Трудният, но много обнадеждаващ сезон на Григор Димитров
Григор Димитров мина през много компликации в хода на 2022, само че все пак има всички учредения да смята сезона за добър. Първата ни ракета за следващ път приключи годината в Топ 30 на международната класация, като в това време на няколко пъти сподели, че към момента е кадърен да побеждава най-хубавите в Тура.
Макар да не съумя да избяга от травми, а през есента прекрати взаимната си работа с Данте Ботини, българският тенисист приключи годината с отлични представяния във Виена и Париж, вследствие на което съвсем несъмнено още веднъж ще бъде измежду поставените на Australian Open, което ще му даде опция да стартира мощно новия сезон. Но както се споделя – всичко по реда си.
Сезон 2022 | Ранкинг | Баланс | Полуфинали |
Григор Димитров | 28 | 26-22 | 3 |
Димитров стартира годината с полуфинал на ATP 250 шампионата в Мелбърн. Въпреки положителното класиране, загубата горчеше както на българина, по този начин и на всички негови почитатели, защото той по нищи не отстъпваше на Максим Креси, само че все пак не съумя да стигне до мач за купа против Рафаел Надал. Оттам нататък обаче интервалът до края на февруари не бе изключително сполучлив за Григор. След успеха над Иржи Лехечка на старта на Australian Open той претърпя изненадващо проваляне от Беноа Пер. Последва загуба от Джон Милман на четвъртфинала в Делрей Бийч, както и мачът, който би могъл да бъде избран за най-ниската точка в сезона на Димитров – отпадането на международния №130 Стефан Козлов в първи кръг в Акапулко.
През март Димитров се завърна на един от обичаните си шампионати – Мастърса в Индиън Уелс, където няколко месеца по-рано игра полуфинал. „ Раят на тениса “ още веднъж се оказа щастливо място за първата ни ракета. След чисти победи над Джордан Томпсън, Александър Бублик и Джон Иснър той се изправи против Андрей Рубльов на четвъртфинала, само че победната му серия бе прекъсната от международния №7 след 5-7, 2-6. Пролетният престой в Съединени американски щати завърши неприятно – Григор не съумя да придвижи положителната си форма в Маями и загуби от Макензи Макдоналд във втори кръг.
Дойде време Турът да се завърне в Европа за един от най-интересните интервали от годината – сезонът на клей. Именно тази настилка през годините непрекъснато е посочена като най-неудобната за Димитров, с което можеше да се изясни лекият песимизъм измежду неговите почитатели преди конкуренциите на алено. Това, което последва обаче, бяха някои от най-силните изяви на първата ни ракета през годината.
В именития „ Monte Carlo Country Club “, намиращ се на няколко минути път от вкъщи му, Димитров доближи до нов Мастърс полуфинал. Българинът победи един състезател от Топ 10 и общо трима от Топ 20, като отстрани Николоз Басилашвили, Каспър Рууд и Хуберт Хуркач, преди да отстъпи пред Алехандро Давидович Фокина. Победата над Рууд след това закупи още по-голяма стойност, защото норвежецът игра край на Ролан Гарос и завоюва три трофеи на клей през годината.
Последваха осминафинали в Барселона и Мадрид, както и втори кръг в Рим, като и в трите случая „ черната котка “ за Димитров се оказа Стефанос Циципас. В испанската столица обаче българинът записа нова победа над състезател от Топ 20, разгромявайки международния №15 Диего Шварцман във втори кръг. За страдание обаче няколко седмици по-късно аржентинецът си отмъсти на Димитров, елиминирайки го в трети кръг на Ролан Гарос.
Сезонът на трева стартира доста обещаващо. На старта в Куинс българският тенисист победи Камерън Нови, който с изключение на лидер на схемата бе №11 в света и актуалната първа ракета на Англия. Загуба от Ботик ван де Зандсхулп на осминафинала обаче постави завършек на присъединяване на Григор в един от обичаните му шампионати.
Уимбълдън, който през годините е носел толкоз хубави моменти на Димитров и неговите почитатели, този път се оказа призрачен сън. В първи кръг българинът доминираше против Стив Джонсън и завоюва откриващия сет, само че по-късно пристигна злополучната травма, която го принуди да се отдръпна при 6-4, 2-5.
Победи над играчи от Топ 10 | Турнир | Резултат |
№7 Каспър Рууд | Мастърс в Монте Карло, 1/8-финал | 6-3 7-5 |
№8 Андрей Рубльов | ATP 500 Виена, 1/8-финал | 6-3 6-4 |
Победи над играчи от №11 до №20 | ||
№20 Николоз Басилашвили | Мастърс в Монте Карло, първи кръг | 6-3 2-0 (отк.) |
№14 Хуберт Хуркач | Мастърс в Монте Карло, 1/4-финал | 6-4 3-6 7-6(2) |
№15 Диего Шварцман | Мастърс в Мадрид, втори кръг | 6-0 6-3 |
№11 Камерън Нори | ATP 500 в Куинс, първи кръг | 6-7(2) 6-1 6-4 |
Последствията от него продължаваха да си личат по време на северноамериканското турне, когато Димитров очевидно към момента беше надалеч от най-хубавата си форма. Българинът отпадна на осминафинал във Вашингтон и във втори кръг в Монреал, след което бе отстранен в първи кръг в Синсинати.
Очакванияя с голям интерес мач сред Димитров и Доминик Тийм във втори кръг в Уинстън-Сейлъм стартира чудесно за първата ни ракета, който разгроми австриеца с 6-0 в откриващия сет. Впоследствие обаче българинът бе заставен да се откаже при 6-0 2-4 поради световъртеж и високо кръвно налягане. На US Open Димитров взе реванш от Джонсън, давайки единствено седем гейма на американеца. След това обаче първата ни ракета отпадна след проваляне от Брендън Накашима, което се оказа първото от няколко следващи.
През септември Димитров сбъдна фантазията на своите сънародници да го видят онлайн още един път на родна земя. Пет години след триумфа си на Sofia Open той се завърна на ATP 250 конкуренцията в „ Арена Армеец “. Поставеният под №3 българин бе измежду любимците за купата, само че загуби от Иля Ивашка на осминафинала. Неубедителните изяви на Димитров продължиха и в Стокхолм, където отпадна още на старта след проваляне от Иржи Лехечка.
Преди шампионата във Виена българинът бе №32 в ранглистата и завършването на годината в Топ 30 не изглеждаше по никакъв начин несъмнено. В същото време раздялата с Данте Ботини в средата на септември докара до голям брой спекулации по отношение на това кой ще бъде новият треньор на българина. Насред поредицата от загуби и огромното напрежение, идващо от медиите, сезонът бе на път да завърши по не изключително прелестен метод.
В тази комплицирана обстановка обаче трикратният полуфиналист от Големия шлем за следващ път сподели, че в никакъв случай не трябва да бъде отписван. Във Виена Димитров стартира с двусетов триумф над Тиаго Монтейро, след което записа втората си победа над състезател от Топ 10 за годината, елиминирайки третия подложен Андрей Рубльов. Последва успех и над Маркос Гирон, само че на полуфинала бъдещият първенец Даниил Медведев се оказа непреодолимо затруднение.
След жребия за Мастърс шампионата в Париж почитателите и медиите бяха единомислещи, че възможният осминафинал против международния №1 Карлос Алкарас е изцяло реалистична цел за Димитров. И той изцяло оправда тази прогноза. След като взе реванш от Ван де Зандсхулп за загубата в Куинс, първата ни ракета бе на нужното равнище и против постоянно непредсказуемия Фабио Фонини. Макар да загуби от Карлос Алкарас на осминафинала, българинът сподели доста положително равнище против настоящия №1 и първенец на US Open в края на един сезон, в който му се наложи да мина през голям брой тествания.
Подобно на всеки различен състезател в Тура, Григор Димитров имаше своите върхове и спадове през 2022 година Предвид обстоятелството, че към този момент е на 31 години и от ден на ден се приближава до етикета „ деец “, показаното от него обаче сигурно обнадеждава българските почитатели в навечерието на новия сезон. Димитров неведнъж показва отлична физическа форма, като в това време е видно, че продължава да прогресира в тактически проект.
Подобно на 2020, идната година може да стартира с положителни страсти с националния тим. Димитров ще бъде водещата фигура в тима на България на дебютното издание на United Cup, като още в първия ден на конкуренцията го чака конфликт от тежка категория против Стефанос Циципас , който ще сложи начало освен на балканското дерби с Гърция, само че и на цялата надпревата.