Григор Димитров е спортсмен №1 в Тура за 2024
Григор Димитров от доста години е считан за един от най-големите спортсмени в Тура, като репутацията му в това отношение към този момент е непоклатима. Четвъртфиналистът от Ролан Гарос и US Open получи премията за великодушие „ Стефан Едберг “ на годишните награди на ATP. Призът се присъжда след гласоподаване измежду играчите, като от ATP акцентират, че той е удостоверение за честността, професионализма и престижа на първата ни ракета.
„ Много съм признателен на почитателите, сътрудниците ми и всички останали хора, които ме поддържат към този момент толкоав доста години. Чувствам се късметлия. Благодаря за това голямо самопризнание. Ще не преставам по същия метод и постоянно ще се стремя към най-хубавото както на корта, по този начин и отвън него “ – разяснява Димитров.
За трета поредна година в тази категория има дебютен победител. В интервала 2004 – 2021 година премията непроменяемо се печелеше от Роджър Федерер или Рафаел Надал. Швейцарецът победи 13 пъти, до момента в който „ Краля на клея “ получи 5 наградата. През 2022 година Каспър Рууд прекъсна техния „ монопол “, а предходната година победител бе Карлос Алкарас. Стефан Едберг печели премията 5 пъти в интервала 1988 – 1995 година, а от 1996 година наградата носи името на шесткратния първенец от Големия шлем.
Сезон 2024 година бе измежду най-силните в кариерата на Григор Димитров. Той записа 46 победи в 64 мача, като завоюва купата в Бризбън и приключи годината като №10 в ранглистата. Българинът стигна до финалите в Маями, Стокхолм и Марсилия, като също така за втора поредна година бе на осминафинал на Уимбълдън.
Димитров ще стартира новия сезон на ATP 250 шампионата в Бризбън (29 декември – 5 януари), след което ще се насочи към Мелбърн за Australian Open (12-26 януари). През февруари първата ни ракета ще запише нови участия в Марсилия и Ротердам.