Гросмайстор Антоанета Стефанова заема 11-о място в класирането след втория

...

Антоанета Стефанова върви 11-а на световното по ускорен шах

Гросмайстор Антоанета Стефанова заема 11-о място в класирането след втория ден на международното състезание по интензивен шахмат в Санкт Петербург (Русия). След първите осем от общо 12 партии българката има 5.5 точки. Днес Стефанова загуби с белите фигури от Чжуни Тан (Китай), победи с черните Гулрухбегим Тохирджонова (Узбекистан) и приключи реми с Анна Музичук (Украйна) и с Валентина Гунина (Русия). В деветия кръг на следващия ден Стефанова ще играе с белите фигури против Сарасадат Хадемалшариех от Иран. Водачка в класирането е международната шампионка по типичен шахмат Вънцзюн Цзю (Китай) със 7.0 точки. След нея са Мария Музичук (Украйна) с 6.5 и Анна Музичук (Украйна) с 6.0 точки. Утре предстоят последните четири партии, след което ще стана ясно името на новата международна шампионка по интензивен шахмат. При мъжете след първите 10 кръга води съветският гросмайстор Ян Непомнящий със 7.5 точки, само че със същия актив в класирането са още шестима шахматисти. Състезаващият се за Грузия българин Иван Чепаринов е 37-и с 6.5 точки. Носителят на международната шахматна корона Магнус Карлсен (Норвегия) заема 17-а позиция със 7.0 точки. На международното състезание по интензивен шахмат при мъжете ще бъдат изиграни 15 кръга, а при дамите - 12. Световният първенец при мъжете ще получи 60 хиляди $ от общия награден фонд 350 хиляди $, а при дамите победителката ще вземе 40 хиляди $. Световното състезание по блиц-шахмат ще се организира на 29 и 30 декември още веднъж в Санкт Петербург.