Хасково: С ритуал по поднасяне на венци и цветя в града бяха почетени 180 години от рождението на Васил Левски
Хасково. 180 години от рождението на Васил Левски бяха маркирани в Хасково с обред по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Апостола. Това оповестиха от пресцентъра на Община Хасково. В словото си кмета съобщи: „ Днес България уважава деня, в който преди 180 години се е родил иконата на Българското освободително придвижване Васил Левски. Всички знаем историята на живота на Апостола на свободата, надали има град където да няма учебно заведение наречено на негово име. И Хасково не е изключение, намираме се пред едноименното учебно заведение, правоприемник на първото светско учебно заведение в Хасково. Историята свидетелства, че Левски е идвал три пъти в Хасково за основаването на революционен комитет. Първото му посещаване е през 1869 година. Тогава той се среща с бащата на Асен Златаров - Христо само че макар помощта му не съумява да сътвори революционен комитет. Три години по късно през 1872 година Левски още веднъж е в Хасково. Тогава за седмица съумява да направи нужната организация за комитет дружно с Петър Берковски Георги и Михаил Хаджииванчоминчеви, Стоян Заимов, Щерю Вапцаров, Мирчо Попов. Същата година посещава за трети път Хасково. Всички сме чули и знаем по-голямата част от записките в неговото тефтерче и думите му пред съда. Днес взех решение да напомня една по-малко прочут откъс на Васил Левски от протоколите пред турската следствена комисия „ Нашите българи желаят свободата, само че одобряват я, в случай че им се сервира в къщите на тепсия “. Явно си е българска линия, че доста от нас чакат нещо да се случи, някой различен да свърши работата. И през днешния ден отново чакаме някой от някъде да пристигна и да ни реши проблемите, да ни извърши желанията. Нека през днешния ден да си спомним тези думи на Левски и да си помислим какво може всеки един да направи с цел да промени света към себе си. Нека повярваме в себе си, тъй като сме народ правоприемник на велики персони, с помощта на които сме оживели през вековете. Защото още веднъж ще напомня мисъл на Левски „ Не забравяйте – Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме. Поклон пред паметта на Васил Левски! “
В поклонението пред паметника на Апостола на Свободата се включи и заместник-министърът на труда и обществената политика Султанка Петрова. Тя също посочи безспорната роля на Левски в нашата история. Венци и цветя сервираха и регионалният шеф Станислав Дечев, дружно със заместниците си, националният представител от Политическа партия ГЕРБ Евгения Ангелова, общински съветници, представители на политически партии, жители.
В поклонението пред паметника на Апостола на Свободата се включи и заместник-министърът на труда и обществената политика Султанка Петрова. Тя също посочи безспорната роля на Левски в нашата история. Венци и цветя сервираха и регионалният шеф Станислав Дечев, дружно със заместниците си, националният представител от Политическа партия ГЕРБ Евгения Ангелова, общински съветници, представители на политически партии, жители.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




