Даниел Дуков: Общински съветници се опитват да превземат управлението на Софийския маратон
Група общински съветници, главно в лицето на тези от групата на Спаси София, се пробват да приватизират най-значимото събитие на столицата – Маратона. За това сигнализира в предаването „ Дарик кафе “ спортният шеф на конкуренцията Даниел Дуков.
В края на септември тази година общинските съветници от Спаси София, Димитър Петров и Христо Копаранов, внасят отчет, с които вършат внушения за липса на професионализъм и качество в организацията на Маратон София, въз основа на което декларират искане провеждането му да бъде предоставено от Столична община, с решение на Общинския съвет, на Фондация „ София – Европейска столица на спорта “. Фондацията е благосъстоятелност на общината, а забавното е, че двамата са в управителния й съвет.
Само два дни след внасяне на отчета в СОС, с Решение на СОС е предоставено на Кмета да бъде подписан контракт с Изпълнителния шеф на фондацията, по силата на който Столична община и Фондацията взаимно да провеждат маратона.
В отчета прави усещане, че напълно апропо е упоменат претекста, а точно: приходите от осъществяване на събитието да бъдат ориентирани към Фондацията. Любопитното е, че Фондацията е тип юридическо лице, което не може да разпределя облага от активността си, само че няма законови или други спънки, с изключение на морални и етични, да изплаща хонорари на членовете на управителните си органи, които както стана ясно нагоре се явяват и вносителите на отчета.
В цялата задача главен и непокътнат въпрос е: По каква причина Столична община или Столичен общински съвет са приели, че Маратон София е благосъстоятелност на общината и за какво тя има право да се разпорежда с него – в това число организацията и провеждането му.
Към момента не съществува процедура в Европа държавна или локална администрация да се ангажира персонално с провеждането на събития от такова естество.
Благодарение главно на спортния шеф Даниел Дуков и неговите сътрудници, от 12 години насам, софийския маратон става все по-популярен, като в последното си издание имаше и рекорден брой участници - 6000 индивида, които бягаха по улиците на София.
Освен това, Маратонът към този момент е лицензиран от World Athletics (Световната асоциация по лека атлетика) с влиятелния „ Бронзов етикет “. С това, събитието притегля още по-голям интерес на елитни бегачи от целия свят, тъй като присъединяване дава опция да бъдат получени точки за класиране и присъединяване в шампионати и други маратони.
До неделя тече периода за поръчки за организирането на Маратона, като състезанието е разгласен от фондацията „ София – европейска столица на спорта “. Документите се подават посредством е-поща, до която имат достъп много хора. В състезанието обаче липсват основни данни и критерии въз основата на които ще се прави оценка и ще бъде образуван резултата на всеки претендент, какъв ще е състава на комисията, която ще прави оценка претендентите и имат ли членовете на тази комисия нужните знания с цел да преценяват дали претендентът е кадърен да извърши препоръчаното, надлежно препоръчаното дали е съответно.
Фактът, че кандидатурите се изпращат на е-поща, без явен или съответен отговорник, без опция за проследимост на конфиденциалността на наличието или техническите планове на всеки претендент, безспорно дава опция за злоупотреби и подправяне на резултатите от така наречен „ конкурс “, в това число недопускане на претенденти за присъединяване и/или класиране. Към момента липсват данни и за участниците, декларирали предпочитание или подали кандидатури.????
Link към изявлението в Дарик