните данни бяха публикувани, след като властите съобщиха, че кучета с трупове и спасители са претърсили около 85 процента от овъглените останки на Лахайна, исторически град с около 13 000 души, унищожени от пожарите.
Пожарът в Лахайна, най-големият на острова, беше овладян на около 90 процента в понеделник, според служители на окръг Мауи, след като изгори 8,8 квадратни километра (3,4 квадратни мили).
Друг пожар, в района на централната Кула, овъгли 2,7 кв. км (малко повече от 1 кв. миля) и беше овладян на около 85 процента. Няколко по-малки пожара на острова също са потушени.
Пожарите в Мауи са най-смъртоносните горски пожари в САЩ от 1918 г., когато пожарът Cloquet в северна Минесота уби 453 души, според Националната асоциация за защита от пожари. Най-смъртоносният горски пожар в историята на страната остава пожарът Пещиго в Уисконсин през 1871 г., който уби 1152 души.
Горските пожари, които нанесоха щети на повече от 2200 сгради, също представляват най-смъртоносното бедствие в Хавай след цунамито, което уби 61 души през 1960 г., година след като островите станаха американски щат. Причините за последните пожари все още не са установени.
Посещение на Байдън
Байдън и съпругата му Джил Байдън трябваше да пристигнат в Мауи в понеделник, за да се срещнат с първите респонденти и да бъдат информирани от държавните и местните служители за текущия отговор.
Президентът ще обиколи Лахайна и ще произнесе обръщение по-късно през деня.
„Знам колко дълбоко загубата може да повлияе на семейство и общност и знам, че нищо не може да замени загубата на живот“, каза Байдън в изявление преди пътуването.
„Ще направя всичко по силите си, за да помогна на Мауи да се възстанови и възстанови от тази трагедия. И през всичките си усилия ние сме фокусирани върху зачитането на свещените земи, култури и традиции.“
Федералната агенция за управление на извънредни ситуации (FEMA) изчисли, че възстановяването на Lahaina ще струва 5,5 милиарда долара. FEMA одобри над 7 милиона долара помощ за повече от 2200 домакинства.
Междувременно някои жители на Мауи се съмняват дали е могло да се направи повече с наближаването на пожарите. Оцелелите казаха, че са имали малко предупреждение преди пожарите, които бързо обхванаха Лахайна.
Някои се гмурнаха в Тихия океан, за да избягат от пламъците, които според експертите вероятно са се разпространили особено бързо поради месеци на слаби валежи, които изсушиха растителността в комбинация с необичайно силни ветрове.
Много оцелели се питат защо сирените, разположени около острова, предназначени да предупреждават за предстоящи природни бедствия, никога не са звучали. Широко разпространените прекъсвания на електрозахранването и мобилните телефони възпрепятстваха други форми на сигнализиране на жителите.
Ръководителят на агенцията за управление на извънредни ситуации на Мауи подаде оставка поради критиките. Губернаторът на Хавай Джош Грийн обеща в неделя да проучи реакцията и системите за спешно известяване на острова.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции