Хърватия е сред страните в Европа, които най-силно усещат демографския

...
Хърватия е сред страните в Европа, които най-силно усещат демографския
Коментари Харесай

Хърватия се топи: 10% по-малко хора за 20 години

Хърватия е измежду страните в Европа, които най-силно усещат демографския срив — популацията ѝ е намаляло с близо 10% през последните две десетилетия. В някои окръзи през днешния ден живее по-малко от една пета от предходните поданици, а над 22% от популацията е на възраст над 65 години.

Тревожните данни заяви Желька Йошич, държавен секретар в Министерството на демографията и имиграцията на Република Хърватия.

„ Демографските политики, които ще бъдат направени, би трябвало да вземат поради както младите, по този начин и възрастните хора. Затова междупоколенческите политики имат извънредно значение за развиването на Хърватия, “ акцентира Йошич.

Министерството работи взаимно с Европейската комисия (ЕК) и Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР) по план, ориентиран към демографското възобновление на страната.

Проектът „ Изграждане на стратегическа, законодателна и институционална рамка за демографското възобновление на Хърватия “, финансиран от Европейска комисия, цели основаването на многостепенна система за ръководство на демографските процеси.

Тя ще обезпечи на политиците принадлежности за взимане на решения, учредени на обстоятелства, и ще подкрепи създаването на ефикасни ограничения за демографско възобновяване.

Освен законодателната рамка, планът планува институционален и стратегически механизъм, който ще сплоти националното, районното и локалното равнище в обща система за обмисляне. Така всеки окръг и община ще могат да ползват лични ограничения, съобразени с локалните потребности.

„ Ще създадем оценка на настоящите закони, институции, тактики и координационни механизми, свързани с демографската политика, и ще посочим областите, където могат да бъдат усъвършенствани или реформирани, “ съобщи Дороте Ален-Дюпре, ръководителка в Организацията за икономическо сътрудничество и раз.

Проектът има за цел да подкрепи районното развиване, укрепването на териториалната прелест и подобряването на качеството на живот в страната, като резултатите се чакат в границите на две години.
Източник: eurocom.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР